کلاردشت

از محبوب ترین مناطق گردشگری شمال ایران

به روز رسانی : فروردین ۱۳۹۹

شهر کلاردشت یکی از شهرهای غربی استان مازندران است. شهرت این شهر به سبب هوای پاک و خنک و طبیعت زیبای آن است. نزدیک‌ترین شهر شمالی به تهران است که طی این فاصله در حدود چهار ساعت زمان می‌خواهد. فاصله کلاردشت تا دریا حدود چهل دقیقه است. کلاردشت از مسیر جاده جنگلی عباس آباد به دریا مرتبط است. 

شهرستان کلاردشت، دشتی است نسبتاً بزرگ در منطقه کوهستانی البرز که دور تا دور آن را کوه فراگرفته. تراز ارتفاعی این دشت از سطح دریای خزر ۱۲۵۰ متر می‌باشد. به این خاطر هوای کلاردشت در تمام طول سال غیرشرجی بوده و خنک است. این یک برتری بسیار بزرگی است نسبت به شهرهای شمالی همجوار مانند چالوس و کلارآباد و متل قو. در فصل بهار و تابستان دارای روزهای معتدل و شب‌های خنک است. برخی از گردشگران، شب را در کلاردشت اقامت می‌کنند و روز از کلاردشت خارج شده و از ساحل دریا لذت می‌برند و شب هنگام به ویلا و هتل شان در کلاردشت بازمی‌گردند. جالب اینجاست که بسیاری از گردشگران خارجی نیز که بیشتر از کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند، آنها نیز این نکته را می‌دانند و از این شیوه پیروی می‌کنند.

هر ساله حدود هفتصد هزار توریست داخلی و خارجی کلاردشت را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند. شما نیز اگر قصد سفر به این شهر را دارید و می‌خواهید یک یا چند روز را در این شهر اقامت کنید،‌ تصمیم درستی گرفته‌اید! طبیعت سرسبز، جنگل‌های انبوه، کوه‌های سربه فلک کشیده‌ و قله‌هایی برفی و مردمان سازگار و مهمان نواز. 

دو مسیر دسترسی به کلاردشت وجود دارد. یک جاده کرج چالوس که در شهر مرزن آباد بایستی به سمت کلاردشت آمد. دیگری مسیر جاده فوق العاده زیبا عباس آباد. برای اطلاعات بیشتر به بخش کلاردشت کجاست مراجعه کنید.

کلاردشت کجاست؟

مسیر های دسترسی - فاصله تا شهرهای اطراف

موقعیت کلاردشت بر روی نقشه 

در شمال کشور، در غرب استان مازندران و درست در میان کوه‌های سربه فلک کشیده البرز دشت سرسبزی وجود دارد به نام کلاردشت. کوه‌ها و تپه‌ها از هر سو این دشت را احاطه کرده‌اند. در استان مازندران، سه یا چهار دشت دیگر نیز با همین ویژگی‌ها وجود دارد. مانند دشت کجور. اما با این تفاوت که با این وسعت و با این حد از سرسبزی دشت کلاردشت بی‌همتا است. دشت کلاردشت از جنبه‌های دیگری نیز نسبت به موارد مشابه خود برتری دارد. نزدیک بودن به تهران به عنوان نزدیک‌ترین مقصد سرسبز و خوش منظره به پایتخت و مورد دیگر، هوای غیر شرجی و خنک در بهار و تابستان به سبک کوهستانی بودن و مرتفع بودن منطقه که این مورد نیز در ناحیه شمال کم نظیر است. نکته آخر، نزدیک بودن به دریاست. فاصله  کلاردشت تا دریا چهل دقیقه است (چهل کیلومتر). مجموع این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا نام کلاردشت در نزد مسافران و گردشگران و دوستداران طبیعت و آنهایی که در پی تجربه واقعی احساس آرامش هستند بسیار مشهور شود.  

Image

مسیرهای دسترسی و فاصله‌ها

در نقشه آنلاین مقابل، مسیر تهران به کلاردشت را مشاهده می‌کنیم. بعلاوه زمان لازم برای طی این مسافت را نیز مشاهده می‌کنیم. کافی است بر روی [گزینه‌های بیشتر] کلیک کرده و شهر مبدا خود را معرفی کنیم. آنگاه مسیر و زمان تقریبی رسیدن به کلاردشت را با احتساب ترافیک مشاهده خواهیم کرد.

