مشاوره - نظارت - اجرا

خدمات مهندسی ساختمان در حوزه اجرا در کلاردشت

 

اجرا و مباحث تکنولوژی اجرایی ساختمان یک تخصص است. از مسایل فنی گرفته تا مباحث کنترل و مدیریت کارگاه از منظر اقتصادی و ایمنی و ... . مطالب در اینجا می‌آید.

در حال تکمیل...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محاسبات سازه ای | ویلا 360

 

در ابتدا لازم می بینم "محاسبات سازه ای" را به صورت مختصر معرفی کنم. کارفرما خواسته و نیازهای اولیه خود را با معمار در میان می گذارد. معمار بر اساس آن خواسته ها و هماهنگ با ضوابط موجود و معیارهای معماری ساختمان که می تواند، ویلا، آپارتمان، مجتمع تجاری، فرودگاه و دیگر انواع سازه ها را طراحی می کند. به طور مثال ارتباط فضاها، نور محیط، ضوابط دسترسی و بسیاری از پارامترهای دیگر در نقشه های معماری لحاظ می شود. طبیعی است که در سازه های بزرگ تر مانند فرودگاه و غیره، غیر از کانسپ اصلی، دیگر موارد یقیناً توسط گروه مشاوران متخصص ایده پردازی و طراحی می شود. 

به هر روی، پس از آماده شدن نقشه های معماری، به اصطلاح متعارف، رسیدن نقشه های معماری به فاز یک، نقشه ها به عهده مهندس سازه (عمران) سپرده می شود تا محاسبات سازه ای را انجام دهد. فرآیند محاسبات سازه به صورت مختصر از این قرار است: مهندس سازه بایستی با در نظر گرفتن بعد اقتصادی و ایمنی و اجرایی، ابعاد جزئیات سازه مانند تیر و ستون را تعیین می کند. عملکرد به این صورت است که بر اساس مقررات ملی جاری کشور مانند مقررات ملی ساختمان ایران، بارگذاری را انجام می دهد، بر اساس روش های مجاز تحلیل، تلاش های درونی قطعات را بدست می آورد و در نهایت، ابعاد قطعات و یا نوع پروفیل و یا تعداد میلگردها را بر اساس نوع ساختمان محاسبه می کند. مهم ترین بار وارد بر ساختمان ها در ساختمان های کوتاه و میان مرتبه، بار جانبی زلزله می باشد که بایستی با دقت کافی مورد بررسی قرار گیرد و در مرحله اجرا نیز کاملا بر طبق نقشه های سازه ای صورت گیرد. 

یک اصل ساده وجود دارد که برای اجرای صحیح ساختمان، ابتدا باید نقشه ها کامل و صحیح باشند، آنگاه سعی شود تا اجرا مطابق نقشه ها باشد. بنابراین به طور یقین لازم است به اهمیت نقشه های کامل و صحیح واقف باشیم و در مراجعه به مهندسین علاقمند به محاسبات سازه ای و دلسوز کوتاهی نکنیم.

در گروه مهندسی "ویلا 360" خدمات کامل تهیه نقشه های معماری و سازه ای به صورت کامل ارائه می شود. ما پیشنهاد می کنیم که طرح های اولیه و مشاوره رایگان ما را امتحان کنید. امیدواریم که تمام سعی مان را بکنیم تا شاهد رضایت و خشنودی شما باشیم. هدف ما ارائه خدمات مهندسی در بالاترین سطح ممکن می باشد. نقشه های سازه ای را با استفاده از بهترین نرم افزار محاسبات سازه ای جهان، ETABS ، محاسبه می کنیم و جزئیات سازه ای را با ارائه جدول لیستوفر که میزان مصالح ساختمانی مصرفی را مشخص می کند، تولید می کنیم. برای آشنایی بیشتر با مجموعه خدمات ما می توانید به بخش "نمونه های طراحی" مراجعه کنید. بسیار متشکرم.

مهندس حامد احمدی 

کارشناس ارشد سازه و پایه دو نظارت و طراحی | مسئول دفتر طراحی ساختمان 920 مازندران