خدمات مهندسی ساختمانخدمات املاکدر کلاردشت

ارتباط با مدیریت۰۹۳۵۱۲۰۹۵۱۶

جاهای دیدنی کلاردشت

جاذبه های گردشگری کلاردشت » مکان های دیدنی و مراکز تفریحی توریستی

معرفی شهرستان کلاردشت

کلاردشت بهشت ایران است! حال اگر پرسیده شود که بهشت مگر چگونه است که کلاردشت بسان آن است؟ نمی دانیم! اما آنچه مسلم است، چه در داخل کشور، چه در خارج، کلاردشت را می شناسند. در رسانه ها هرگاه صحبت از آب و هوای خوش به میان می آید، و صحبت از سفر به شمال، نام کلاردشت را می برند و این امر بی دلیل نیست. گفته اند کلاردشت یکی از چهار نقطه خوش آب و هوای کره زمین است. راست یا دروغ ش به گردن خودشان، اما اینکه آب و هوای کلاردشت بسیار عالی است، به نظر می رسد شکی در آن نیست. در حقیقت، تقریباً در شش ماه سال، اصلاً فراموش می کنی که هوایی هم هست! نه گرم، نه سرد، بسیار معتدل، پر از اکسیژن، بدون غبار، انگار ساخته اند تا تو بتوانی به راحتی نفس بکشی و آنگاه با خیال آسوده در دل دشت قدم بزنی. و فصل های دیگر، پاییز و زمستان که برف می آید و سرد می شود که آن هم بسیار دیدنی است. تصور کنید که در کنار شومینه نشسته اید و در حالی که جام به دست دارید دانه های برف می رقصند و می نشینند!

شهرستان کلاردشت کجاست؟ این شهر که از سال 1392 شهرستان شده، در غرب استان مازندران، در همسایگی چالوس، مرزن آباد، عباس آباد، سلمانشهر، کلارآباد و نمک آبرود واقع است و این به آن معناست که نزدیک ترین شهر، به پایتخت ـ تهران ـ کلاردشت است، البته اگر مرزن آباد را شهر حساب نیاوریم! این فاصله نزدیک، یکی دیگر از عواملی است که باعث شده امروز نام کلاردشت، برای همه ما نامی آشنا باشد. آنطور که در ادامه ذهنیت مان نسبت به شمال، به سرعت نام شهرهایی مانند چالوس و کلاردشت به ذهن می آید. فاصله شهرستان کلاردشت تا شهرستان چالوس 50 کیلومتر می باشد که در مدت 45 دقیقه می توان این فاصله را پیمود. همچنین فاصله کلاردشت تا عباس آباد حدود 30 دقیقه طول می کشد که این مسیر از دل جنگل عباس آباد و راه معروف آن عبور می کند.

کلاردشت با وسعتی حدود 10 هزار هکتار در ارتفاع متوسط 1250 متری از سطح آب های آزاد و در عرض جغرافیایی 36 درجه و طول جغرافیایی 51 درجه شرقی واقع گردیده است. میانگین درجه حرارت سالیانه در کلاردشت 9.9+ ، متوسط حداکثر 32.1+ و متوسط حداقل 10.3- درجه سانتیگراد می باشد. متوسط میزان بارندگی سالیانه در کلاردشت حدود 450 میلیمتر اندازه گیری شده است.

تصویر جام زرین کلاردشت

کلاردشت قدمتی 4000 هزار ساله دارد. گواه این ادعا، جام زرینی است که هنگام پی کنی زمین جهت ساخت کاخ در دوره پهلوی اول بدست آمد. جام زرین کلاردشت کاملاً طلا از بالای تپه اجابیت که مشرف است به دشت بدست آمد و امروز در موزه ایران باستان در تهران نگهداری می شود. معنای لغوی "کلار" به معنی شهر و آبادی است. در نتیجه می توان گفت لفظ کلاردشت به معنای آبادی بنا شده در دشت می باشد. البته به همین نام تپه ای در میان دشت وجود دارد که بر روی آن قطعه ای قرار داشت، ولی امروز بقایای اندکی از آن باقی مانده است. حجره های قدیمی مدفون در خاک و تعداد زیادی سفال که آنها نیز جمع آوری شده اند. تا آنجا که مشخص است، این حکومت محلی حدود ششصد سال قبل در این شهر حکمرانی می کرده است.

