شماره تماس: 09351209516  پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

طرح شبکه نخبگان کلاردشت

 اگر من کاندیدای شورای شهر کلاردشت بودم!

انتخابات شورای شهر کلاردشت // اردیبهشت 1396

 

طرح شبکه نخبگان کلاردشت
پنجاه سال قبل، شمار تحصیل کرده های کلاردشت، اندک بود. پنجاه سال گذشت، تعداد تحصیل کرده های ما افزایش یافت. ما برای تحصیل کردن، علم آموختن، میلیاردها تومان هزینه کردیم و زحمات زیادی را به جان خریدیم. که امروز اگر شهرمان نیاز به متخصص داشت، نگوییم که نداریم، بگوییم که داریم و از داشتن آنها برای بالا بردن رفاه و نشاط شهرمان استفاده کنیم.
بنابراین، باید از فکر شهروند متخصص استفاده کرد. از تخصص و مهارت یک شهروندی که به فرض بیست سال مطالعه کرده و اندیشیده. چطور؟ دنیای جدید و تکنولوژی های نوین به ما چه مددی می رساند.
بسیار می گویند که شهر نیاز به شورای شهر متخصص دارد. اما متخصص در چه زمینه ای؟ می دانم که شهر به وجود متخصصینی در ده ها زمینه نیاز دارد. ما چند تا از آنها را در شورا می توانیم جا دهیم؟! قسمت یک روزه ای! بلکه ما به شخصی نیاز داریم که او به متخصصین احترام بگذارد. همین و بس. و فهم این مسئله، خود نیازمند این است که او، خود در رشته ای متخصص باشد و بداند در دنیای علم به چه میزان تحلیل های دقیق تولید کرده اند و راهکارهای کارآمد پدید آورده اند. یا اینکه سابقه مدیریت های علمی داشته باشد. هرچند نیت پاک و عشق به خدمت به خلق می تواند بسیار کمک کننده باشد. اما، این تفکر که تخصص چه فایده ای دارد، و شورا نیازمند مرد عمل است، ناپسند و بی اندازه مهلک خواهد بود.

 

گناه بی اعتنایی به علم!
به طور مثال، زلزله تهران، هشدار داده اند که در چند دقیقه اول، میلیون ها نفر جان شان را از دست می دهد. دلیل این امر چیست، ساختمان های ناتوان و مسیرهای ناکافی و امکانات نارسا. و علت این امر چیست، «بی اعتنایی به علم». می بینیم که در گناه قتل، یک نفر جان ش را از دست می دهد، و در گناه بی اعتنایی به علم، هزاران نفر! بیاییم از این گناه کبیره، بپرهیزیم!

 

طرح شبکه نخبگان کلاردشت
به این نتیجه رسیدیم که تیم مدیران شهری، به هر میزان که از پتانسیل های فکری شهروندان خود بیشتر بهره ببرد، موفق تر است. ما به تمام فکرها نیاز داریم. نیاز داریم به داشتن هیأت متخصصان. ولی به این دلیل که ممکن است شخصی دارای تخصص آکادمیک نباشد، ولی بنا بر تجربه و قوه فهم، نظرات بسیار مفیدی داشته باشد، پیشنهاد می دهم نام «شبکه نخبگان کلاردشت» را بر آن بنهیم. اما این شبکه چگونه تولید می شود؟
این کار میسر نخواهد بود، جز به چند طریق. شهردار باشم. عضو شواری محترم شهر باشم. در سازمان مردم نهاد، نظر نافذی داشته باشم. سازمان مردم نهاد که نداریم! اینکه چرا؟ نمی دانم. (باید داشته باشیم.)
اما شهردار داریم، شورای شهر هم داریم. به یک دلیل قوی شورای شهر را انتخاب می کنم. زیرا که از کلمه شورا و مشورت خوشم می آید. کلمه ای است حیات بخش. و اینکه حیطه اختیارات شورای شهر بیشتر است و می تواند قوانین محلی لازم الاجرا تولید کند.

