ویلا۳۶۰ کلاردشت [مهندسی ساختمانخدمات املاک]

آبشار اکاپل کلاردشت

آبشار اکاپل کلاردشت

آبشار اَکِد (اَکِت)‌ در منطقه اَکاپُل در قسمت انتهایی دره رودبارک نرسیده به روستای کوچک وَنداربُن.

معرفی آبشار اکاپل

بزرگ ترین آبشار کلاردشت آبشار اَکِد (اکت) می‌باشد که در بالادست رودبارک کلاردشت و در منطقه اَکاپُل و در نزدیکی روستای ونداربن واقع است. این آبشار به سبب قرارگیری این آبشار در منطقه اکاپل،‌ به این نام شهرت یافته ااست. ابشار اکاپل بزرگ ترین و به عبارتی تنها آبشار کلاردشت محسوب می‌شود. ارتفاع آن برابر ۲۰ متر می‌باشد. 

این آبشار جادویی در منطقه‌ی کوهستانی واقع شده است و مناظر اطراف بکر و سرسبز می‌باشد. طبیعت زیبای آن سبب می‌شود هر سال مسافران و گردشگران بسیاری مشتاقانه از آن دیدن کنند. زیبایی این آبشار با صدای سرازیر شدن آب خروشان و سکوت خاص این منطقه بسیار دلربا است و فضای مناسبی برای استراحت و صرف چای خواهد بود!

نمای باز آبشار اکاپل کلاردشت

آبشار اکاپل کجاست؟

آبشار اکاپل یکی از جاذبه‌های پرطرفدار کلاردشت می‌باشد که در محله رودبارک که از محله‌هایی ییلاقی و خنک کلاردشت محسوب می‌شود واقع شده است. کافی است خود را به کلاردشت رسانده و از مرکز شهر کلاردشت (حسنکیف) تا رودبارک و سپس با عبور از محله رودبارک و خارج شدن از آن و آنگاه عبور از منطقه مترو و کارخانه سنگ گرانیت که امروز دیگر تعطیل است و در ادامه حدود بیست دقیقه راندن اتومبیل در جاده خاکی سنگی و سرانجام رسیدن به آبشار اکاپل. آبشار، دقیقاً در کنار جاده نیست، اینجا دیگر سه تا پنج دقیقه‌ای نیاز پیاده روی دارد که چیز چندانی نیست. چشم‌اندازهای زیبای این منطقه نمی‌گذارد به خسته شدن جسم فکر کنید و آن چیزی که دستگیرتان می‌شود، نشاط روح است و منظره زیبای آبشار که از دور نمایان شده است.

ابشار کلاردشت
نمای نزدیک آبشار
نمای زیبا از ابشار اکد کلاردشت

بزرگ ترین آبشار کلاردشت آبشار اَکِد (اکت) می‌باشد که در رودبارک کلاردشت و در منطقه اَکاپُل و در نزدیکی روستای کوچک ونداربن واقع است. به همین خاطر این آبشار بیشتر به ابشار اکاپل شهرت دارد. این آبشار تنها آبشار کلاردشت است چندان بزرگ نیست. با این حال در برخی از ایام سال بسیار پرآب و دیدنی می‌شود و گردشگران علاقمند را به سوی منطقه ونداربن می‌کشد. این منطقه تقریباً مبدا و منشاء رودخانه سردآبرود است و این آبشار در کنار رودخانه سردآبرود قرار دارد. بسیاری از گردشگران در کنار رودخانه و فضای بسیار بزرگ این حوالی چادر زده و از خنکای عجیب این منطقه لذت می‌برند. در نظر داشته باشید برای رسیدن به این جاذبه گردشگری کلاردشت نیاز به حدود چهل دقیقه راندن در جاده خاکی نه چندان هموار می‌باشد. 