کوه ها و جنگل ها، دشت کلاردشت را در میان گرفته اند. در واقع کلاردشت در دامنه شمالی رشته کوه البرز واقع است. از اینرو در میان کوه های پیرامونی این دشت سرسبز، کوه های جنوبی بلند تر و تقریباً در کل مدت سال پوشیده از برف هستند. از این میان، مسلماً قله علم کوه از همه مشهور تر است. همینطور، در ارتفاع پایین تر، دور تا دور کلاردشت ختم می شود به حاشیه جنگل های بکر. که این جنگل های بکر در فصول مختلف سال، همانند نقاشی های واقعی چهره عوض می کنند.

راه دسترسی کلاردشت به دریا، از دو مسیر ممکن است. یک، جاده اتوبان تهران شمال، که قسمت مرزن آباد تا چالوس آن کامل شده است و بسیار مسیر راحت و ایمنی است. دیگری، جاده جنگلی عباس آباد، که تقریباً نیم ساعت از کلاردشت تا دریا با ماشین فاصله است. جاده جنگلی عباس آباد که دیگر اوج شاهکار طبیعت است. و در ادامه با آن آشنا می شویم.

در سایت های متعدد نوشته اند که کلاردشت دارای جاذبه های توریستی تفریحی فراوان است. نمی گویم نیست. اگر مراد از جاذبه های گردشگری، دسترسی آسان، طبیعت بکر و جنگل زیبا و هوای خوب و دشت سرسبز باشد، بله، کلاردشت از کم نظیرترین مناطق ایران است. اما اگر از ابعاد دیگر مانند داشتن پارک های بزرگ و شهربازی های وسیع و هتل های آنچنانی! و اتفاقات عجیب و غریبی که به فرض در شهرهای لاس وگاس و دبی می افتد مانند پیست اسکی در ظهر تموز تابستان... خیر، اصلاً چنین خبری در این شهر نیست. بلکه مرکز شهر کوچکی دارد و حدود سی روستای پراکنده در گوشه و کنار دشت و دامنه کوه ها. هرچند تصور می کنم بسیاری به خاطر همین آرامش کلبه های دنج به این شهر می آیند، واگرنه، بهترین شهربازی ها را می توان در شهرهای بزرگ یافت. با این حال، باید پذیرفت که شهری به این شهرت و پتانسیل های بالای جذب توریست، بایستی مراکز رفاهی و تفریحی بسیاری داشته باشد.

هرچند در این مقدمه کوتاه، سعی شده است درباره کلاردشت توصیفی صادقانه و بدور از غلو، حتی تا حدودی منتقدانه داشته باشیم، اما واقعیت این است که: جنگل، دشت، دریاچه، رود، آبشار، آب و هوای لطیف، مردمان سازگار و مهمان دوست و برخی آثار و ابنیه های تاریخی در گستره ای نسبتا محدود یکجا گرد هم جمع شده اند تا منطقه کلاردشت با جاذبه های فراوانش سالانه پذیرای دو میلیون گردشگر داخلی و بیش از دویست هزار گردشگر خارجی باشد. 

جاذبه های گردشگری کلاردشت

 

قله علم کوه

توده های کوه های تخت سلیمان با یخچال های عظیم طبیعی چند میلیون ساله و 58 قله بالای 4000 متر در جنوب غربی کلاردشت قرار دارد. بلندترین قله آن علم کوه ( دومین قله ی بلند ایران ) با ارتفاع 4850 متر که نخستین بار در سال 1312 هجری شمسی توسط کوهنورد و نقشه بردار انگلیسی "داگلاس باسک" فتح گردید. دیواره علم کوه با ارتفاع 800 متر و عرض 450 متر مورد توجه بسیاری از کوهنوردان از نقاط مختلف جهان می باشد. برای اطلاع بیشتر مراجعه کنید به یادداشت "تاریخچه کوهنوردی در کلادرشت" که در قسمت مقالات کلاردشت آمده است.

