کلاردشت کجاست؟

شهر رویایی کلاردشت » مسیر های دسترسی ، جاهای دیدنی آن و هرآنچه لازم است بدانید

 

 

کلاردشت در غرب استان مازندران واقع است. آب و هوای بسیار خوبی دارد. طبیعت آن نیز بسیار زیباست. به همین خاطر این شهر از مشهورترین مقاصد گردشگری ایران است. دلایل دیگری نیز وجود دارد که کلاردشت را اینطور خاص کرده، مانند نزدیکی به تهران و فاصله نیم ساعته تا دریا. شهرستان کلاردشت، دشتی است نسبتاً بزرگ در منطقه کوهستانی البرز که دور تا دور آن را کوه فراگرفته. تراز ارتفاعی این دشت از سطح دریای مازندران (خزر) ۱۲۵۰ متر می‌باشد. این امر باعث شده که هوای کلاردشت در تمام طول سال غیرشرجی و خنک بوده و این یک برتری بسیار بزرگی است نسبت به شهرهای همجواز مانند چالوس و کلارآباد و متل قو. کلاردشت نیازی به وسایل سرمایشی ندارد و روزهای معتدل و شب‌های خنک آن در فصول بهار و تابستان آنقدر دلچسب است که بسیاری از گردشگران، شب را در کلاردشت اقامت می‌کنند و چند ساعتی از روز از کلاردشت خارج شده و به کنار دریا می‌روند و شب هنگام دوباره به ویلا یا هتل شان در کلاردشت بازمی‌گردند. جالب اینجاست که بسیاری از گردشگران خارجی نیز که بیشتر از کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند، آنها نیز این نکته را به خوبی یاد گرفته‌اند و از این شیوه پیروی می‌کنند.

سالانه صدها هزار توریست داخلی و خارجی کلاردشت را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند. شما نیز اگر کلاردشت را به عنوان یکی از مقاصد سفرتان انتخاب کرده‌اید و می‌خواهید یک یا چند روز را در این شهر اقامت کنید،‌ انتخاب بسیار درستی است. طبیعت سرسبز، جنگل‌های واقعی، کوه‌های سربه فلک کشیده‌ و قله‌هایی برفی و مردمان سازگار و مهمان نواز. کلاردشت نزدیک‌ترین شهرستان شمالی به تهران است. کافی است از مسیر جاده تهران - چالوس حرکت کرده و پس از رسیدن به مرزن آباد از مسیر کلاردشت بالا آمده تا ناگهان دشت زیبای کلاردشت مقابل دیدگان شما قرار بگیرد. کلاردشت از دو طریق به دریای خزر راه دارد. یک جاده مرزن آباد و آزاد راه تهران چالوس که جاده استاندارد و ایمنی است. و دیگری که پیشنهاد ماست، جاده افسانه‌ای و فوق العاده زیبا و دل انگیز عباس آباد به طول حدود بیست کیلومتر که از دل جنگل انبوه می‌گذرد و کل مسیر دالانی است از میان برگ‌ها. طی این مسیر حدود نیم ساعت طول می‌کشد و می‌توان به سهولت به دریا دسترسی داشت.  

 

 

 

 

 

 

 

کلاردشت بر روی نقشه

در میان کوه‌های سربه فلک کشیده البرز دشت بزرگی وجود دارد که دور تا دور آن را کوه‌ها و تپه‌ها فراگرفته است. مشابه این دشت در مازندران موارد دیگری نیز وجود دارد. مثل دشت کجور و سه چهار مورد دیگر. اما با این وسعت و با این حد از سرسبزی دشت کلاردشت بی نظیر است. کلاردشت از جنبه‌های دیگری نیز بی رقیب است. مانند نزدیک بودن به تهران به عنوان نزدیک‌ترین مقصد سبز به پایتخت و دیگری، هوای غیرشرجی و خنک در بهار و تابستان به سبک کوهستانی بودن و مرتفع بودن منطقه که باز هم در ناحیه شمال بی نظیر است. و نکته دیگر، نزدیک بودن به دریا که فاصله حدود چهل دقیقه‌ای دارد و مجموع این عوامل باعث شده که نام کلاردشت نزد گردشگران و آنهایی که در جستجوی بدست آوردن آرامش در طبیعت هستند بسیار مشهور شود. در این قسمت، به آسانی می‌توانید موقعیت جغرافیایی کلاردشت را بر روی نقشه مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

مسیرهای دسترسی و فاصله‌ها

نقشه گوگل راهنمای بسیار خوبی است. برای یافتن مسیر دسترسی به کلاردشت می‌توان از آن کمک گرفت. برای مثال در شکل زیر مسیر تهران به کلاردشت نشان داده است، بعلاوه زمان لازم برای طی این مسافت را نیزمشاهده می‌کنیم. کافی است  بر روی [گزینه‌های بیشتر] کلیک کرده و شهر مبدا خود را معرفی کنیم. آنگاه مسیر و زمان تقریبی رسیدن به کلاردشت را با احتساب ترافیک آنلاین همان لحظه مشاهده خواهیم کرد. 