در مورد راه‌های دسترسی به کلاردشت، کلاردشت از دو طریق با شهرهای اطراف خود در ارتباط است. مسیر اول، جاده کلاردشت به مرزن آباد است و جاده دوم جاده جنگلی کلاردشت به عباس آباد. پیشنهاد ما این است که به نقشه مراجعه کرده و هرآنچه لازم دارید بدانید در آنجا خواهید یافت. مشاهده می‌کنیم که کلاردشت نزدیک‌ترین شهرستان شمالی به پایتخت (تهران) است. از تهران به سمت شمال حرکت می‌کنیم. از کرج گذر می‌کنیم، از کنار سد کرج (امیرکبیر) عبور می‌کنیم. سیاه بیشه را رد می‌کنیم. پیچ و خم‌های مسیر کندوان را پشت سر می‌گذاریم و به مرزن آباد می‌رسیم. تا اینجا حدود سه تا چهار ساعت در راه بوده‌ایم. اینجا یک دو راهی است. یکی به سمت چالوس. دیگری به سمت کلاردشت. به سوی کلاردشت حرکت می‌کنیم و حدود نیم ساعت دشت سرسبز کلاردشت در مقابل چشمانمان قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاع از جزئیات مسیر تهران شمال از مسیر جاده کندوان دانستن زمان لازم برای پیمودن این مسیر بسیار زیبا به یادداشت [فاصله تهران تا کلاردشت] رجوع کنید.

مسیر جاده رویایی کلاردشت به عباس آباد راه ارتباطی دیگر کلاردشت است به شهرهای اطراف. این مسیر کلاردشت را به دریا وصل می‌کند. می‌دانیم که کلاردشت دریا ندارد و از این مسیر بسیار زیبا می‌توان به دریا و شهر عباس آباد رسید. نود درصد این مسیر از درون جنگل و از درون دالانی از برگ‌ها و شاخه‌های درختان عبور می‌کند و به واقع از زیباترین جاده‌های ایران و جهان است. در این مسیر نیز اقامتگاه‌های کوچک بین راهی متعددی (حدود بیست تا) وجود دارد که برای توقف و استراحت و قدم زدن کوتاه مناسب است و البته امکانات پذیرایی و ناهار و نوشیدنی نیز در آنها مهیاست. این مسیر پرپیچ و خم زیبا در حدود نیم ساعت تا چهل دقیقه طول می‌کشد. برای اطلاع بیشتر به یادداشت [فاصله کلاردشت تا دریا] مراجعه بفرمایید. در آنجا فاصله کلاردشت تا دریا و شهرهای عباس‌آباد و متل قو و چالوس از دو مسیر ممکن و با جزئیات به تفصیل آورده شده است.

معرفی و تاریخچه کلاردشت

شهری باستانی و چهارهزار ساله

کلاردشت قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارد. گواه این امر یافته‌هایی است که در حفاری تپه اجابیت در حدود سال ۱۳۱۰ انجام شد. در آن زمان به دستور پهلوی اول قرار بود اقامتگاه یا کاخی در آن منطقه احداث کنند که این جام زرین و اشیاء مشابه دیگری در هنگام پی کنی یافت شد. جام زرین کلاردشت کاملاً از طلا ساخته شده است. این جام در حدود ۴۰۰۰ هزار سال قبل ساخته شده و اکنون در موزه ایران باستان در تهران نگهداری می‌شود. احتمالاً در آن زمان کلاردشت به عنوان یک دشت زیبا و خوش آب و هوا مورد توجه مردمان آن دوران هم قرار گرفته بود! علاوه بر این کلاردشت دارای بسیاری از آثار به جا مانده از قدیم است. تقریباً در سراسر نقاط کلاردشت اشیاء و وسایل به جا مانده از صدها و هزاران سال قبل خارج شده و این امر نشانگر قدمت این شهر است. جام زرین کلاردشت

کلار به معنای شهر یا آبادی است و کلاردشت به معنای شهری است در دل دشت. به همین نام تپه‌ای نیز در وسط دشت کلاردشت وجود دارد. که احتمالاً نام کلاردشت از آنجا آمده، تپه کلار. تپه‌ای که امروز جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این تپه به صورت مصنوعی ساخته شده است. به بیان دیگر خاک آن از جایی دیگر به اینجا آورده شده است. بر روی تپه آثار شهر قدیمی وجود دارد و طبق نظر باستان شناسان مرکز حکومت محلی بوده است. برای اطلاع بیشتر به یادداشت [تپه کلار] مراجعه بفرمایید.

