ویلا۳۶۰ کلاردشت [مهندسی ساختمانخدمات املاک]

چالوس, IR
9°C آسمان صاف
Thu Weather icon 24°C 17°C
Fri Weather icon 26°C 18°C
Sat Weather icon 28°C 20°C
Sun Weather icon 19°C 14°C
Mon Weather icon 20°C 13°C
Tue Weather icon 20°C 13°C
Wed Weather icon 21°C 14°C

آب و هوای کلاردشت

وضعیت آب و هوای کلاردشت در روزهای آینده و دمای فعلی هوای کلاردشت

آب و هوای کلاردشت در بهار و تابستان

کلاردشت زمستان سردی دارد. زمستان کلاردشت تقریباً از اوایل آذرماه آغاز می‌شود و تا نیمه اسفند ادامه دارد. البته با تغییرات آب و هوایی که در این سالیان اخیر اتفاق افتاده، جالب است که دشت کلاردشت در سال ۱۳۹۳ و تقریباً در سال ۱۳۹۴ هیچ بارش برفی در زمستان نداشته و اکثر بارش‌ها به صورت برف در پاییز اتفاق افتاده است. با این حال، در دو سال گذشته نظم فصول مجدد شکل متداول خودش را پیدا کرده و به نظر می‌رسد که پاییز پرباران و زمستان پربرفی داشته باشد. برای مثال، پربرف به معنای بارش حدود ده روز برف در مدت حدود صد روز ایام زمستان است. طبق تجربه اهالی و ساکنان این شهر، طریق برخورد با برف را به خوبی فراگرفته‌اند و وسایل گرمایشی و ماشین آلات متعدد تخصصی راه ‌های برفی موجود است و در عمل، سکوت و سرما و زیبایی برف ارمغان زمستان این شهر است. می‌توان گفت هیچ روزی از سال به سبب برف یا باران راه‌های ارتباطی این شهر مسدود نمی‌شود،‌مگر در موارد بسیار نادر.

آب و هوای کلاردشت در پاییز و زمستان

در پاییز معمولاً شاهد بارش برف در کلاردشت نیستیم. حداقل از مهر و آبان. اما با رسیدن آذرماه، صبح که از پنجره به بیرون نگاه می‌کنیم می‌بینیم که پای علم کوه و حتی تا ارتفاعات میانی جنگل‌ها سفید پوش شده است. فصل زمستان که از راه می‌رسد همیشه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که برف را ببینیم و برف بازی و آدم برفی. از نظر آماری، حدود پانزده روز در زمستان شاهد بارش برف در دشت مرکزی کلاردشت هستیم. و در جاهایی که در مقابل نور خورشید قرار نمی‌گیرد، مخصوصاً در محله‌های سرد، مانند دره رودبارک و مجل که ارتفاع بالاتری دارند، حدود ۴۵ روز از فصل زمستان، بر روی زمین می‌توانیم در گوشه و کنار و در سایه‌ها برف پیدا کنیم و گوله کنیم!  اما تقریباً دیگر شاهد برف شدید، به این معنا که مردم را از کار و زندگی بیاندازد و جاده‌ها را ببندد و مدارس و کسب و کار عادی را به کلی تعریف کند،‌ معمولا سالی یک تا سه روز به طور متوسط این اتفاق می‌افتد که البته با امکانات جدید اداره راه کلاردشت می‌توان گفت مشکلی نیست. و چیزی که می‌ماند زیبایی بارش برف است.

در نظر داشته باشید که تمامی بخش‌های شهری و روستایی کلاردشت دارای گاز شهری بوده و اکثر وسیله‌های گرمایشی ویلاها و خانه توسط بخاری گازی تامین می‌شود. هرچند هنوز تعدادی از ساختمان‌ها از سیستم گرمایشی شوفاژ استفاده می‌کنند که روز به روز تعداد آنها کمتر می‌شود. جدای از این، استفاده از شومینه نیز رایج است. استفاده از چوب‌های ضایعات کارخانه جات متعدد چوب بری کلاردشت و دیگر نجاری ها و درخت‌های باغی، هیزم لازم را برای سوختن در شومینه فراهم می‌کند. و البته که خوابیدن در مقابل شومینه در هنگام بارش برف و هوای ابری و خاکستری در قلب زمستان لذت بی مانندی دارد!   
ویلا در کلاردشت - لذت شومینه دردر زمستان در پذیرایی گرم و بیرون برف و سرما
🌟 لذت گرمای خانه در زمستان سرد کلاردشت ❆
میانگین دمای کلاردشت