 

 

در مورد راه‌های دسترسی به کلاردشت باید بگوییم که کلاردشت از دو طریق با شهرهای اطراف خود ارتباط دارد. مسیر اول، جاده کلاردشت به مرزن آباد است و جاده دوم جاده جنگلی کلاردشت به عباس آباد. پیشنهاد ما این است که به نقشه مراجعه کنید که هرآنچه لازم است بدانیم را در خود دارد. مشاهده می‌کنیم که کلاردشت نزدیک‌ترین شهرستان شمالی به پایتخت (تهران) است. از تهران که وارد جاده چالوس می‌شویم، تقریبا در انتهای مسیر به میدان مرزن آباد می‌رسیم که از آنجا جاده اصلی منتهی به کلاردشت آغاز می‌شود. و مسیر مستقیم که به چالوس می‌رسد. مسیر تهران تا کلاردشت حدود چهار ساعت طول می‌کشد. برای اطلاع از جزپیات بیشتر این مسیر و فاصله زمانی آن به یادداشت [فاصله تهران تا کلاردشت] رجوع کنید. 

راه دیگری هم هست، مسیر جاده رویایی کلاردشت به عباس آباد که تقریباً نود درصد مسیر از درون جنگل و از درون دالانی است که درختان پیرامون ش را پوشانده‌اند و به واقع از زیباترین جاده‌های ایران و جهان است. در این مسیر نیز به اصطلاح دکه‌های بین راهی متعددی وجود دارد که برای توقف و استراحت و قدم زدن کوتاه مناسب است و البته امکانات پذیرایی و ناهار و نوشیدنی نیز در آنها مهیاست. این مسیر پرپیچ و خم زیبا در حدود نیم ساعت طی می‌شود. برای اطلاع بیشتر به یادداشت [فاصله کلاردشت تا دریا] مراجعه بفرمایید. در آنجا فاصله کلاردشت تا دریا چه از مسیر عباس آباد و چه از مسیر جاده چالوس با جزپیات آورده شده است. 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی + تاریخچه کلاردشت

کلاردشت قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارد. گواه این امر یافته‌هایی است که در حفاری تپه اجابیت در حدود سال ۱۳۱۰ انجام شد. در آن زمان به دستور پهلوی اول قرار بود اقامتگاه یا کاخی در آن منطقه احداث کنند که این جام زرین و اشیاء مشابه دیگری در هنگام پی کنی یافت شد. جام زرین کلاردشت کاملاً از طلا ساخته شده است. این جام در حدود  ۴۰۰۰ هزار سال قبل ساخته شده و اکنون در موزه ایران باستان در تهران نگهداری می‌شود. احتمالاً در آن زمان کلاردشت به عنوان یک دشت زیبا و خوش آب و هوا مورد توجه مردمان آن دوران هم قرار گرفته بود! علاوه بر این کلاردشت دارای بسیاری از آثار به جا مانده از قدیم است. تقریباً در سراسر نقاط کلاردشت اشیاء و وسایل به جا مانده از صدها و هزاران سال قبل خارج شده و این امر نشانگر قدمت این شهر است. جام زرین کلاردشت
کلار به معنای شهر یا آبادی است و کلاردشت به معنای شهری است در دل دشت. به همین نام تپه‌ای نیز در وسط دشت کلاردشت وجود دارد. که احتمالاً نام کلاردشت از آنجا آمده، تپه کلار. تپه‌ای که امروز جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده و تقریباً در وسط دشت قرار گرفته. یک دایره‌ای را تصور کنید در وسط دشت که به ارتفاع حدود ده متر از سطح زمین بالاتر است و مساحت آن در حدود ۵ هکتار است. می‌گویند این خاک به صورت دستی به اینجا آورده شده و آن را به دو هزار سال قبل از میلاد نسبت داده‌اند. می‌گویند قصری بوده و برجی و بارویی. احتمالاً نه به شکل قصرهای بسیار مجلل، اما احتمالاً دیوارهای پیرامونی و شهر کوچکی وجود داشته ویژه خواص و نزدیکان به حاکم محلی. قول دیگری نیز هست که مجدداً در حدود هفتصد سال پیش هم دوباره در این جا برج و بارویی و چیزی شبیه قلعه توسط حاکمان محلی بر روی همان آثار بنا شده و مجدد به عنوان چیزی شبیه دژ از آن استفاده شده. که روایت‌هایی از جنگ‌های محلی نیز در همین قرن‌های اخیر نیز در نقل‌های بزرگان به ما رسیده. هرچند امروزه، دیگر هیچ آثاری از آن وجود ندارد و بسیاری از ظروف شکسته و چیزهای دیگری که تا همین اواخر در اطراف تپه به صورت پراکنده بر روی زمین ریخته بود، ذره ای باقی نمانده و جالب است که بدون حفاظت و رها در دل دشت محل عبور عابران است. چیزی که جالب است تصور وجود آن دژ خاکی است. جای زیبایی بوده با اشراف به دشت‌های سرسبز و زیبا. کاش می‌شد از آن زمان تصویری داشت!