 

جام زرین کلاردشت

 

جام طلایی دو شیر یکی از آثار باستانی است که در منطقه کلاردشت در استان مازندران واقع در ایران کشف شده است. این جام با یک ردیف نقش برجسته شیر است که سر دو شیر از طرفین به جام پرچ شده‌ است. قدمت این جام حدود ۸۰۰ سال پیش از میلاد است. جام طلایی کلاردشت در تهران، موزه ایران باستان نگهداری می‌شود. این جام در زمان پهلوی اول  به پشتوانه ملی پول ایران محسوب می‌شده است.

کلاردشت تا سال ۱۳۹۲ از بخش‌های شهرستان چالوس بود. در این سال کلاردشت به صورت مستقل یک شهرستان شد و البته شهرستانی کوچکی است. به عبارت دیگر دشت کلاردشت که توسط کوه‌های متعدد محصور شده است، به تنهایی یک شهرستان است و حتی مرزن آباد نیز جزء آن نیست. مرزن آباد یکی از بخش‌های شهرستان چالوس است. کلاردشت جمعیتی در حدود ۲۶۰۰۰ نفر دارد و شامل سی محله یا روستا می‌شود که یک سوم این‌ها در حوزه شهری و مابقی در حوزه روستایی است. کلاردشت تقریباً دارای تمامی ادارات هفده گانه دولتی است و بانک‌های ملی، ملت، سپه، کشاورزی، صادرات در آن شعبه دارند. کلاردشت در درجه اول یک شهر توریستی است و درآمد حاصل از آن، درآمد اول شهروندان این شهر است. در درجات بعدی، خدمات ساختمانی و تا حدودی دامداری و کشاورزی زمینه‌های کسب و کار این شهر نسبتاً کوچک است.

 

نقاشی استاد کمال الملک از کلاردشت
نقاشی کلاردشت - اثر استاد کمال الملک - ایشان این اثر را در سال ۱۲۶۶ خورشیدی از منطقه طویدره خلق کرده‌اند. این اثر هم اکنون در کاخ موزه سعدآباد نگهداری می‌شود.

زندگی در کلاردشت 

برخی از هموطنان مایلند نه فقط برای یک سفر چندروزه، بلکه یک یا چند سال در کلاردشت اقامت کنند. یا حداقل قصد اجاره یک ویلا را به صورت سالانه دارند. که هر زمان خواستند بتوانند کلاردشت را به عنوان یک خانه دوم برای سفر و استراحت شان در نظر بگیرند. سوالی که می‌پرسند این است که شرایط زندگی در کلاردشت چگونه است؟ وضعیت کسب و کار چگونه است؟ امنیت، خلق و خو ها و آداب و رسوم چطور است. اهالی بومی این شهر چه شکل ارتباطی با غیربومی‌ها دارند؟

کلاردشت از سال ۱۳۹۲ از شهر به شهرستان ارتقاء یافته است و اکنون در امور ادای خود کاملاً مستقل است. به این معنا که تمام ارگان‌ها و مراکز مالی و اداری کلاردشت در خود آن قرار دارد و بی‌نیاز از شهرهای اطراف خود است. جمعیت این شهر در حدود سی هزار نفر می‌باشد. (سال ۱۳۹۷) با این حال به این خاطر که این شهر از مقاصد بسیار مشهور گردشگری ایران است جمعیت توریست آن برای مثال در تابستان حدود ده هزار نفر بوده و این جمعیت بر جمعیت بومی آن افزوده می‌شود. بسیاری از مشاهیر و بزرگان لشگری و کشوری در کلاردشت اقامتگاه دارند یا حداقل هر ساله رفت و آمد دارند. اینکه کلاردشت به تهران بسیار نزدیک است احتمالاً باعث این امر شده است. 

Image

جاهای دیدنی کلاردشت

مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های طبیعی گردشگری کلاردشت

مناطق تفریحی گردشگری فراوانی در کلاردشت وجود دارد. اکثر گردشگرانی که کلاردشت را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، این شهر را برای کسب آرامش انتخاب می‌کنند. طبیعت زیبا و هوای خوب. شهرهای فراوانی در ایران هست که هر کدام به علتی شهره‌اند. مانند آرامگاه بزرگان، آثار گذشته و جاهای دیدنی که انسان‌ها ساخته‌اند. مانند بارگاه امام هشتم، سی و سه پل و پارک آبی و یا پل‌های معلقی که در نقاطی از ایران ساخته شده است. کلاردشت، از این جاذبه‌های گردشگری خالی است. اما پر است از انبوه نقاط زیبا و دلنشین. مانند رودخانه همیشه خروشان سردآبرود که از پای قله علم کوه سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از روستای رودبارک و عبور از دل دشت به دریا می‌ریزد. جنگل‌ها و چشمه سارها. چشم‌اندازهای طبیعی بی‌نظیر و تفرجگاه‌های فراوانی که در طول سال آماده میهمانی از توریست‌ها و ایران‌گردهای عزیزاند. 