 

اگر عضو شورای شهر بودم، چه می کردم؟
از طرف شورا، به 800 نفر از شهروندان نخبه کلاردشت، دانه دانه نامه می نوشتم. نامه کاغذی و پست می کردم. حتی به خارج از کشور. به شهروند یا شهروند افتخاری جهت دعوت در شبکه نخبگان کلاردشت. با کمال احترام و تمنا. که شهر به حضور تو و فکر تو نیاز دارد. و از او تقاضا می کردم برایم چیزهایی بنویسد، در حد یک صفحه یا دو صفحه یا ده صفحه. و پانزده روز بعد آنها را تحویل می گرفتم. یا اینکه تصویرش را در ایمیل درج شده، دریافت می کردم. چنین سوال هایی و پرسش هایی را مطرح می کردم:
• مقداری از خودتان و تحصیلات و تخصص ت بگویید. (رزومه)
• از توانایی خودتان.
• از وقتی که می توانید برای شهرداری بگذارید. چه حضوری و چه غیابی.
• مقداری از علایق تان.
• مقداری از دلسوزی های شهر. کجا ها را خراب می بینی. ریشه خرابی را در چه می بینی. (ولی سیاسی ش نکن!)
• نظرات و پیشنهاد های ت را به صورت عنوان بگو. فقط عنوان.
• طرح هایی که در ذهن داری، برای توسعه شهر، نیازمند چه میزان بودجه است؟ چه میزان نیازمند تولید قوانین فرامعمول و اهتمام جمعی است؟
• و در انتها یک نفر دیگر را که فکر می کنی بدرد عضویت در شبکه نخبگان کلاردشت می خورد پیشنهاد کن.
• و اطلاعات دیگر مانند شماره تماس و غیره.
این ها را جمع می کردم. با نهایت احترام و دقت. چرا که جملاتی در این صفحات نوشته شده که شاید بتواند سرنوشت مردم این شهر را عوض کند. 200 نفر دیگر از کسانی که در لیست اولیه نبوده اند، و از طریق برگه رزومه اولیه معرفی شده اند، را نیز به لیست اضافه می کردم. می شود، 1000 نخبه، هزار فکر، هزارها راهکار. هرچند مسلماً راه برای عضویت اعضاء جدید باز است. ولی به هر صورت تعداد شبکه نخبگان صلاح نیست از هزار فرد بیشتر شود. اعضاء فعال، جایگزین اعضاء غیرفعال خواهد شد.
و در نهایت؛ یک سایت اینترنتی طراحی می کردم، با عنوان «شبکه نخبگان کلاردشت» و پیام می دادم به هر 1000 نفر که در این سایت عضو شوید. در صفحه عضویت سایت، بیست علاقمندی تعریف می کردیم که هر عضو بتواند هفت تای آن ها را انتخاب کند. شهرسازی، محیط زیست، زیرساخت ها، چشم انداز کسب و کار، برنامه های توسعه و غیره. اینجا سرچشمه برکت شروع می شود. سرچشمه اعتنا به علم. تسخیر طبیعت به کمک نعمت بی نظیر خداوند، عقل پیش بینی گر و حاصل او، تکنولوژی.
اینجا هر زمان شورا بخواهد تصمیم های بزرگ بگیرد، نیاز به مشورتی داشته باشد، قانون محلی جدیدی تصویب کند، هزار نخبه آنها را یاری خواهند کرد. می تواند پشتوانه تصمیم های سنگین خود را به پشتوانه هزار نخبه محکم کند. سایت ها قابلیت هایی دارند که می شود سوالاتی را به صورت پرسشنامه چند گزینه ای مطرح کنند. بهتر است بگویم هرچه که بخواهیم، سایت های اینترنتی، قابلیت ش را دارند. از انواع پرسش و پاسخ ها، تا ویدئو کنفرانس های چندین و چند نفره.
تمام نظرات و ایده های نخبگان کلاردشت را بر حسب تمایل شان، ناشناس و غیر ناشناس، به صورت دسته بندی در سایت قرار می دادم. و ایده های برگزیده را معرفی می کنم. و خلاصه کلام، می شود صد ها برنامه، حداقل به صورت عنوان!
اعضاء این برنامه ها را می بینند و امتیاز می دهند. کامنت می گذارند. بحث می کنند. و ذره ذره بستر فراهم می شود برای رتبه بندی اعضاء. با تکیه بر زمانی که می گذارند، ایده های ناب تر و غیره. آن ها که رتبه شان بالا می رود، به عنوان شهروند مشاور خطاب خواهند شد و می توانند صفحه شخصی خودشان را داشته باشند.

