کلاردشت کجاست؟

شهر رویایی کلاردشت » مسیر های دسترسی ، جاهای دیدنی آن و هرآنچه لازم است بدانید

 

شهرستان کلاردشت در غرب استان مازندران واقع است. آب و هوای خوش و طبیعت زیبا سبب شهرت این شهر شده است. ارتفاع این شهر از سطح دریای خزر ۱۲۵۰ متر می‌باشد و این تراز ارتفاعی باعث شده که هوای کلاردشت در طول سال غیرشرجی بوده و فعالیت و تفریح در کل روز میسر باشد. علاوه بر هوای استثنایی، علت دیگر تمایل زیاد برای سفر به کلاردشت، نزدیک بودن به تهران است. نزدیک ترین اقامتگاه شمالی برای پایتخت نشینان کلاردشت می‌باشد و با اتمام فاز یک پروژه ملی آزادراه تهران-شمال این مسافت یک ساعت کاهش خواهد یافت. از نکات مثبت دیگر که کلاردشت از آن برخوردار است، نزدیک بودن به دریای خزر است. مسیر جاده کلاردشت به عباس آباد که مسیر دسترسی کلاردشت به ساحل است، کمتر از چهل دقیقه به صورت معمول فاصله دارد که این جاده البته خودش از جاذبه‌های گردشگری درجه یک است. یک جاده دل انگیز در دل جنگل که واقعاْ زیبایی و آرامش کم نظیری دارد.

کلاردشت در دل رشته کوه البرز واقع است و از جنوب غربی به قله مرتفع علم کوه، دومین قله مرتفع ایران، محدود می شود. قدمت این شهر 4000 سال برآورد شده است. پیرامون این شهر نه چندان بزرگ را کوه های نسبتاً مرتفع احاطه کرده است. کوه های جنوب غربی کلاردشت که باید آن را کوهستان خواند، در حدود هشت ماه از سال پوشیده از برف است. باقی کوه ها غالباً پوشیده از درخت بوده و جنگل و تعدادی نیز بدون پوشش جنگلی است.

در مورد جاذبه های تفریحی و توریسی این شهر باید گفت که بیشتر جذابیت این شهر، همان جاذبه های طبیعی است که بسیاری را از سراسر ایران به سود خود می کشاند. حتی گردشگران خارجی، بیشتر از کشورهای عربی مانند عراق و عمان نیز به خوبی کلاردشت را می‌شناسند و یکی از مقاصد سفر خود را شهر کلاردشت قرار می‌دهند. با این وصف، از نظر امکانات گردشگری مانند پارک‌ها و تفرجگاه‌های زیبا، تله کابین یا شهربازی‌های بزرگ، چیزی در این شهر یافت نمی‌شود که البته خبر خوبی نیست، با این حال تکیه بر زیبایی‌های طبیعت و کسب آرامش می‌تواند دلیل خوبی برای انتخاب این شهر برای تجربه یک سفر پرخاطره باشد. کوه‌هاُ جنگل‌های واقعی و درختان انبوه، دشت سرسبز در بهار و تا حدودی در تابستان، دریاچه ولشت، رود سردآبرود، آبشار اکاپل و آبشارهای کوهی و نسبتاً کوچک جاده عباس‌آباد و البته مردمان سازگار و مهمان دوست دلایل خوبی برای این انتخاب است. این جاذبه‌های فراوان هرساله صدها هزار گردشگر خارجی و داخلی را به این سوی این شهر سرسبز می کشاند.

 

 

راه های دسترسی به کلاردشت

 

بهتر است به نقشه گوگل مراجعه کنیم تا به خوبی مکان این شهرستان کم نظیر برایمان آشکار شود. همانطور که مشخص است، کلاردشت نزدیک ترین شهرستان شمالی پایتخت است. از تهران که به سوی چالوس حرکت می کنیم، پس از چند ساعت به شهر مرزن آباد می رسیم. مرزن آباد دیگر جزء شهرستان کلاردشت محسوب نمی شود، هرچند ده ها سال چنین بوده. به هر حال، در مرزن آباد، یک دو راهی می بینیم، یکی بlه سمت چالوس و دریا، دیگری به سمت کلاردشت و زیبایی های جنگل و صدای پرندگان و دشت سرسبز و هوای خوش!

 و راه دیگری هم هست. کلاردشت از یک سو به مرزن آباد و از آن طریق به تهران  چالوس در ارتباط است، و از طرف دیگر، از طریق جاده رویایی عباس آباد، به شهر ساحلی عباس آباد متصل است که این مسیر، در فصل پاییز و بهار و در واقع در طول سال، به یقین که یکی از زیباترین جاده های جهان است. این مسیر که حدود پانزده به اصطلاح دکه بین راهی دارد، جای خوبی است برای ایستادن و قدم زدن و صرف ناهار و نوشیدن چای! و از همه مهم تر، کسب آرامش.

 

 فاصله کلاردشت تا دریا از سوال های رایج دیگری که می پرسند، فاصله کلاردشت تا دریا است. خیلی سریع بخواهیم پاسخ بدهیم، می شود نیم ساعت! اما این توضیح را هم بخوانید. کلاردشت... راه های دسترسی کلاردشت بهتر است به نقشه گوگل مراجعه کنیم تا به خوبی مکان این شهرستان کم نظیر برایمان آشکار شود. همانطور که مشخص است، کلاردشت نزدیک ترین شهرستان شمالی پایتخت است. از تهران که به سوی چالوس حرکت می کنیم، پس از چند ساعت به شهر مرزن آباد می رسیم. مرزن آباد دیگر جزء شهرستان کلاردشت محسوب نمی شود، هرچند ده ها سال چنین بوده. به هر حال، در مرزن آباد، یک دو راهی می بینیم، یکی به سمت چالوس و دریا، دیگری به سمت کلاردشت و زیبایی های جنگل و صدای پرندگان و دشت سرسبز و هوای خوش! و راه دیگری هم هست. کلاردشت از یک سو به مرزن آباد و از آن طریق به تهران چالوس در ارتباط است، و از طرف دیگر، از طریق جاده رویایی عباس آباد، به شهر ساحلی عباس آباد متصل است که این مسیر، در فصل پاییز و بهار و در واقع در طول سال، به یقین که یکی از زیباترین جاده های جهان است. این مسیر که حدود پانزده به اصطلاح دکه بین راهی دارد، جای خوبی است برای ایستادن و قدم زدن و صرف ناهار و نوشیدن چای! و از همه مهم تر، کسب آرامش.

 

 

نقشه گوگل کلاردشت (کلیک کنید...)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این صفحه در حال ساخت / تکمیل است . ششم مرداد 1398...


مطالب مرتبط