برای آشنایی با جاهای دیدنی کلاردشت و آشنا شدن با تفریحات ورزشی و هیجانی متنوعی که در این شهر وجود دارد، به صفحه «جاهای دیدنی کلاردشت» مراجعه کنید. یا از همین قسمت مستقیماً وارد صفحه مورد نظر خود شوید.

قله علم کوه کلاردشت

قله عَلَم کوه

دومین قله بلند ایران با ارتفاع ۴۸۵۰ متر و دیواره ۸۰۰ متری که مورد توجه بسیاری از کوهنوردان جهان قرار دارد.

اطلاعات بیشتر
دهکده مازیچال

ییلاق رویایی مازیچال

بر بالای ابرها بر روی زمین راه بروید! زیبایی وصف ناشدنی لمس طبیعت در دهکده‌ای بکر با چشم‌انداز کوه و دریا.

اطلاعات بیشتر
دریاچه ولشت

دریاچه وَلَشت

آب این دریاچه از چشمه‌های زیرزمینی تامین می‌شود. مساحت این دریاچه در حدود ۳۰ هکتار است.

اطلاعات بیشتر
تپه کلار

تپه کِلار

قدمت این تپه باستانی بیش از ۴۰۰۰ سال است. این تپه مصنوعی بوده و تماما با خاک دستی ایجاد شده است.

اطلاعات بیشتر
قله علم کوه کلاردشت

رودخانه سردآبرود

یکی از پنج رودخانه حفاظت شده ایران است. که از رودبارک سرچشمه گرفته و  از دل دشت می‌گذرد.

اطلاعات بیشتر
شیرچشمه واحد کلاردشت

شیرچشمه واحد

چشمه آب معدنی آب گرم در منطه واحد که فضای سبز بزرگی در کنار آن است و برای همگان در دسترس است.

اطلاعات بیشتر
تپه کلار

آبشار اکاپل

آبشار اَکِد (اَکِت)‌ در منطقه اَکاپُل در قسمت انتهایی دره رودبارک نرسیده به روستای کوچک وَنداربُن.

اطلاعات بیشتر
مازیچال کلاردشت

جاده عباس آباد

جاده جنگلی کلاردشت به عباس آباد از زیباترین جاده‌های جهان با تفرجگاه‌های بین راهی فراوان.

اطلاعات بیشتر
مرداب دریوک پیمبور کلاردشت

مرداب دَریوک

در دل جنگل‌های شمالی کلاردشت، پس از پیاده‌روی نیم ساعته درون جنگل به دریاچه‌ای وهم‌انگیز می‌رسیم.

اطلاعات بیشتر
امامزاده سه تن والت

امامزاده سه تَن

بارگاه سه تن از نوادگان امام موسی کاظم(ع). مقبره و محوطه آن در دهه هفتاد بازسازی شده است.

اطلاعات بیشتر
چمن مکارود کلاردشت

چمن مَکارود

پارک جنگلی مکارود که محل برگزاری دورهمی ها و جشن‌ها است. زیبا و آرامش بخش. با امکانات رفاهی.

اطلاعات بیشتر
جنگل طویدره

جنگل طُویدره

جنگل به معنای واقعی کلمه. اگر خواهان قدم زدن در دل یک جنگل واقعی هستید، اینجا آنجاست.

اطلاعات بیشتر
قلعه سنگی پیمبور کلاردشت

قلعه سنگی پیمبور

قلعه سنگی بر بلندترین نقطه شمالی کلاردشت قرار داشته با چشم‌انداز بسیار وسیع دشت و دریا.

اطلاعات بیشتر
کاخ اجابیت کلاردشت

کاخ اجابیت

به دستور پهلوی اول ساخته شد. اکنون در اختیار نهاد ریاست جمهوری است و نمی‌توان از محوطه دیدن کرد.

اطلاعات بیشتر
قله شاه علم دار کلاردشت

شاه عَلَم دار

در نوک بالاترین کوه جنوبی کلاردشت مقبره امامزاده‌ای است. دو ساعت پیاده‌روی و چشم‌اندازی بی‌نظیر.