کلاردشت تا سال ۱۳۹۲ از بخش‌های شهرستان چالوس بود. در این سال کلاردشت به صورت مستقل یک شهرستان شد و البته شهرستانی کوچکی است. به عبارت دیگر دشت کلاردشت که توسط کوه‌های متعدد محصور شده است، به تنهایی یک شهرستان است و حتی مرزن آباد نیز جزء آن نیست. مرزن آباد یکی از بخش‌های شهرستان چالوس است. کلاردشت جمعیتی در حدود ۲۶۰۰۰ نفر دارد و شامل سی محله یا روستا می‌شود که یک سوم این‌ها در حوزه شهری و مابقی در حوزه روستایی است. کلاردشت تقریباً دارای تمامی ادارات هفده گانه دولتی است و بانک‌های ملی، ملت، سپه، کشاورزی، صادرات در آن شعبه دارند. کلاردشت در درجه اول یک شهر توریستی است و درآمد حاصل از آن، درآمد اول شهروندان این شهر است. در درجات بعدی، خدمات ساختمانی و تا حدودی دامداری و کشاورزی زمینه‌های کسب و کار این شهر نسبتاً کوچک است.

 

مطالب مرتبط : 

 

 

 

 

 

 

 

 

جاهای دیدنی کلاردشت

نقشه گوگل راهنمای بسیار خوبی است. برای یافتن مسیر دسترسی به کلاردشت می‌توان از آن کمک گرفت. برای مثال در شکل زیر مسیر تهران به کلاردشت نشان داده است، بعلاوه زمان لازم برای طی این مسافت را نیزمشاهده می‌کنیم. کافی است  بر روی [گزینه‌های بیشتر] کلیک کرده و شهر مبدا خود را معرفی کنیم. آنگاه مسیر و زمان تقریبی رسیدن به کلاردشت را با احتساب ترافیک آنلاین همان لحظه مشاهده خواهیم کرد. 

 

 

 

 

 

 

 

تور مجازی کلاردشت

تصاویر ۳۶۰ متعددی از نقاط مختلف کلاردشت تهیه کرده‌ایم. با استفاده از این تصاویر می‌توانید بسیاری از نقاط کلاردشت را به صورت پانوراما و کروی مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

نقشه کلاردشت

استفاده از نقشه گوگل توصیه می‌شود. علاوه بر این می‌توانید نقشه با کیفیت کلاردشت را از اینجا دانلود کنید. همچنین در صفحه [نقشه کلاردشت] اطلاعات بسیار بیشتری در مورد نشانی‌ها و آدرس‌های نقاط مختلف کلاردشت خواهید یافت.

 

 

 

 

 

 

 

محله‌های کلاردشت

اطلاعات کاملی را به تفکیک هر محله شهری یا روستایی در این قسمت آورده‌ایم. کلاردشت به طور کلی شامل دو بخش شهری و روستایی می‌شود. حدود ده منطقه یا محله شهری بعلاوه بیست محله روستایی کلاردشت را شکل می‌دهد. حسن‌کیف، مرکز بخش شهری کلاردشت است که آن را جدیداً شهر کلاردشت می‌خوانند. همچنین محله‌های لاهو، ولوال، مکا، رودبارک، مجل و اجابیت از جمله مناطق شهری کلاردشت است. محله‌های کردیچال،  پیشنبور، واحد، مکارود، لشسر، کردمحله، طویدره، پی قلعه و عثمان کلا یا همان اسپند کلا و غیره جزء قسمت‌های روستایی شهرستان کلاردشت است. در اینجا تک تک محله‌ها را با اطلاعات بسیار کاملی از نشانی‌ها و جاهای دیدنی و اقامتگاه‌ها به همراه تصاویر دو بعدی و سه بعدی زیبا برای شما آماده کرده ایم. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آب و هوای کلاردشت

