ویلا۳۶۰ کلاردشت [مهندسی ساختمانخدمات املاک]

حصار چال منطقه علم کوه کوهستان کلاردشت

حصارچال

دشت حصارچال رودبارک با دریاچه‌های بزرگ و کوچک خود در تراز ۳۸۰۰ متری کوهستان علم کوه

[گروه مهندسی و املاک ویلا۳۶۰ کلاردشت]

به روز رسانی : ۴ فروردین ۱۴۰۳ 

دشت حصارچال در جبهه جنوبی قله علم کوه واقع است. دشتی کوهستانی که نیمی از سال دسترسی به آن ممکن است. اما پس از ذوب شدن برف ها و شکل گیری ده ها نهر و آب گیری دریاچه‌ها، چشم‌اندازی خلق می‌کند که نظیر ندارد. دریاچه‌های متعددی شکل می‌گیرد که بزرگ‌ترین شان دریاچه حصارچال است با شش هزار مترمربع مساحت و آبی بسیار سرد. تصاویر متعدد و مسیر دسترسی و زیبایی ها بکر و فراموش نشدنی این دریاچه را در ادامه مشاهده خواهید کرد.

در ارتفاعات پربرف البرز مرکزی و در ضلع جنوب شرقی قله “علم کوه” دشتی کوهستانی وجود داره به نام دشت“حصار چال” در ارتفاع ۳۸۰۰ متری. پس از آب شدن برف در فصول گرم این دشت پر می‌شود از جوی‌های متعدد و دریاچه‌ها. تعداد هشت دریاچه بزرگ در آن تشکیل می‌شود که بزرگ‌ترین آنها در تراز ۳۹۴۰ متری در بلندترین قسمت واقع است. نام این دریاچه، دریاچه حصارچال است. این دشت و دریاچه‌های زیبای آن را فقط کوه نوردان، گله داران و شکارچیانی که از مسیر قدیمی و تاریخی کلاردشت به طالقان عبور کرده باشند می تونند از نزدیک بینند. با این وجود، دریاچه حصارچال از دیدگاه کوهنوردان و گردشگران خارجی پنهان نمانده و این نقطه شاهد حضور علاقه مندان به طبیعت و برف دوستان و کسانی است که مایل‌اند بهمن‌های آمده از زمستان سال پیش را به تماشا بنشینند.
دریاچه حصار چال
دریاچه “حصارچال” از طرف شمال بعد از دشت زیبایی با همین نام و درپای دو قله لشکرگ بزرگ و لشکرگ کوچیک قرار گرفته و حدود ۳۹۰۰ متر از سطح دریای خزر ارتفاع دارد. حاشیه این دریاچه در مردادماه محل استقرار گردشگرانی است که به این منطقه زیبا سفر کرده‌اند. رنگ آب دریاچه حصار چال به رنگ آسمان است  و از جمله دریاچه های متعلق به دوران چهارم زمین شناسی محسوب می‌شود.
دریاچه حصارچال
دریاچه حصار چال
مساحت بزرگ‌ترین دریاچه در زمانی که بیشترین مساحت را دارد حدود شش هزار مترمربع می‌شود. محیط دریاچه حدود ۳۰۰ متر می‌شود. که قسمتی از آن را در اکثر اوقاتی که امکان دسترسی به دریاچه است را بایستی از روی برف‌های ضخیم یخ زده عبور کنیم. با کفش‌های خوب کوهنوردی، این راه‌پیمایی لذت بخش است.
دریاچه حصارچال
پیاده روی دسته جمعی در دل دشت حصارچال تجربه بی‌نظیری است. پریدن از نهر ها و شنیدن صدای آب و چشیدن آبی صد در صد زلال. از این عالی تر چیست؟
دشت حصارچال در بهار
دسترسی به حصارچال در بهار و تابستان ممکن است. آن هم از شهر کلاردشت. در این تصویر موقعیت حصارچال را نسبت به آبادی ونداربن که البته روستا نیست تا دشت حصارچال را مشاهده می‌کنید.
دریاچه حصارچال
زمان مناسب برای رفتن به حصار چال نیمه دوم خرداد تا پایان تابستان است. برای تور گردشگری «حصارچال» کافی است با ما تماس بگیرید. اشخاص خبره‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که تخصص ایشان مراجعه یک یا دو روزه به حصارچال و برگشت به کلاردشت است. تجربه به یادماندنی برای همه خواهد بود.
دریاچه حصارچال
دریاچه حصارچال
2004
2003
2002
2001
2000
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
می‌بینیم که با ذوب شدن برف‌ها چگونه دریاچه‌ها به وجود می‌آیند و طبیعت به اوج زیبایی خود می‌رسد.

