vila360 logo company

تعرفه خدمات مهندسی ساختمان

دفتر طراحی ساختمان ویلا۳۶۰

به روز رسانی :  ۱۳۹۹/۸/۱

راجع به دستمزد طراحی

هر چیزی که ساخته می‌شود، نیاز به طراحی دارد. و ساختمان نیز به طراحی نیاز دارد! 

در قدم اول بهتر است خلاصه‌ای از هزینه‌های معمول یک ساختمان را بیاوریم و در ادامه بگوییم که جایگاه طراحی کجاست. معمول این است که در مورد ساخت ویلاهایی که در شهر کلاردشت ساخته می‌شود، هر مترمربع مبلغی حدود ۵ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. برای مثال، یک ساختمان دو طبقه را در نظر بگیرید که مساحت هر طبقه آن برابر ۱۰۰ مترمربع باشد. با احتساب هر متر مربع، هزینه فوق، هزینه تقریبی ساختن این بنا برابر یک میلیارد تومان می‌شود.

 

  • ۳۰ تا ۷۰ میلیون تومان هزینه جواز.
  • ۵۰ میلیون تومان هزینه طراحی کامل ساختمان. (طراحی و ترسیم کامل نقشه‌های معماری و سازه و تاسیسات)
  • ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه مهر نظارت و طراحی نظام مهندسی یا نظام فنی روستایی.
  • ۱۵۰ میلیون تومان هزینه پیمانکار است. پیمانکار حقیقی، شخصی است که با کارفرما یا همان سرمایه گذار قرارداد پیمان «مدیریت اجرا» می‌بندد. و در عوض کارگاه را مدیریت کرده و با پیمانکاران جزء قرارداد می‌بندد و با استفاده از علم و تجربه‌ای که دارد بر صحت عملکرد آنها نظارت می‌کند و در نهایت گزارش‌های مالی را به کارفرما ارایه می‌دهد. (حدود ۲۰ درصد کل هزینه ساخت)
  • حدود ۷۰۰ میلیون تومان باقی می‌ماند. که صرف ساخت می‌شود. که خود شامل هزینه دستمزد و هزینه مصالح و ابزار است. چیزی حدود ۳.۵ میلیون تومان در هر مترمربع.

 

وارد جزییات نمی‌شویم که خیلی مفصل است و برای آشنایی بیشتر می‌توانید به یادداشت «مراحل کامل اجرا» مراجعه نمایید. 

اما نکته‌ای که لازم می‌دانیم در اینجا بگوییم چیست؟ 

برخی سازندگان با این نگاه که فاز طراحی چندان مرحله مهمی نیست و می‌شود پول آن را برای دیگر قسمت ها هزینه کرد، حاضر نیستند از متخصص جهت طراحی ساختمان شان استفاده کنند. چه اتفاقی می‌افتد؟

به ظاهر که ده ها میلیون تومان جلو می‌افتند! اما اگر از ما بپرسید، ما می‌گوییم ده برابر این مبلغ ضرر کرده‌اند. چرا؟ به چند دلیل. یک،‌ از اجرای شلخته و چندبار کاری ها و بساز و خراب کن ها به سبب نبود نقشه کامل و هزینه تراشی ‌های فراران و از همه مهم‌تر ، حاصل آمدن یک ساختمان بدون طرح و معمولی و غیرجذاب و در نتیجه رشد نکردن سرمایه‌ای که برای ساخت ویلا هزینه شده و در واقع به هدر رفته!

به بیان دیگر، یک ویلا اگر فرم و طرح خوبی داشته باشد، هزینه بنا هنگام فروش می‌تواند مترمربعی ده میلیون تومان باشد. یعنی سود صد در صد. حتی بیشتر. و اگر همین بنا بد ساخته شود، یعنی در طراحی آن فکر نشده و اصول معماری در نظر گرفته نشده باشد، اگر تورم را در نظر بگیریم، احتمالا تنها بتواند مبلغ هزینه شده را برگرداند، آن هم به چه سختی! در حالی که ما می‌گوییم با همان وقت و هزینه و در همان موقعیت، حتی با همان مصالح و تلاش نیروی انسانی، به ویلایی برسیم که زیباتر، مقاوم تر و از منظر رشد سرمایه اقتصادی تر باشد. به عنوان نتیجه گیری، با مقایسه می‌توان دریافت که هرقدر به فاز طراحی بیشتر اهمیت بدهیم و هزینه کنیم، ده ها برابر آن مبلغ، به سود آوری خواهیم افزود. برخی از سرمایه گذاران جدید که تعدادشان در حال افزایش است، به خوبی صحت این مطلب را دریافته‌اند و به کار می‌بندند.