کلاردشت در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و طول جغرافیایی ۵۱ درجه شرقی قرار دارد. وسعت این دشت حدود ده هزار هکتار است و در تراز ارتفاعی متوسط ۱۲۵۰ متری از دریا واقع شده است. منطقه‌ای کوهستانی است و متوسط دمای مرکز شهر در سال حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است. متوسط کمینه دما حدود منفی ده درجه و متوسط بیشینه هوا در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد است. متوسط میزان بارندگی سالانه نیز برابر ۴۵۰ میلیمتر اندازه ‌گیری شده است. کلاردشت دارای مرکز پروش و اصلاح گیاهان است که احداث آن به هشتاد سال قبل بازمی‌گردد. این مرکز که به «نهالستان کلاردشت» مشهور است در مرکز شهر (حسن کیف) قرار دارد و مساحتی در حدود سی هکتار دارد. تجهیزات هواشناسی و آمارهای متعدد روزانه و سالانه در این مرکز پژوهشی انجام می‌گیرد. این مرکز ثبت جهانی است و با مراکز تخصصی کشاورزی دنیا دائماً در ارتباط است.

کلاردشت زمستان سردی دارد. زمستان کلاردشت تقریباً از اوایل آذرماه آغاز می‌شود و تا نیمه اسفند ادامه دارد. البته با تغییرات آب و هوایی که در این سالیان اخیر اتفاق افتاده، جالب است که دشت کلاردشت در سال ۱۳۹۳ و تقریباً در سال ۱۳۹۴ هیچ بارش برفی در زمستان نداشته و اکثر بارش‌ها به صورت برف در پاییز اتفاق افتاده است. با این حال، در دو سال گذشته نظم فصول مجدد شکل متداول خودش را پیدا کرده و به نظر می‌رسد که پاییز پرباران و زمستان پربرفی داشته باشد. برای مثال، پربرف به معنای بارش حدود ده روز برف در مدت حدود صد روز ایام زمستان است. طبق تجربه اهالی و ساکنان این شهر، طریق برخورد با برف را به خوبی فراگرفته‌اند و وسایل گرمایشی و ماشین آلات متعدد تخصصی راه ‌های برفی موجود است و در عمل، سکوت و سرما و زیبایی برف ارمغان زمستان این شهر است. می‌توان گفت هیچ روزی از سال به سبب برف یا باران راه‌های ارتباطی این شهر مسدود نمی‌شود،‌مگر در موارد بسیار نادر.

 

 

 

 

 

 

اطلاعات شهری کلاردشت

مجموعه اطلاعات بسیار کاملی را در مورد شماره‌های تماس رستوران‌ها و فروشگاه‌ها و انواع خدمات و کسب و کارهای مختلف جمع آوری کردیم و در این قسمت سایت با دسته‌بندی های مشخص قرار دادیم. شما می‌توانید تلفن تماس و نشانی های مورد نیاز خود را از این قسمت بیابید. مانند آژانس ها تاکسی تلفنی، داروخانه‌ شبانه روزی، تعمیرگاه اتومبیل و جرثقیل، ادارات و دستگاه‌ها، شرکت خدمات ساختمانی و پایانه مسافربری کلاردشت و غیره را در قسمت «اطلاعا شهری کلاردشت» قابل جستجو است. 

 

 

 

 

 

 

تور گردشگری کلاردشت

قصد سفر به کلاردشت دارید؟  

 

 

 

 

 

 

 

هتل‌ها و متل‌های کلاردشت

اطلاعات کاملی را به تفکیک هر محله شهری یا روستایی در این قسمت آورده‌ایم. کلاردشت به طور کلی شامل دو بخش شهری و روستایی می‌شود. حدود ده منطقه یا محله شهری بعلاوه بیست محله روستایی کلاردشت را شکل می‌دهد. حسن‌کیف، مرکز بخش شهری کلاردشت است که آن را جدیداً شهر کلاردشت می‌خوانند. همچنین محله‌های لاهو، ولوال، مکا، رودبارک، مجل و اجابیت از جمله مناطق شهری کلاردشت است. محله‌های کردیچال،  پیشنبور، واحد، مکارود، لشسر، کردمحله، طویدره، پی قلعه و عثمان کلا یا همان اسپند کلا و غیره جزء قسمت‌های روستایی شهرستان کلاردشت است. در اینجا تک تک محله‌ها را با اطلاعات بسیار کاملی از نشانی‌ها و جاهای دیدنی و اقامتگاه‌ها به همراه تصاویر دو بعدی و سه بعدی زیبا برای شما آماده کرده ایم. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اجاره ویلا در کلاردشت

حدود پانصد خانه و اقامتگاه برای اجاره شبانه مسافر در کلاردشت وجود دارد که فضای مسکونی مازاد خودشان را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط