خدمات مهندسی ساختمانخدمات املاکدر کلاردشت

ارتباط با مدیریت۰۹۳۵۱۲۰۹۵۱۶

Image
رندر از فضای داخلی ویلای طراحی شده

بخرم یا بسازم؟

ساخت یک ویلا بهتر است یا خرید یک ویلا؟

معایب و مزایای هر کدام چیست؟

به روز رسانی :  تابستان ۱۴۰۰

سوال می‌پرسند که خریدن ویلا بهتر است یا ساختن آن؟‌ در جواب می‌گوییم: خرید خوب است در مواردی، ساخت خوب است در شرایطی! این تنها پاسخی است که می‌توان به این پرسش داد. مستحضرید که تیم ویلا۳۶۰ در هر دو زمینه فعال است، هم در زمینه املاک که ساختمان‌های فراوانی برای فروش به ما سپرده می‌شود، و هم در امر ساخت که گروه با انگیزه، توانا و متخصصی در این زمینه داریم. از اینرو بهتر می‌دانیم بین این دو حالت مقایسه‌ای انجام داده و مزایا و معایب هرکدام را شرح دهیم. پیش از آغاز مقایسه، در نظر داشته باشید که همواره دو پارامتر «هزینه» و «زمان» از فاکتورهای تعیین کننده‌اند. یک مثال ساده ما را به موضوع نزدیک می‌کند. هزینه غذا در رستوران، حدوداً سه برابر حالتی است که خودمان مواد اولیه را خریداری کرده و آشپزی کنیم. به عنوان نتیجه، هر محصولی که برای فروش آماده شده باشد و ما آن را خریداری می‌کنیم، سودی را نیز در دل خود دارد که متعلق به سازنده است.

بپردازیم به مقایسه. از «خرید» ویلا شروع کنیم. ساختمان را می‌بینیم، می‌پسندیم و می‌خریم. تمام! بزرگ‌ترین مزیت این حالت، سریع بودن آن است و البته درگیر نشدن با مسایل اجرایی و سر و کله زدن با پیمانکار! این نکته را به عنوان یک توصیه در نظر داشته باشید. سعی کنید هنگام خرید تا آنجا که ممکن است از کیفیت ساخت مطلع شوید. از مالک دفترچه ساختمان را تقاضا کنید. از شخص سازنده و مهندس ناظر آن اطلاعاتی بدست آورید، نقشه‌ها و تصاویر حین اجرا، را درخواست کنید. همچنین می‌تواند از یک مشاور ساختمانی مشورت بگیرید تا اطلاعاتی را در مورد ساختمان در اختیار شما قرار دهد. یک مشاوره صادقانه در بسیاری از اوقات راهگشا است. می‌تواند مشخص کند که آن ویلا به اصطلاح بساز بفروشی است یا اینکه در اجرای آن صداقت و سلامتی وجود داشته است.

حالت «ساخت». در این حالت، طراحی مطابق میل شما است. در زمینی که چشم‌انداز و منطقه آن را شما پسندیده‌اید. با تمامی خصوصیاتی که مایلید داشته باشد. فضاها بر اساس نیاز شما طراحی شده، دکوراسیون فضاهای داخلی به انتخاب شماست. شکل کابینت‌ها، کمدها، جزئیات معماری و پله و همه و همه آن چیزی است که شما برای بدست آوردن آن میلیون‌ها تومان هزینه خواهید کرد. علاوه بر این، کیفیت ساخت، مخصوصاً در قسمت سازه‌ای آن چیزی است که باید باشد. در ساختمان‌های بساز بفروش، غیر از خداوند هیچ کس نمی‌داند که داخل تیر و ستون چقدر میلگرد به کار رفته و کیفیت خم آرماتور و کیفیت بتن به کار رفته کدام است. بنابراین، این مزیت که شما می‌توانید با انتخاب یک تیم اجرای حرفه‌ای و به خدمت گرفتن گروه نظارت عالی، از استحکام سازه‌تان کمال اطمینان را بدست آورید. و این مزیت بسیار با اهمیت است.

فاکتور مهم دیگر فاکتور «هزینه» است. برای پرداختن دقیق‌تر به موضوع اجازه می‌خواهم مقداری عدد و رقم را وارد متن کنیم. در سال ۱۳۹۸ ، قیمت ساخت یک ساختمان، از نوع ویلایی، برای هر مترمربع، سه میلیون تومان است. کمتر هم می‌شود، بیشتر هم می‌شود. در نظر داشته باشید که در اینجا از متوسط قیمت‌ها استفاده می‌کنیم. قیمت خرید همان ویلا، در شرایطی که بخواهید آن را به صورت آماده خریداری کنید، برابر است با متری چهار میلیون و پانصد هزار تومان. یعنی، قیمت ویلای آماده یک و نیم برابر هزینه ساخت آن است. یک عدد بسیار مهمی است که بایستی در ذهن داشته باشیم. اگر برای ساخت کمتر هزینه کنیم، کمتر می‌فروشیم. و این عدد یک و نیم برابر تقریباً برای هر کیفیت ساختی صدق می‌کند.