شهرک دریاچه آبی

شهرک دریاچه آبی در دهه شصت خورشیدی، درست در مرکز دشت کلاردشت، در منطقه ای بکر و سرسبز بنا نهاده شد. این شهرک در حال حاضر شامل حدود هفتاد ویلای لوکس و زیبا است که در محوطه ای به مساحت 74 هزار مترمربع ساخته شده است. نام این شهرک، از دریاچه ای رویایی و فوق العاده زیبایی گرفته شده  که در قسمت شرقی آن قرار دارد. این دریاچه مصنوعی که از جوی دائمی منشعب از رودخانه سردآبرود تغذیه می کند، مساحتی حدود 4500 مترمربع دارد که با درختان بلندی احاطه شده است. مسیر پیاده روی پیرامون دریاچه و سایه و خنکی همیشگی آن، منظره ای جذاب و آرامش بخش تولید کرده است. 

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت با وسعتی حدود 20 هکتار در ارتفاع 1050 متر واقع گردیده و ژرفای گودترین نقطه آن 30 متر می باشد. این دریاچه در خارج از دشت کلاردشت واقع است. مسیر دسترسی به این دریا از دو طریق میسر است. یک از مسیر جاده چالوس به مرزن آباد که قبل از رسیدن به شهر، بر اساس تابلو راهنمایی وارد مسیر دریاچه ولشت می شویم. دو، از طریق کلنو که گردشگران حاضر در کلاردشت، از این مسیر استفاده می کنند. بعد از خارج شدن از دشت کلاردشت، وارد روستای کلنو شده و در یک دو راهی سمت راست را انتخاب کرده و بعد از حدود چهل دقیقه می توانند به کنار دریاچه ولشت برسند.

آبشار اکاپل

این آبشار تقریباً در انتهای بالادست رودخانه سردآبرود واقع است. برای دسترسی به این آبشار زیبا بایستی جاده معروف رودبارک را حدود چهل دقیقه به سمت ارتفاعات بالاتر برویم تا در دره های زیبای میان کوه ها، این آبشار بر ما آشکار شود. 

جاده جنگلی عباس آباد به کلاردشت

بدون شک، این جاده، از زیباترین جاده های جهان است! حداقل در نظر آنهایی که به جنگل و طبیعت علاقه دارند. بهار زیبا، تابستان باطراوت، پاییز رنگارنگ و زمستان خطرناک، از صفات بارز این جاده بین دو شهر است. خطرناک از نظر لغزندگی جاده ها، واگرنه، خبری از حیوانات خطرناک و وحشی نیست. چرا که به علت جاذبه های طبیعی فراوان، مانند آبشارهای متعدد، چشم اندازی بکر طبیعی، درختان سر به فک کشیده باعث شده است که بیش از بیست استراحتگاه بین راهی که تا انتهای شب نیز آماده ارائه خدمات هستند، در طول این مسیر احداث گردد. هتل معروف سبزینه نیز در بین همین مسیر واقع است. و برای امنیت هرچه بیشتر این مسیر، ایستگاه راهنمایی و رانندگی و گشت راهداری نیز در بین این مسیر به وجود آمده است. برای تماشای تصاویر 360 درجه به "تور مجازی کلاردشت" مراجعه نمایید.

جاده جنگلی گرک پس

گرک پس، یکی از بخش های مرکز کلاردشت یا "حسن کیف" است. بخش دیگری هم که در غرب گرک پس واقع است، معروف است به منطقه نصیری. بین این دو منطقه، در جنوبی ترین قسمت آن، که هر دو به جنگل ختم می شوند، جاده ای جنگلی قرار دارد که حدود یک کیلومتر از دل جنگل عبور می کند. این جاده، از مناطقی است که دسترسی گردشگر و شهروند به جنگل میسر است. متأسفانه به علت ساخت و ساز های فراوان، آنطور که باید و شاید، دسترسی به جنگل به آسانی ممکن نیست. مسیر این جاده از خیابان سردار جنگل (نصیری) شروع شده و پس از عبور از میان جنگل انبوه و زیبا به محوطه کاخ اجابیت وصل می شود. سکوت و طبیعت زیبایی که در اطراف این جاده حکم فرماست با آواز پرندگان می شکند. محیط مناسبی را برای پیاده روی و گردش بوجود آورده است.