به ابشار طلایی اکاپل خوش امدید
آب جاری پای ابشار و پلی به شکل نردبان
جریان آب از میان شکاف کوه در منطقه رودبارک کلاردشت
نام دیگر ابشار اکاپل «اکد» است

از آبشار اکاپل چشم‌انداز بدیع کوهستان به چشم می‌خورد. منظره‌ از از شهر کلاردشت دیده نمی‌شود، با این حال، آنهایی که عاشق کوه هستند، در این منطقه به وجد می‌آیند. جنس کوه‌های این منطقه بسیار شبیه کوه‌های طالقان و کوهستان‌های شمالی استان البرز و قزوین می‌باشد. از نظر منطقی نیز درست است، چرا که در گذشته قرار بود از کنار همین آبشار به شهرستان طالقان جاده‌ای احداث که منصرف شدند. همین نشان می‌دهد که پشت همین کوه‌ها و نه چندان روز، شهرستان طالقان است. شهرستانی که صد سال قبل، عده زیادی از اهالی کلاردشت به صورت دسته جمعی از همین دره‌ها و کوه‌ها به سوی شهر کلاردشت مهاجرت کردند و امروز نیز بسیاری از مردم کلاردشت ریشه طالقانی دارند.

فعالیت‌های تفریحی آبشار اکاپل کلاردشت

از فعالیت تفریحی پیرامون این آبشار، صرف وعده های غذایی صبحانه و نهار است که می‌تواند از خاطره ساز ترین فعالیت های ممکن باشد و شیرینی اوقات تفریح را چند برابر می کند. یکی دیگر از فعالیت های سرگرم کننده و مهیجی که می توانید در این آبشار انجام گیرد، عکاسی می‌باشد، عکس برداری از مناظر مسحور کننده طبیعت، درختان و بوته‌ها و سرسبز و همچنین آبشاری مملو از زیبایی و طراوت نه تنها جنبه طبیعت گردی و توریستی به همراه دارد؛ بلکه کمک می کند تا تمام خاطرات شیرین خود را به یادگار نگهدارید و هرگز از یاد نبرید. فعالیت بعدی، پیاده روی کردن در کرانه های طبیعت و بستر آبشار است که نه تنها از لذت بخش ترین و دلنشین ترین امور محسوب می شود، بلکه برای سلامتی و کاهش وزن نیز بسیار مفید و اثرگذار است.

چشم انداز کوهستان ایستاده بر فراز ابشار
گیاهان کوهی و دارویی منطقه ونداربن

اقامت در نزدیکی آبشار اکاپل کلاردشت

اول اینکه با داشتن لوازم کمپ می‌توان در کنار آبشار اکاپل شب را گذراند. حتی می‌توان از جاده خاکی فرعی که از کنار آبشار عبور می‌کند پیش‌تر رفت و به نقطه تلاقی سه دره رسید و در کنار سرچشمه آبشار اکاپل شب را گذراند. البته فقط از انتهای تا پایان تابستان. 
راه دیگر، که پیشنهاد می‌شود، استفاده از ویلاهای اجاره‌ای کلاردشت است. می‌توان هر جای کلاردشت را انتخاب کرده و در آنجا اقامت کنید و در برنامه دیدن از جاذبه‌های طبیعی کلاردشت، یک خط را به آبشار اکاپل اختصاص دهید. منطقه رودبارک نزدیک‌ترین منطقه به آبشار اکاپل است. (ویلاهای اجاره‌ای کلاردشت)
حتی اگر اهل پیاده‌روی باشید، می‌توان ویلا را در منطقه رودبارک انتخاب کرده و پیاده به سوی آبشار بروید و برگردید. کافی است به نقشه مراجعه کنید. پیش به سوی اکاپل!

پل عبور از جوی پایین دست آبشار
پل نسبتا ایمن در فاصله ای دور تر

چه لذتی دارد ایستادن در زیر آبشارها و آنگاه نشستن قطرات پودر مانند آب بر روی پوست. حسی بی‌نظیر. حتی رفتن زیر آبشار خیس کامل شدن. کودکان آبتنی می‌کنند. شکوه و طبیعت بی‌نظیر آبشارها یه عالمه طرفدار دارند و بسیار خاطره‌انگیز و جذابند. علت ش همین شور و نشاطی که ریزش آب از آن ارتفاع به فضا می‌بخشد.

آبشار دیگری که به اشتباه به عنوان یکی از آبشارهای کلاردشت نام برده می‌شود، آبشار هریجان است. این آبشار از جاذبه های گردشگری سیاه بیشه می‌باشد. آبشاری بسیار بلند و بسیار زیبا که دیگر طبق تقسیمات کشوری جزء شهرستان کلاردشت محسوب نمی‌شود و بسیار نادر اند گردشگرانی با مقصد کلاردشت که بازدید از آبشار هریجان جزو برنامه سفرشان باشد.

زیبایی ابشار اکاپل
نهر پایین دست آبشار
خنک شدن از مه آب خنک زیر آبشار

آبشار اکاپل در فصل‌های مختلف

در بهار و تابستان، زیبایی مسحور کننده دارد. درختان زنده و طبیعت دوباره بیدار می‌شود، صدای آبشار، احساس رطوبت پای آن در مه خنک ش، همه و همه یک تجربه شگفت انگیز را نوید می‌دهد. بنابراین در پاسخ به این سوال که «بهترین زمان سفر به آبشار اکاپل چه زمانی است؟» باید گفت نیمه دوم بهار و تمام فصل تابستان. در این ایام دیدن این آبشار زیبا به واقع خستگی را از روح می‌زداید.

در پاسخ به این پرسش که «آیا این آبشار در پاییز همچنان دیدنی است؟» مبا ی‌توان گفت بله، البته تا حدودی. مسلم است که در بهار و تابستان، سرسبزی این منطقه به مراتب بیشتر از پاییز است. با این حال طبیعت‌گردان و شاید بشود گفت کوهسار گردان هر زمانی از سال باشد برای شان فرقی ندارد. انسان با طبیعت را سرلوحه شکل و شیوه زندگی‌شان گردانیده‌اند. در کلاردشت، تقریباً در کل سال اگر به گوشه و کنار طبیعت بروید، آنجا را خالی نمی‌بینید، همیشه هستند کسانی که در گوشه‌ای چادری به پا کرده‌اند و عکس می‌گیرند و نفس می‌کشند و لذت می‌برند.

همچنین پرسیده می‌شود که «آیا در زمستان می توان به ابشار اکاپل رفت؟» بله. پیش می‌آید که یخ‌نوردان برای فتح آبشار ی یخ زده، کلاردشت این آبشار را انتخاب می‌کنند. این آبشار در زمستان تبدیل بک یک تکه یخ می‌شود با هزاران قندیل یخی. البته اگر در روزهای قبل برف باریده باشد، مسیر دسترسی به پای آبشار بسیار سخت است. چرا که اولین برف کلاردشت در منطقه رودبارک و مخصوصاً همین حوالی اکاپل شروع به بارش می‌کند و به سبب قرارگیری در دره و عدم تابش مستقیم نور خورشید، به سهولت آب نمی‌شود و همین امر سبب صعب شدن عبور و مرور می‌گردد. 

ابشار اکاپل در زمستان
ابشار اکاپل در پاییز
آبشار اکاپل در بهار
آبشار اکاپل در تابستان و جذب گردشگر

روستای ونداربن

کافی است سه پیچ از آبشار اکاپل به سمت غرب برویم. به روستای بسیار دنج «ونداربن» می‌رسیم. روستایی که به صورت رسمی روستا نیست و تنها تعدادی خانه وجود دارد که البته در زمستان تقریباً‌ خالی از سکنه است. با این حال، همین روستا شروع بسیاری از علم‌کوه پیمایی ها و محل اتراق و استراحت بسیاری از علاقمندان طبیعت و کوهستان است. روستای ونداربن شب‌های بسیار سردی دارد و  سکوت و دنجی به اوج ممکن می‌رسد. تجربه حضور در یکی از این خانه‌ها و در واقع پناهگاه‌ها با دیوارهای ضخیم به جهت عایق بودن سرما و هیزم فراوان و شومینه بزرگ و سرمای بیرون و گرمای درون هیچ گاه از ذهن تجربه کننده آن پاک نخواهد شد. وقتی صحبت از سکوت و آرامش روح می‌شود، معمولاً  خاموشی و سکون کویر به ذهن می‌آید. اما روستای ونداربن همان سکوت کویر را دارد، درست در میان کوه‌های سربه فلک کشیده پای علم کوه. چرا که می‌دانیم. جاده عبور کرده از کنار آن، مقداری جلوتر به پایان می‌رسد. همان‌جایی که کوهنوردان از ماشین پایین می‌آیند و به سوی علم کوه با ارتفاع دیواره ۷۰۰ متری حرکت می‌کنند. در روستای ونداربن معمولاً خانه‌ای برای اجاره وجود ندارد. اما در رودبارک و دیگر نقاط کلاردشت صدها اقامتگاه تمیز و مناسب دیگری وجود دارد که می‌توانید به کمک بخش اجاره ویلا۳۶۰ یا هر طریق دیگری رزرو کرده و سر فرصت به دیدن آبشار اکاپل بروید. کمپینگ و خوابیدن در کنار آبشار نیز ممکن است، فقط نیاز است که ابزار و وسایل‌ش را همراه داشته باشیم.