بپردازیم به زمین. قیمت زمین در کلاردشت،‌ در سال ۱۳۹۸، از هفتصد هزار تومان شروع می‌شود تا یک میلیون و چهارصد هزار تومان. و حتی بیشتر. فرض خوبی است اگر قیمت هر مترمربع زمین را در کلاردشت بطور متوسط هشتصد هزار تومان در نظر بگیریم.

یک میلیارد تومان در دست داریم و می‌خواهیم برای ساخت ویلا در کلاردشت اقدام کنیم. خوب است که ۳۰ درصد را برای خرید زمین هزینه کنیم. ۷۰ درصد باقیمانده صرف احداث بنا می‌شود. فرض کنیم که ساختمان را ساختیم و در طی این مدت قیمت‌های زمین و مصالح و دستمزد چندان تغییر نکرد. در انتهای کار، ارزش ویلا چقدر است؟ سیصد میلیون زمین. بعلاوه قیمت بنا. که با فرمول یک و نیم برابر ، که در بالا توضیح داده شد، می‌شود حدود یک میلیارد و صد. و در نتیجه، قیمت کل بنا به همراه زمین می‌شود یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان. یعنی، سرمایه ما ۴۰ درصد رشد کرده است. در نظر داشته باشید که این رشد قیمت برای یک ساختمان معمولی است که طرح معمولی دارد و متریال به کار رفته در آن نیز معمولی است. فرآیند ساخت این ویلا می‌تواند در مدت یک سال یا شش ماه انجام شود و با مقایسه با تورم ۲۰ درصدی، مشخص است که می‌تواند با اندکی دقت و تجربه با سودآوری همراه باشد. اما، نکته مهم و جالبی که می‌خواهیم در اینجا بگوییم آن است که می‌توان با تکیه بر طرح خوب، میزان این سود را از ۴۰ درصد به ۱۰۰ و بیش از آن رساند!

به گذشته بازگردیم. برای مثال در طول دوره ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۶ ، هر ویلایی در هر جایی ساخته می‌شد، سازنده می‌توانست آن را با دو برابر مبلغ هزینه شده به فروش برساند. یعنی سود صد در صدی. اما امروز دیگر اینطور نیست. و این امر لزوم احداث ساختمان‌های خاص و شکیل و زیبا به منظور رسیدن به آن سودآوری مطلوب بیش از پیش احساس می‌شود. می‌شود با سرمایه یک میلیارد تومان ویلایی ساخت که ارزش آن در هنگام فروش به دو میلیارد تومان برسد. این یعنی سود صد در صدی، با این حال بسیار پیش می‌آید که از دریافت خدمات مهندسی درجه یک صرفنظر می‌کنند، به خیال خود چند میلیون تومان را صرفه‌جویی کرده‌اند غافل از اینکه چند صد میلیون تومان را از دست داده‌اند!

به این نکته نیز توجه داشته باشید که سپردن کار به سازنده‌های ناشی نیز می‌تواند ما را متضرر کند. شخص سازنده می‌تواند بسیار خوش برخورد و شیک پوش باشد. خودرو بسیار گران قیمتی نیز داشته باشد. اما ناشی باشد! ناخوشایند است که در اینجا نیز، حاصل کار، چیزی است مشابه همان ساختمان‌های بساز بفروشی. بنابراین، اصل بر دقت است. چه در خرید ویلای آماده، چه در انتخاب طراح و سازنده ساختمان جدید. و مطمئن باشید ما برای رسیدن به یک حاصل دلچسب، با تمام صداقت، تجربه و دانش‌مان در کنار شما خواهیم بود.

دریافت مشاوره

گروه مهندسی ویلا۳۶۰ با دوازده سال سابقه طرح و اجرای انواع سازه‌های ساختمانی در هر سه زمینه طرح، نظارت و اجرا دارای پروانه اشتغال می‌باشد. تعهد و دقت کار و علاقه به کار حرفه‌ای و درجه یک وجه تمایز این گروه پرانرژی و باانگیزه است.

مهندس حامد احمدی

کارشناس ارشد عمران - سازه

هر سوالی دارید راجع به ساختمان، از ما بپرسید. مشتاقانه پاسخگو هستیم.

Image