ملک جوب

احداث ملک جوب به ملک شاه سلجوقی نسبت می دهند، این جوی آب زیبا از رود سردآبرود منشعب و در مسیری جنگلی به منطقه بیرون بشم می رسد. طول این مسیر حدود ده کیلومتر می باشد. علت احداث این جوی، رساندن آب به منطقه بیرون بشم می باشد. منطقه بیرون بشم، به سبب قرارگیری در خارج دشت کلاردشت و وجود کوه عملاً از آب سردآبرود بی بهره می ماند. از اینرو به سبب جلوگیری از افت تراز آب از ابتدا به آرامی با یک محاسبات دقیق از مسیر جنگل این آب را برای آبیاری مزارع خارج دشت استفاده می کردند. این امر، نشانه دقت و هوش و تلاش بالای مردمان آن عصر این منطقه می باشد.

شیرچشمه | روستای واحد

از مسیر حسن کیف به واحد، در ابتدای روستای واحد آب گرم وجود دارد. این آب گرم که از کوه صخره ای خارج می شود، در همان قسمت تولید دریاچه کرده است که به واسطه وجود زمین هموار و سرسبز کنار آن، مکان مناسبی برای تفریح، استراحت و حتی شنا فراهم آورده است. متخصصان زمین شناسی حدس می زنند در صورت حفاری و تحقق، بتوانند به وجود غاری طولانی و بزرگ که در طول سالیان دراز در دل کوه به وجود آمده است، پی ببرند. که در این صورت، این جاذبه توریستی بسیار جالب تر و مشهور تر می شود.

جاذبه های تاریخی و فرهنگی

از آثار و اشیایی که از کلاردشت به دست آمده است معلوم می شود که قسمتی از این منطقه در ادوار باستان ( حدود 4000 سال پیش ) آباد و دارای ساکنین و تمدن بوده است.گذشته از ظروف سفالی،مجسمه و آلات و ادوات مفرغی که در خلال کاوش های باستان شناسی کشف شده گنجینه ای نیز در سال 1318 خورشیدی شامل سه پارچه ظروف زرین به همراه یک تیغه کارد طلا، و تعدادی ظروف سفالین در حین عملیات ساختمان کاخ سلطنتی بدست آمده که امروز بنام مجموعه زرین کلاردشت در موزه ملی ایران نگهداری می شود.

تپه باستانی کلار

قلعه و شهر باستانی کلار که قدمت آن به 4000 سال پیش می رسد هم اکنون از آثار و بقایای آن تپه ای به جای مانده بنام تپه کلار که در ضلع شرقی دشت مرکزی در مجاورت آبادی لاهو واقع شده است.این تپه دارای مساحتی حدود 5 هکتار و ارتفاع آن از سطح دشت بین 7 تا 12 متر می باشد و به شماره 489 در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت گردیده است.

هتل نیمه ساخته دوره پهلوی اول

این ساختمان که با کمال تعجب امروزه محل فرمانداری و شهرداری کلاردشت است، زمانی با هدف هتلی بزرگ و بسیار مجلل شروع به ساخت کرده بود. علت توقف این پروژه مشخص نیست، اما محوطه پیرامون آن را به چهل هکتار گفته اند. بی شک در صورتی که این هتل به پایان می رسید، تأثیر فوق العاده ای بر سرنوشت این دشت سرسبز می گذاشت. به هر روی، باقیمانده آن، با مرمت های تقریباً ناشیانه، امروز محل اداره شهر می باشد.

تنگه رودبارک

این تنگه شهرت جهانی خود را مدیون واقع شدن در مسیر منتهی به صعود به قله علم کوه و دیگر قلل منطقه تخت سلیمان می داند. مضاف بر آنکه رودخانه سردآبرود در جوار درختان کهن این تنگه زیبا می گذرد.

رودخانه سردآبرود

این رودخانه از چهار رودخانه حفاظت شده ایران است. رودخانه سردآبرود با آب صاف و زلال با شیبی تند از کوه های علم کوه و تخت سلیمان سرچشمه می گیرد و پس از عبور از محله های مختلف کلاردشت با بوجود آوردن مناظر بدیع و چشم نواز در اطراف مسیر حرکت خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد تا اینکه در دریای کاسپین ( خزر ) آرام می گیرد.