خدمات مهندسی ساختمانخدمات املاکدر کلاردشت

ارتباط با مدیریت۰۹۳۵۱۲۰۹۵۱۶

تصویر یک محوطه که به زیبایی طراحی  شده است

محوطه و فضای سبز

محوطه سازی و پوشش گیاهی حرفه ای به ویلا جان می‌بخشد!

محوطه ها کوچک شدند؟ بله! آیا همچنان طراحی محوطه را می‌توان به عنوان یک شاخه اساسی و لازم در طراحی ویلا نگریست؟

در کلاردشت، در پانزده سال گذشته، زمین‌ها به قطعاتی در حدود ۲۵۰ تا حداکثر ۵۰۰ مترمربع تقسیم می‌شوند. منطقی است تصور شود که دیگر مساحتی نمی‌ماند برای محوطه‌سازی و در نظر گرفتن فضای نشستن و پارکینگ و آلاچیق و بازی و غیره. مساحت زیربنا را کم کنید، فضاهای الزامی حریم اطراف بنا را هم کم کنید.. دیگر چیزی نمی ماند! و این را هم اضافه کنید که روز به روز مساحت محوطه‌ها کاهش می‌یابند. 

تصویر یک محوطه که به زیبایی طراحی  شده است

اما حرف ما چیست؟ ما می‌گوییم در همین زمین‌های محدود هم می‌شود کارهایی انجام داد که محوطه را زیباتر و دلنشین‌تر شود. معمولا هزینه این کار نسبت به هزینه تمام شده کل ساختمان ناچیز است، چیزی در حدود ۲ تا ۵ درصد هزینه کل. این در حالی است که در عمل و هنگام استفاده از ساختمان تاثیر چشم‌گیری بر استفاده از فضای محوطه خواهد گذاشت.

در یک مرحله بالاتر، ما اعتقاد داریم که هنگام طراحی ویلا، بایستی محوطه آن نیز به همراه آن طراحی شود. چه مسیرهای دسترسی، فضای سبز و چه بحث پوشش گیاهی آن. حتی شکل حصار یا دیوار و دروازه و سردروازه آن نیز بهتر است به صورت همزمان در طرح دیده شود. ما می‌گوییم، می‌شود طراحی را به نحوی انجام داد که محوطه با ویلا ادغام شود و نتوان مرز مشخصی بین ویلا و محوطه متصور شد. این نوع طراحی در ویلاهای طراحی شده در سبک معاصر رو به گسترش است و ما نیز به سازندگان توصیه اکید می‌کنیم که از توجه به طراحی محوطه غافل نشوند. در آخر، گفتن این نکته ضروری است که منظور از طراحی محوطه، خرج تراشی بی‌دلیل و پرهزینه نیست. بلکه، با توجه به بودجه پیشنهادی و نظر کارفرما می‌توان به یک طرحی رسید که هم عملکرد خوبی داشته باشد و هم با فرم ویلا در تناسب بوده و جلوه خاصی به آن فضا ببخشد.

تصویر یک محوطه که به زیبایی طراحی  شده است

 یک نکته را لازم است اینجا بگوییم. بسیاری از طراحان، طراحی محوطه را با طراحی پارک اشتباه می‌گیرند! این حرف به چه معناست؟ بسیاری از طراحی های محوطه، محوطه را از بین می‌برد. به اصطلاح خودمان، محوطه سازی نیست، محوطه خراب کنی است! محوطه‌ای را در نظر بگیرید که قبل از محوطه‌سازی می‌شد به راحتی در آن بازی کرد، بدمینتون، فوتبال و غیره! اما بعد از محوطه سازی، فقط می‌شود شطرنج بازی کرد. این کار جز هزینه تراشی و البته یک مقدار ظاهر گول زننده حاصل دیگری ندارد و نتیجه کار چندان چیز مطلوبی نیست. کنج ها و خطوط قایم و سطوح مایل و مسیر های مستقیم طولانی و تفکیک کننده، حال و هوای طبیعی فضا را از بین می‌برد و ما سعی می‌کنیم در طراحی‌های خودمان از این خطوط پرهیز کنیم.

تصویر یک محوطه که به زیبایی طراحی  شده است

به عنوان مثال، یکی از طراحی های انجام شده را در اینجا می‌بینیم که در کلاردشت، منطقه پی‌قلعه انجام شده است. نمونه‌های دیگر را می‌توانید در بخش پروژه های نمونه معماری مشاهده کنید.

تصویر یک محوطه که به زیبایی طراحی  شده است

 یک مزیت تیم ویلا۳۶۰ در طراحی محوطه در کلاردشت این است که ما از مشاوره اهل فن در زمینه پوشش گیاهی و فضای سبز که رشته ای تخصصی است و در دانشگاه ها تدریس می‌شود استفاده می‌کنیم. همچنین از متخصص گیاه پزشکی نیز در راستای حفظ پوشش گیاهی و مبارزه با آفات و حشرات موزی نیز بهره می‌بریم. خلاصه امر اینکه ما کمال دلسوزی را در طراحی محوطه داریم و هدف این است که در نهایت امر یک محوطه دلنشین با حفظ فضاهای طبیعی آن مطابق نیاز و علاقه کارفرما ایجاد کنیم. و در پروژه های متعدد این اختلاف در طراحی و دلپذیری پروژه های انجام شده کارفرما را بسیار شاد کرده است. و چه چیزی بهتر از این فرآیند علمی و ارزشمند.

تصویر یک محوطه که به زیبایی طراحی  شده است

 در این جا زمین قبل از طراحی را مشاهده می‌کنید. قبل از شروع طراحی حتما بایستی محوطه به صورت توپوگرافی برداشت شده و تصاویر ۳۶۰ درجه آن تهیه شود. که حین طراحی، طراح زمین را در پیش چشم خود داشته باشد. و این ترکیب چند تکنیک و علم است که خوشبختانه در اختیار تیم طراحی ویلا۳۶۰ قرار دارد.

و در انتها می‌توانید در محوطه طراحی شده قدم بزنید! تور مجازی ۳۶۰ محوطه که تمام طول و ابعاد آن واقعی است و هیچ گونه طراحی غیرواقعی در آن نیست. از توجه شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

تعرفه خدمات مهندسی ساختمان در کلاردشت

تعرفه خدمات مهندسی

اطلاع از تنوع خدمات مهندسی شامل طراحی در زمینه معماری، سازه و... به همراه شرح جزئیات خدمات گروه مهندسی ویلا۳۶۰

مشاهده
مراحل ساخت ساختمان در کلاردشت

مراحل کامل ساخت

از شروع ساخت تا پایان اجرا چه مراحلی را بایستی طی کنیم. شرح مراحل گام به گام عملیات ساختمانی  را در اینجا مطالعه خواهید کرد.

مشاهده