 

برخی از امکانات سایت
• آرشیو پروفایل نخبه ها و فارغ التحصیلان رشته های مختلف کلاردشت.
• آرشیو اطلاعات تماس اعضاء
• ارتباط آسان بین نخبه های کلاردشت و مجموع شدن هم رشته ها و هم علاقه ها.
• آرشیو تمامی کتاب ها و تحقیق های مکتوب پیرامون کلاردشت.
• آرشیو تمامی پایان نامه های شهروندان فارغ التحصیل کلاردشت.
هرچند چنین کاری را تقریباً سایتی مثل فیس بوک می تواند انجام دهد. ولی چون فیلتر است و مسائلی مانند آرشیو و غیره در توان او نیست، بهتر است سایت مجزا و مستقلی ایجاد شود.
یک چنین طرحی، نیاز به پالایش بسیار دارد. ولی چون اعضاء اهل فکر و مطالعه اند، بی شک پالایش چنین انجمنی بسیار سهل تر و سریع تر از نمونه های دیگر خواهد بود. یقیناً با ایده هایی که در مسیر رشد این شبکه طرح خواهد شد، این انجمن پر خیر و برکت بتواند از بقاء خود پشتیبانی کند.
در نهایت، یکی از آرزوهای شخصی ام این است که چنین انجمنی، از طرف شورا، به صورت ماهانه به ده شهروند کلاردشت، کتاب های ارزنده اهدا کند که هم نشر فرهنگ مطالعه باشد، هم موجب تشویق همه شهروندان کلاردشت که در این سایت عضو شوند. که در آینده های دور، بتوانیم رأی گیری هایی بزرگی را به صورت اینترنتی انجام دهیم.

 

فواید طرح شبکه نخبگان
1- همواره دشمنان ایران می خواهند این تفکر را القاء کنند مردم از مسئولان جدا هستند. با چنین طرح هایی، و جذب تعامل عمومی مردم، به توفیق خداوند متعال، این گونه بدخواهی ها ناکام خواهند ماند.
2- از بین رفتن سرخوردگی های برخی از افراد تحصیل کرده و صاحب ایده، از اینکه حرف های شان به گوش مدیران اجرایی نمی رسد. بلکه مشاهده می کنند که از آن ها نظرخواهی می شود. به این طریق بسیاری از حرف های کسالت آور و ناامید کننده از متن جامعه رخت خواهد بست. چرا که هر شهروندی که نظری به فرض راجع به یک مشکل در خدمات شهری مشاهده کرد، از طریق یکی از نخبگان شهر می تواند به راحتی به گوش مدیران برسانند و طرحی و نظری ناگفته نخواهد ماند.

واقعا باید قبول کنیم که شورا هیچ وظیفه ای ندارد جز مدیریت افکار نخبگان شهر. نه که پس از انتخاب شدن، در را ببندند و به غلط ادعا کنند که انبان تازه واردان خالی از ایده است و جوان ها جز پیشنهاد های پرتشویش و حرف های سبک چیزی برای ارائه ندارند.

 

نویسنده: حامد احمدی // هفتم بهمن 1395

 


 مقالات مرتبط