واضح تر از هر چیزی همین تورهای ۳۶۰ است که می‌تواند ما را به سریع ترین شکل ممکن با فضای دشت هسارچال آشنا کند.

در این ویدیو کوتاه به سرعت با موقعیت قله علم کوه را نسبت به کلاردشت آشنا می‌شوید. در ضمن دشت جنوبی این قلل که دشت حصارچال می‌باشد را نیز می‌توانید در فیلم مشاهده کنید.

بعضی‌ها می‌گویند هسارچال درست است. ولی بیشتر جاها نوشته است حصارچال. هسار یعنی شبنمی که در شب‌های سرد یخ می‌بندد. بنابراین می‌تواند نام‌گذاری صحیحی باشد. چرا که ابتدای صبح، سراسر این دشت پر از شبنم‌های یخ زده است. از طرفی می‌توان گفت این دشت در حصار قلل مرتفع گیر افتاده. محصور شده است با کوهستان. و از این رو، حصارچال نیز نام نیکویی می‌تواند باشد. به این خاطر که در جاهای دیگر ایران هسارچال وجود دارد، و نام «حصارچال» مخصوص این مکان شده است، بنابراین برای خاص بودن این نام سعی می‌کنیم نام «حصارچال» را برگزینیم. 
دشت حصارچال در بهار

در نقشه موقعیت دریاچه حصارچال کلاردشت را مشاهده می‌کنید.

ابتدا از مرکز شهر کلاردشت تا ونداربن با اتومبیل به طول ۱۷ کیلومتر که زمانی در ۴۵ دقیقه طول می‌کشد(مسیر زرد). سپس از ونداربن تا جایی به نام «تنگ گلو» به طول ۱۲ کیلومتر با نیسان و پاترول. طی مسیر از طریق این راه فقط در برخی از ایام سال ممکن است(مسیر نارنجی). در تنگ گلو جاده تمام می‌شود و باقی مسیر پیاده است. از تنگ گلو تا دشت و دریاچه حصارچال بسیار زیبا است و سختی مسیر به چشم نمی‌آید. این مسیر به طول ۴ کیلومتر است و آنقدر خوش می‌گذرد که زمان بی‌معنا است. (مسیر قرمز)

قله عَلَم کوه
قله عَلَم کوه

دومین قله بلند ایران با ارتفاع ۴۸۵۰ متر و دیواره ۸۰۰ متری 

مشاهده
محله رودبارک کلاردشت
محله رودبارک

از خوشنام ترین محله های کلاردشت قرار گرفته در غربی ترین نقطه کلاردشت

مشاهده
رودخانه سردآبرود کلاردشت
رودخانه سردآبرود

از پنج رودخانه حفاظت شده ایران که از کوسهتان رودبارک سرچشمه می‌گیرد.

مشاهده
آبشار اکاپل رودبارک کلاردشت
آبشار اکاپل

آبشار اَکِد (اَکِت)‌ در منطقه اَکاپُل رودبارک نزدیک روستای کوچک وَنداربُن کلاردشت.

مشاهده

آشنایی با کلاردشت

 ۱۳۸۸ - ۱۴۰۳   |  کلیه حقوق برای ویلا۳۶۰ محفوظ است

⚪ تماس با ما