طراحی معماری

۲۰ میلیون تومان

طراحی محوطه

۱۰ میلیون تومان

طراحی داخلی و دکوراسیون

۱۰ میلیون تومان

محاسبات سازه

۱۰ میلیون تومان

تاسیات مکانیکی

۵ میلیون تومان

تاسیسات برقی

۵ میلیون تومان

مجموع

۶۰ میلیون تومان

دفترچه طراحی ساختمان

دفترچه طراحی شامل سه بخش «معماری» ، «سازه» و «تاسیسات» است. که شرح تک تک آن ها در ادامه آمده است. در نظر داشته باشید که لیست قیمت جدول بالا به هیچ عنوان شامل اجراهای محدود یا نظارت بر حسن اجرا نمی‌باشد.

 طراحی معماری

شامل نقشه برداری از زمین به همراه توپوگرافی محوطه. رسیدن به حجم و فرم و پلان‌ها و برش ها در نرم‌افزارهای مخصوص، شامل مراحل تکمیل عملیات طراحی طبق نظر کارفرما (جهت رسیدن به طرح نهایی چندین مرحله نقشه‌ها بر اساس نظر کارفرما اصلاح خواهد شد.) و ارایه تمامی نقشه‌های معماری ترسیم شده با جزییات کامل قابل ارایه به نظام مهندسی ساختمان و شهرداری، به همراه تصاویر سه بعدی و رندرهای سه بعدی از زوایای مختلف و گزینه بسیار جالب تور مجازی ۳۶۰ درجه از محیط پیرامون ساختمان.

 طراحی محوطه

طراحی دیوار محوطه، آلاچیق و در ورودی به همراه جزییات اجرایی به همراه پوشش گیاهی با توضیحات مربوطه به صورت  3D به همراه تور مجازی ۳۶۰ درجه محوطه.

 طراحی داخلی و دکوراسیون

طراحی اتاق‌ها و پذیرایی و آشپزخانه بعلاوه جزییات اندازه گذاری اجرایی، تعیین متریال به کار رفته مانند جنس کف و سقف بر اساس مصالح واقعی موجود در بازار و طرح و اندازه پنجره‌ها و دیگر موارد. و همچنین ارایه رندرهای 3D آشپزخانه، هال و نشیمن، اتاق خواب‌ها، کمدها و فضای تلویزیون و شومینه

 تاسیسات مکانیک

گرمایش، سرمایش، آب گرم و سرد، فاضلاب، استخر، هدایت آب های سطحی، چاه سبتیک، جانمایی بخاری و پکیج و لوله بخاری به صورت فکر شده و به دور از قرارگیری در نما.

 تاسیسات برقی

سیم کشی، روشنایی و برق رسانی، هوشمند سازی و آسانسور و سیستم‌های ایمنی و دوربین‌های مداربسته.

ساخت حرفه‌ای، زیبا و مقاوم

تیم مهندسی ویلا۳۶۰ از تعدادی از باسوادترین و با انگیزه‌ترین مهندسان منطقه شکل گرفته است. ما می‌دانیم که کیفیت ساخت پایین است و در این شکی نیست. به اعتقاد ما قسمت عمده این امر نامیمون، ناآگاهی کارفرما و سرمایه گذار در مراجعه به اهل فن است. می‌توانیم ثابت کنیم که مراجعه به اهل فن، از هر نظر به صرفه و منطقی است. اما باید حواس‌مان باشد که در بافت افکار قدیمی، هنوز هم بسیاری، ارزش کار حرفه‌ای و مهندسی را به خوبی نمی‌دانند.

دفتر طراحی و اجرای ساختمان ویلا ۳۶۰ | مجوز رسمی از وزارت راه و شهرسازی (۹۲۰)

Image

directcall2 whatsapp  telegram icon 40x40

۰۹۳۹۷۰۷۴۳۵۰

| مهندس حامد احمدی | 

مدیریت بخش ساختمان

کارشناس ارشد سازه

سایت « ویلا ۳۶۰ »

Image