همچنین به دلیل بسته بودن این منطقه به خاطر وجود کوه‌ها و ارتفاعات اطراف آن، در تابستان و زمستان شاهد گرمای شدید و سرمای شدید نخواهید بود. گرم‌ترین هوای این منطقه در تیر ماه و در منطقه‌ی اویجدان حس می شود. دوره گرما در کلاردشت چندان طولانی نیست و در حدود ۴ ماه از خرداد تا شهریور است. سردترین هوای این منطقه در بهمن ماه و در منطقه رودبارک حس می‌شود. دمای کلاردشت در شبانه روز به طور متوسط حدود ۱۲ درجه سانتی گراد است. بیشترین دما به طور متوسط ۳۰ درجه سانتی‌گراد و کمترین دما به طور متوسط منفی ۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

دقت کنید که این اعداد، رقم‌های کلی است. اگر به تصویر زیر نگاه کنیم که از سایت معتبر ventusky.com  گرفته شده است، بین محله‌های کلاردشت نیز یک اختلاف حدود ۵ درجه وجود دارد. در یک روز معمول و غیر ابری در تابستان، درجه دمای هوا در دره رودبارک حدود ۴ تا ۵ درجه خنک‌تر از مرکز دشت یا برای مثال تپه پیشنبور است. ذکر این نکته لازم است که اعداد بالا، متوسط دمایی در مرکز شهر کلاردشت است. این نکته نیز مفید است اگر بدانید که به طول معمول، باز در همان شرایط مقایسه، دمای کلی کلاردشت، ۵ درجه از شهر ساحلی چالوس پایین‌تر است. علت آن نیز کوهستانی بودن منطقه کلاردشت است که ویژگی‌های هوایی و دمایی آن را منحصر به فرد کرده است.

نمودار دمایی کلاردشت و اختلاف درجه حرارت در مناطق مختلف

برای آنهایی که به تحقیق پیرامون اقلیم و هواشناسی مبادرت دارند و به موضوعات هواشناسی منطقه کلاردشت علاقه دارند، پیشنهاد می‌کنیم حتماً به سایت ارزشمند بالا مراجعه کرده و از اطلاعات مفید آن برای شناخت خصوصیات آب و هوایی این منطقه خوش آب و هوای ایران استفاده کنید.

موقعیت جغرافیایی کلاردشت

کلاردشت در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و طول جغرافیایی ۵۱ درجه شرقی قرار دارد. وسعت این دشت حدود ده هزار هکتار است و در تراز ارتفاعی متوسط ۱۲۵۰ متری از دریا واقع شده است. منطقه‌ای کوهستانی است و متوسط دمای مرکز شهر در سال حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است. متوسط کمینه دما حدود منفی ده درجه و متوسط بیشینه هوا در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد است. متوسط میزان بارندگی سالانه نیز برابر ۴۵۰ میلیمتر اندازه ‌گیری شده است. کلاردشت دارای مرکز پروش و اصلاح گیاهان است که احداث آن به هشتاد سال قبل بازمی‌گردد. این مرکز که به «نهالستان کلاردشت» مشهور است در مرکز شهر (حسن کیف) قرار دارد و مساحتی در حدود سی هکتار دارد. تجهیزات هواشناسی و آمارهای متعدد روزانه و سالانه در این مرکز پژوهشی انجام می‌گیرد. این مرکز ثبت جهانی است و با مراکز تخصصی کشاورزی دنیا دائماً در ارتباط است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی کلاردشت، این منطقه یکی از گزینه‌های همیشگی افراد برای سفر در فصل بهار و تابستان است. کلاردشت دشت وسیعی است که از شمال به دریای خزر مرتبط می‌شود اما به دلیل وجود رشته کوه‌های البرز در میان آن‌دو و قرار گرفتن کلاردشت در تراز حدود ۱۲۰۰ متری از سطح دریا، هیچ نشانی از آب و هوای شرجی که یکی از ویژگی های آزار‌دهنده مناطق ساحلی شمال کشور است در این شهر مشاهده نمی‌کنیم.

در این مورد در کل آب و هوای کلاردشت چگونه است، باید گفت که در کل سال شرایط جوی مناسب و قابل قبول و دلپسندی دارد. کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی و کوه‌پایه‌ای است و به همین علت در بهار و تابستان هوای تقریباً خنکی دارد و در فصل پاییز بارانی و در فصل زمستان سرد و برفی است. برای مثال هنگام که دمای هوا در جنوب کشور برای مثال در حدود ۴۵ درجه سانتیگراد است، در کلاردشت می‌توان انتظار هوای ۲۵ درجه را داشت. به عبارت دیگر، می‌توان گفت در فصل‌های بهار و تابستان، بهترین نقطه آب و هوایی ایران، شهر کلاردشت است و شهرهای نادری که خصوصیات جغرافیایی مشابه کلاردشت داشته باشند.

تاثیر آب و هوای کلاردشت در بحث گردشگری

کلاردشت یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که در رشته کوه‌های البرز واقع شده است. این شهرستان به دلیل طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل در فصل تابستان، مقصد بسیاری از گردشگران است. کلاردشت دارای چهار فصل متمایز است که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

در فصل بهار، کلاردشت با گل‌های رنگین و سبزه‌های تازه پوشیده می‌شود. آب و هوای این فصل معتدل و خنک است و بارش باران و برف گاهی اوقات رخ می‌دهد. این فصل مناسب برای لذت بردن از طبیعت و پیاده‌روی در میان گل‌ها و درختان است.

در فصل تابستان، کلاردشت با دمای هوایی کمتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد، یکی از خنک‌ترین مناطق ایران است. آب و هوای این فصل خشک و آفتابی است و بارش باران بسیار کم است. این فصل مناسب برای فعالیت‌های ورزشی مانند کوه‌نوردی، دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری و کمپینگ است.

در فصل پاییز، کلاردشت با رنگ‌های زرد و قرمز برگ‌های درختان زینت شده است. آب و هوای این فصل خنک و مرطوب است و بارش باران افزایش می‌یابد. این فصل مناسب برای تماشای زیبایی‌های رنگین طبیعت و عکاسی از مناظر است.

در فصل زمستان، کلاردشت با برف و یخ پوشیده می‌شود. آب و هوای این فصل سرد و خشک است و دمای هوا گاهی اوقات به زیر صفر می‌رسد. این فصل مناسب برای سرسره بازی است. هنوز اسکی و یا سورتمه‌سواری در کلاردشت رایج نیست. فعلاً به نشستن داخل لاستیک و رها شدن در شیب اکتفا کرده‌ایم، تا در آینده‌ها مسلماً به پیست اسکی نیز خواهد رسید.

کلاردشت یک شهرستان گردشگری است که در هر فصل از سال، جاذبه‌های متنوعی برای بازدیدکنندگان دارد. این شهرستان با داشتن آب و هوای متفاوت در هر فصل، تجربه‌های جدیدی را برای گردشگران فراهم می‌کند. اگر قصد سفر به کلاردشت را دارید، امیدوارم از سفر خود لذت ببرید.

تصویر خیالی کلاردشت در برف زمستان
تصویر خیالی کلاردشت در برف زمستان
فاصله تهران تا کلاردشت
فاصله تهران تا کلاردشت

دو ساعت و چهل دقیقه. در ترافیک سبک تا یک ساعت نیز افزوده خواهد شد

مشاهده
زندگی در کلاردشت
زندگی در کلاردشت

هرآنچه برای مهاجرت و شرایط نقل مکان و تنوع کسب و کار باید بدانید

مشاهده
برف و زمستان در کلاردشت
برف و زمستان در کلاردشت

همه جا سرد و سفید و آماده برای برف بازی و ساختن یک آدم برفی

مشاهده
ییلاقات کلاردشت
ییلاقات کلاردشت

به جای خنک در تموز تابستان می‌گویند ییلاق. مانند رودبارک کلاردشت.

مشاهده

آشنایی با کلاردشت

دفتر مهندسی و املاک ویلا۳۶۰
از دفاتر مهندسی ساختمان کلاردشت که در زمینه ارائه خدمات املاک نیز بسیار مشهور است. این برتری محسوس ناشی از نگاه تخصصی و عالمانه و چشم انداز مبتنی بر مشتری مداری و رفتار صادقانه‌ای است که در بین اعضای تیم ویلا۳۶۰ ارزشی متعالی محسوب می‌شود.

⭕ املاک \ کد ۲۷۹ اتحادیه مشاورین املاک 

⭕ دفتر مهندسی \ دفتر طراحی ۹۲۰ مازندران

 

مطالب خواندنی!
اعتماد به ویلا۳۶۰

 ۱۳۸۸ - ۱۴۰۳   |  کلیه حقوق برای ویلا۳۶۰ محفوظ است

لوگو شرکت «ویلا۳۶۰» کلاردشت

گروه مهندسی و مشاورین املاک ویلا۳۶۰

مازندران، کلاردشت، مرکز شهر، مجتمع شقایق

⚪ تماس با ما