ویلا۳۶۰ کلاردشت [مهندسی ساختمانخدمات املاک]

خانه ارواح کلاردشت

خانه ارواح کلاردشت

ویلایی متروکه با معماری ترسناک در منطقه کُلِمه

جاذبه گردشگری کلاردشت ⇐ خانه ارواح

ویلای متروکه‌ای با معماری عجیب و غریب در روستای کُلُمه کلاردشت در بالای یک تپه قرار دارد به نام خانه ارواح معروف شده است. خانه‌ای که هیچ قسمت از آن با یکدیگر قرینه نیستند، همچنین هیچکدام از ده‌ها در و پنجره‌ای که در آن بکار رفته شبیه هم نیستند. علاوه بر این دیوارهای آن نیز صاف نیست و وجود حفره‌ای بزرگ در طبقه همکف و قفس آهنی چند متری در طبقه اول، این خانه را مرموزتر کرده است.

گفته‌اند این خانه یک شبه ساخته شده و گنج‌های زیادی در زمین‌های آن پنهان شده بود. برخی شایعات می‌گویند این ویلا در حال ساخت بود که مورد توجه موجوداتی قرار گرفته و ساختمان در همین مرحله ساخت متوقف شده است. مرموز بودن این خانه سبب شد برخی آن را خانه ارواح یا در گویش محلی " جن کولی" بنامند و همین عبارت در کنار معماری عجیب و غریب آن باعث شد پای گردشگران و ماجراجویان زیادی به خانه ارواح کلاردشت باز شود.
خانه ارواح کلاردشت نمای جنوبی
جن کولی کلاردشت

واقعیت این است که این ویلا یک شبه ساخته نشد و سال‌ها قبل توسط یک فرد که علاقه‌مند به معماری‌های عجیب و غریب بود ساخته شده است، اما دستگاه‌های خدمات رسان به دلیل قرار گرفتن این ملک در عرصه طبیعی و کشاورزی با دادن انشعابات آب و برق و گاز به مالک آن مخالفت کردند و خانه به همان شکل نیمه ساز رها شده است. وجود یک قفس آهنی سه متر در ۵ متری در طبقه همگف نیز شاید به دلیل قرار دادن ابزارآلات ساخت این ویلا در آن و جلوگیری از سرقت این تجهیزات در هنگام ساخت بوده باشد.

این ویلا در سال ۱۳۸۳ توسط معماری خوش‌ذوق طراحی و اجرا شده است. ویلا در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر و در سه طبقه ساخته است و قرار بود به عنوان کافه سنتی هم از آن استفاده شود، اما به دلیل نداشتن مجوزهای لازم اجازه تکمیل دریافت نکرد. اینکه برخی‌ها می‌گویند این ویلا یک شبه ساخته شده است و شب‌ها صداهای عجیب و غریبی از آن شنیده می‌شود  واقعیت ندارد،‌بلکه این ویلا توسط کارگران و استادکاران همین روستا ساخته شده و حضور ارواح در این ویلا بیشتر به طنز شبیه است.

خانه ارواح کلاردشت
پنجره خانه ارواح کلاردشت - قسمتی از داخل مشخص است

اینکه این ویلای نیمه ساخته واقعاً می‌تواند یک جاذبه گردشگری کلاردشت محسوب می‌شود، ما قضاوت نمی‌کنیم. ولی در نبود جاذبه‌هایی مانند قصر «نوی‌شوان‌شتاین» در کلاردشت! ، و نبود هیچ گونه citymark و جاذبه‌های گردشگری دیگر، این میزان از ذوق و سلیقه معماران مسلماً  گشایشی به مسیرهای طور دیگر اندیشیدن به ما نشانی می‌دهد. به همین خاطر اگر در فضای اینترنت بجویید، تصویر این خانه مورد توجه مخاطبان بسیار قرار گرفته و چون ویلا۳۶۰ وظیفه خود می‌داند هرآنچه اطلاعات درست و باکیفیت در مورد کلاردشت وجود دارد را در بالاترین سطح خود به مخاطب ارایه دهد، این مورد را نیز به شما معرفی کرده است.

مسیر دسترسی به خانه ارواح

برای مشاهده این ویلای متروکه و عجیب کار سختی در پیش نداریم. تمام مسیر آسفالت و بدون ترافیک است. البته مقداری سربالایی دارد. از مرکز شهر کلاردشت تا روستای کُلمه فاصله ۱۲ کیلومتری دارد که این مسافت با معمولاً حدود بیست دقیقه طول می‌کشد. در نظر داشته باشید که اطراف این ویلای نیمه ساخته، هیچ امکانات گردشگری و رفاهی و تفریحی وجود ندارد. اما اگر هفتصد متر جلوتر برویم، به ابتدای روستای «کُلمه» می‌رسیم و در آنجا مارکت و مسجد وجود دارد.

دید باز از جن کولی کلاردشت
فیلم «خانه ارواح کلاردشت»

در اینترنت فیلم‌‌های دیگری نیز می‌تواند بجویید و ببینید که فضای داخلی آن را نشان می‌دهد. ما در اینجا فیلمی از پیرامون خانه ارواح به شما نمایش می‌دهیم.

روستای کلمه
روستای کلمه

مرتفع ترین روستای کلاردشت با جامع ترین دید روستای کلمه است

مشاهده
روستای کردیچال
روستای کردیچال

یکی از سه بزرگ ترین روستای کلاردشت که اولین محله کلاردشت است.

مشاهده

آشنایی با کلاردشت

 ۱۳۸۸ - ۱۴۰۳   |  کلیه حقوق برای ویلا۳۶۰ محفوظ است

⚪ تماس با ما