اطلاعات بیشتر
چنارستان حسن کیف نصیری

جنگل چنارستان نصیری

جنگل به معنای واقعی کلمه. اگر خواهان قدم زدن در دل یک جنگل واقعی هستید، اینجا آنجاست.

اطلاعات بیشتر

تفریحات کلاردشت

تفرجگاه‌ها، مکان‌های تفریحی و جاذبه‌های توریستی کلاردشت

کلاردشت از نظر جذب گردشگری در وهله اول تکیه دارد بر جاذبه‌های طبیعی خود. با این حال، تفرجگاه‌های متعدد و مکان‌های تفریحی فراوانی نیز دارد که گردشگران می‌تواند با برنامه ریزی قسمتی از ایام سفر خود را به آنجا اختصاص دهد. 

شهربازی کلاردشت

رستوران‌‌ها و فست فودها

فست فود آتا، فست فود آسیو، رستوران آرش، رستوران البرز و بسیاری از غذاخوری‌های باکیفیت دیگر.

اطلاعات بیشتر
تفرجگاه اسپی رود یا همان اسکول کلاردشت

تفرجگاه اسپی رود

آلاچیق‌ها و امکانات رفاهی دیگر در کنار رودخانه سردآبرود در شمال کلاردشت. بین کردیچال و پیشنبور.

اطلاعات بیشتر
نمایشگاه گل و گیاه کلاردشت در لاهو

نمایشگاه گل و گیاه

نمایشگاه دائمی گل و گیاه که توسط شهرداری کلاردشت راه‌اندازی شده است. تنوع بسیار بالای گل‌های نادر.

اطلاعات بیشتر
شهربازی کلاردشت

شهربازی کلاردشت

این شهربازی در حال تکمیل است. و در بهار آینده به بهره برداری خواهد رسید. شامل انواع وسایل بازی.

اطلاعات بیشتر
باغ تفریحی شهرداری کلاردشت در رودبارک

باغ تفریحی شهرداری

استراحت در کنار رودخانه در رودبارک. درختان بلند و در آلاچیق‌های متعدد مهیا شده توسط شهرداری کلاردشت.

اطلاعات بیشتر
چمن مکارود کلاردشت

مراکز خرید

مجتمع‌های تفریحی و مراکز خرید و هایپرمارکت‌ها. شامل فروشگاه رفاه، شقایق و تمامی برندهای پوشاک.

اطلاعات بیشتر
هتل باغ چمن رودبارک

باغ چمن رودبارک

قدیمی‌ترین هتل و اقامتگاه کلاردشت که ساخت آن به پیش از انقلاب بازمی‌گردد. فضای فوق‌العاده‌ای دارد. 

اطلاعات بیشتر
مرداب دریوک پیمبور کلاردشت

پارک فردوس

در خیابان سردارجنگل یا همان نصیری شهر حسن کیف واقع است. پارک با وسایل ورزشی و سرگرمی متعدد.

اطلاعات بیشتر

تور مجازی کلاردشت

تصاویر °۳۶۰ از نقاط مختلف کلاردشت

به کمک تصاویر ۳۶۰ درجه می‌توانیم تا حدود زیادی پیرامون یک نقطه را مشاهده کرده و فضای آن نقطه را درک کنیم. از بسیاری از نقاط کلاردشت نقاط کلاردشت، جاذبه‌های طبیعی، ارتفاعات، چشم‌اندازها و نقاط بکر و کمتر دیده شده تصاویر کروی تهیه کرده‌ایم و در اینجا در اختیار شما قرار داده‌ایم. با مشاهده این تصاویر از قشنگی‌های این شهر زیبا لذت خواهید برد.

نقشه کلاردشت

نقشه کامل کلاردشت مازندران و موقعیت آن در شمال ایران

نقشه شهر کلاردشت با جانمایی محله‌ها و روستاهای آن، مانند حسن کیف،‌ لاهو،‌ کردیچال به همراه نام خیابان‌ها و کوچه‌ها با مشخص بودن فاصله‌ها. همه و همه در نقشه ماهواره‌ای گوگل مشخص است. با این حال،‌ نقشه‌های دیگری از کلاردشت را نیز به صورت تصویر تهیه کرده‌ایم که می‌توانید دانلود کرده و استفاده کنید. در قسمت کلاردشت کجاست اطلاعات اولیه در مورد موقعیت جغرافیایی کلاردشت آورده‌ایم، با این حال اگر مایل به دریافت اطلاعات بسیار جامع‌تر نسبت به نقشه‌های دقیق کلاردشت هستید، می‌توانید به صفحه نقشه‌های کلاردشت مراجعه نمایید.

طبیعت کلاردشت

تصاویر کلاردشت زیبا » عکس‌های فراوان از قلب طبیعت شمال

شمال زیباست و کلاردشت در اوج زیبایی آن قرار دارد. پاییز کلاردشت، خودش دریای بیکرانی است پر از قشنگی‌ها. بهار آن که بی مثال است. برف که می‌آید، آن هم دل‌انگیزی خاصی دارد. و تابستان خنک، بی رقیب و دوست‌داشتنی. با کلاردشت می‌توان طبیعت را لمس کرد. در طبیعت آرامش گرفت و خاطرات به یاد ماندنی ثبت کرد. تمام فصول کلاردشت دیدنی است. تصاویر فراوانی را از نقاط مختلف کلاردشت در ایام مختلف سال می‌توانید در این سایت بیابید. در اینجا چندین تصویر ناب و کم یاب از کلاردشت را برای شما گلچین کرده‌ایم. امیدواریم از مشاهده آنها لذت ببرید.

محله های کلاردشت

محله‌ها و روستاهای کلاردشت » نام، نشانی و خصوصیات هر آبادی

 کلاردشت در مجموع شامل ۳۰ محله است. با نام‌های مختلف. مانند حسن کیف، رودبارک، کردیچال، مکارود و غیره. از این‌ها حدود ده تا در حوزه شهری و بیست تای دیگر در حوزه خارج شهر و روستایی قرار دارند. حسن کیف، مرکز حوزه شهری و در واقع مرکز شهرستان کلاردشت است. حوزه شهری در نوار جنوبی دشت کلاردشت قرار دارد و روستاهای پیرامون در قسمت‌های شمالی و شرقی این دشت سرسبز پراکنده‌اند. در حوزه شهری، فاصله محله‌ها از هم به مرور زمان کم و کمتر شده و تقریباً در همدیگر ادغام شده‌اند. اما در بخش روستایی بین روستاها همچنان فاصله وجود دارد و فضای خالی بین آنها زمین‌های کشاورزی و دشت‌های سرسبز زیبا وجود دارد. اسم روستاها به همراه نشانی و ویژگی‌های هریک را می‌توانید در این بخش مطالعه کنید. اینکه هر روستا در چه چیزهایی بهترین است و برای مثال روستای پیشنبور در چشم‌انداز رو به جنوب بسیار خوب است و هرآنچه بخواهید در مورد روستاهای کلاردشت بدانید در این قسمت به طول کامل خواهید یافت.

 

اطلاعات کاملی را به تفکیک هر محله شهری یا روستایی در این قسمت آورده‌ایم. کلاردشت به طور کلی شامل دو بخش شهری و روستایی می‌شود. حدود ده منطقه یا محله شهری بعلاوه بیست محله روستایی کلاردشت را شکل می‌دهد. حسن‌کیف، مرکز بخش شهری کلاردشت است که آن را جدیداً شهر کلاردشت می‌خوانند. همچنین محله‌های لاهو، ولوال، مکا، رودبارک، مجل و اجابیت از جمله مناطق شهری کلاردشت است. محله‌های کردیچال، پیشنبور، واحد، مکارود، لشسر، کردمحله، طویدره، پی قلعه و عثمان کلا یا همان اسپند کلا و غیره جزء قسمت‌های روستایی شهرستان کلاردشت است. در اینجا تک تک محله‌ها را با اطلاعات بسیار کاملی از نشانی‌ها و جاهای دیدنی و اقامتگاه‌ها به همراه تصاویر دو بعدی و سه بعدی زیبا برای شما آماده کرده ایم. 

آب و هوای کلاردشت

هوای کلاردشت در طول سال

کلاردشت یکی از خوش آب و هوا ترین نقاط کره زمین است. درست در زمانی که گرما همه را کلافه کرده، هوای کلاردشت خنک و دلپذیر است. به طور معمول دمای هوای کلاردشت نسبت به شهرهای ساحلی دریای خزر مانند چالوس و عباس آباد و متل قو یا کلارآباد و نمک‌آبرود حدود شش درجه پایین‌تر است. و از این مطلب مهم‌تر، غیر شرجی بودن کلاردشت است که رطوبت هوای در حدود پنجاه تا شصت درصد در تابستان و رطوبت هوای چهل تا پنجاه درصد در پاییز و زمستان، این شهر را از نظر رطوبت هوا در اوج ایده‌ال بودن و دلپذیری قرار داده است. علت آن هم کوهستانی بودن منطقه و بالا بودن تراز و ارتفاع دشت کلاردشت از سطح دریا است. بیشتر ایام سال، می‌توان لکه‌های ابر را در آسمان کلاردشت مشاهده کرد. با این حال، زمستان آن اندکی سرد است. حدود دو هفته از کل فصل پاییز و زمستان در دشت کلاردشت انتظار بارش برف داریم. البته در ارتفاعات غربی کلاردشت این احتمال بیشتر است. اطلاعات بیشتر در مورد آب و هوای کلاردشت در طول ایام سال می‌توانید در این قسمت بخوانید.

قابلیت دیگری که خواهید دید، هواشناسی کلاردشت است که هوای کلاردشت را در روز و هفته‌های آینده نشان می‌دهد. برای سفر به کلاردشت همواره در نظر داشته باشید که به وضعیت جوی منطقه از طریق اینترنت توجه کنید. در فصل بهار و تابستان تقریبا، مشکل خاصی نیست. اما در فصل زمستان گاهی پیش می‌آید که وقفه‌هایی در تردد جاده‌های دسترسی به کلاردشت پیش می‌آید که همواره به سرعت رفع مانع می‌شود و تقریباً حدود دو یا سه روز در سال این احتمال وجود دارد که مسیرهای دسترسی به کلاردشت به سبب وضعیت جوی منطقه به صورت کامل یا جزئی مسدود شود.

 

موقعیت جغرافیایی کلاردشت

کلاردشت در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و طول جغرافیایی ۵۱ درجه شرقی قرار دارد. وسعت این دشت حدود ده هزار هکتار است و در تراز ارتفاعی متوسط ۱۲۵۰ متری از دریا واقع شده است. منطقه‌ای کوهستانی است و متوسط دمای مرکز شهر در سال حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است. متوسط کمینه دما حدود منفی ده درجه و متوسط بیشینه هوا در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد است. متوسط میزان بارندگی سالانه نیز برابر ۴۵۰ میلیمتر اندازه ‌گیری شده است. کلاردشت دارای مرکز پروش و اصلاح گیاهان است که احداث آن به هشتاد سال قبل بازمی‌گردد. این مرکز که به «نهالستان کلاردشت» مشهور است در مرکز شهر (حسن کیف) قرار دارد و مساحتی در حدود سی هکتار دارد. تجهیزات هواشناسی و آمارهای متعدد روزانه و سالانه در این مرکز پژوهشی انجام می‌گیرد. این مرکز ثبت جهانی است و با مراکز تخصصی کشاورزی دنیا دائماً در ارتباط است.

کلاردشت زمستان سردی دارد. زمستان کلاردشت تقریباً از اوایل آذرماه آغاز می‌شود و تا نیمه اسفند ادامه دارد. البته با تغییرات آب و هوایی که در این سالیان اخیر اتفاق افتاده، جالب است که دشت کلاردشت در سال ۱۳۹۳ و تقریباً در سال ۱۳۹۴ هیچ بارش برفی در زمستان نداشته و اکثر بارش‌ها به صورت برف در پاییز اتفاق افتاده است. با این حال، در دو سال گذشته نظم فصول مجدد شکل متداول خودش را پیدا کرده و به نظر می‌رسد که پاییز پرباران و زمستان پربرفی داشته باشد. برای مثال، پربرف به معنای بارش حدود ده روز برف در مدت حدود صد روز ایام زمستان است. طبق تجربه اهالی و ساکنان این شهر، طریق برخورد با برف را به خوبی فراگرفته‌اند و وسایل گرمایشی و ماشین آلات متعدد تخصصی راه ‌های برفی موجود است و در عمل، سکوت و سرما و زیبایی برف ارمغان زمستان این شهر است. می‌توان گفت هیچ روزی از سال به سبب برف یا باران راه‌های ارتباطی این شهر مسدود نمی‌شود،‌مگر در موارد بسیار نادر.

 

هواشناسی کلاردشت در روزهای آینده

 برای اطلاع از وضعیت جوی آسمان کلاردشت و شرایط دمایی آن، بر لینک زیر کلیک کرده و از وضعیت آفتابی یا ابری بودن و میزان شدت بارش مطلع شوید.

رزرو اقامتگاه و اجاره شبانه ویلا

سفر به کلاردشت

در حال برنامه ریزی سفر هستید؟ اگر کلاردشت یکی از گزینه ها است، باید بگوییم که خیال تان از بابت اقامتگاه راحت باشد. خدمت رسانی به شما هدف ماست. ما دقیقاً برای همین امر اینجا هستیم. سوییت یا ویلای خوب با قیمت مناسب با امکانات رفاهی کافی. بسیار عالی. بهترین اقامتگاههای کلاردشت را به همراه تصاویر سه بعدی و مشخصات کامل به شما معرفی می‌کنیم و شما می‌توانید با خیال راحت از میان آنها ویلای خود را انتخاب کرده و رزرو نمایید.

حدود پانصد خانه و اقامتگاه برای اجاره شبانه مسافر در کلاردشت وجود دارد که فضای مسکونی مازاد خودشان را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.  صدها ویلای کوچک و بزرگ. چه به صورت مستقل و دربست که کاملاً در اختیار گردشگران و مسافران قرار گیرند و یا اینکه مالک نیز در قسمتی از ملک ساکن باشد. همه نوع اقامتگاه موجود است. چه خانه های روستایی ییلاقی سنتی ارزان و چه ویلاهای بسیار عالی لوکس و لاکچری با امکانات کامل مانند استخر و جکوزی و بیلیارد و غیره.

 

 رزرو اقامتگاه در کلاردشت

 برای انجام رزرو به بخش «اجاره ویلا در کلاردشت» مراجعه نمایید. ویلاها را با خیال آلوده بررسی کنید. تصاویر ۳۶۰ درجه آنها را نگاه کنید. به اصطلاح در ویلا قدم بزنید. بدانید که ما همواره در کنار شما هستیم و از اینکه از ما بپرسید، اصلاً تعارف نکنید.  پاسخ‌گوی تمامی پرسش‌های شما هستیم.

تور گردشگری کلاردشت

 سفر چند روزه به کلاردشت شمال و شهرهای اطراف آن

آسان ساختن مسافرت به کلاردشت و جذب بیشتر گردشگران به این شهر زیبا یکی از مهم‌ترین اهداف گروه ما است. اما نکته‌ای که باید ذکر کرد این است که در مورد سفر به کلاردشت، برخلاف نام بزرگی که دارد، هنوز تورهای مسافرتی کوتاه مدت چندانی وجود ندارد. تورهای اندک دو یا سه روزه مازیچال و یا تورهای سه یا چهار روزه کلاردشت و نمک آبرود وجود دارند که چند نوبت در سال از تهران یا از کرج و یکی دو شهر دیگر اقدام به برگزاری می‌کنند، اما می‌دانیم که این ابدا درخور این شهر نیست. ما سعی داریم با همکاری شرکت‌های گردشگری معتبر از بهار سال ۱۳۹۹ تورهای کوتاه‌مدت طبیعت گردی متعددی را راه‌اندازی کرده تا بتوانیم سفر به کلاردشت را برای طبیعت گردان و توریست‌های محترم آسان‌تر گردانیم.

اطلاعات شهری کلاردشت

هرآنچه از نشانی و شماره تماس مراکز و کسب و کارهای کلاردشت نیاز دارید.

در قسمت اطلاعات شهر کلاردشت، آدرس و شماره تلفن هتل‌ها، مانند هتل پارسیان، توکل و مارال، شماره شهرداری کلاردشت، ترمینال، بانک‌ها، خانه معلم،‌ داربست و حتی بتن آماده و هرآنچه بخواهید را افزوده‌ایم تا به راحتی بتوانید درباره آن چیزی که جستجو می‌کنید بدانید. همچنین می‌توانید با کسانی که غذای محلی و لبنیات محلی تهیه می‌کنند نیز آشنا شوید و از آنجا سفارش غذا بدهید. پیش شماره کل استان مازندران ۰۱۱ است و پیش شماره کلاردشت ۰۱۱۵ می‌باشد. 

-

مجموعه اطلاعات بسیار کاملی را در مورد شماره‌های تماس رستوران‌ها و فروشگاه‌ها و انواع خدمات و کسب و کارهای مختلف جمع آوری کردیم و در این قسمت سایت با دسته‌بندی های مشخص قرار دادیم. شما می‌توانید تلفن تماس و نشانی های مورد نیاز خود را از این قسمت بیابید. مانند آژانس ها تاکسی تلفنی، داروخانه‌ شبانه روزی، تعمیرگاه اتومبیل و جرثقیل، ادارات و دستگاه‌ها، شرکت خدمات ساختمانی و پایانه مسافربری کلاردشت و غیره را در قسمت «اطلاعا شهری کلاردشت» قابل جستجو است.