⚠️

توجه! دریاچه ولشت ۳۴ کیلومتر با آبشار اکاپل فاصله دارد. این دو جاذبه گردشگری بسیار از هم دور هستند و حداقل هشتاد دقیقه زمان لازم است که از یکی به دیگری رفت. این مطلب به این خاطر گفته شد که در برخی سایت‌ها شکل ارایه اطلاعات طوری است که به غلط نزدیک بودن این دو جاذبه گردشگری را تداعی می‌کند.

آبشار گردوک

یک آبشار دیگر در کلاردشت وجود دارد که چندان بر سر زبان ها نیست. نام این آبشار گردوک است. این ابشار در دره تیرکاگلی مابین روستای پیمبور و کلمه قرار دارد. دسترسی به آن بسیار سخت‌تر از آبشار اکاپل است. عبور از جاده‌های خاکی و صخره‌ای و راه‌های باریک در میان جنگل‌های سرسبز. این آبشار بیشتر مقصد بومیان است که برای تفریح انتخاب می‌کنند، آنهایی که بیشتر با طبیعت کلاردشت شناخت دارند. این آبشار تلفیق جنگل و آب است و زیبایی‌های خاص خودش را دارد. توصیه نمی‌شود این آبشار را به عنوان گزینه های بازدید سفرتان انتخاب کنید، و اگر اصرار دارد، کفش مناسب را فراموش نکنید. نقشه را هم خوب بدانید چون که در مسیر خبری از اهالی نیست که سراغ آبشار را از ایشان بگیرید. حداقل نیاز به یک روز کامل برای پیاده روی و برگشت و لذت بردن از طبیعت نیاز دارید. 

موقعیت جغرافیایی آبشار اکاپل

آبشار اکاپل کجاست؟ آبشار اکاپل در شهر کلاردشت و در منطقه رودبارک قرار دارد. رودبارک خنک‌ترین منطقه کلاردشت است و از ییلاقات کلاردشت محسوب می‌شود. می‌توانید موقعیت جغرافیایی آبشار اکاپل را در نقشه زیر مشاهده کنید.

راه دسترسی به آبشار اکاپل

پس از رسیدن به مرکز شهرستان کلاردشت، بایستی به غربی‌ترین نقطه آن برویم. در واقع به محله رودبارک. رودبارکی که در دره‌ای کوهپایه‌ای و در میان قله‌ها قرار گرفته است. از مرکز شهر کلاردشت تا آبشار اکاپل پانزده کیلومتر راه است که معمولا ۴۵ دقیقه طی این مسیر به زمان نیاز دارد. از محله رودبارک عبور می‌کنیم و جاده خاکی آغاز می‌شود. تمام این مسیر جاده خاکی و سنگی به موازات رودخانه سردآبرود می‌باشد. تا جایی که به دره اکاپل می‌رسیم. اینجا اتومبیل را متوقف می‌کنیم و کمتر از ۷۰۰ متر پیاده روی به پای آبشار باشکوه اکاپل می‌رسیم.
اگر در سفر به کلاردشت زمان کافی برای بازدید از جاذبه‌هایی نظیر: دریاچه‌ی زیبای ولشت، دهکده مازیچال، قله‌ی باشکوه علم کوه، مجتمع تفریحی باغ چمن، گشت و گذار در روستای کردیچال و... داشتید حتما لحظاتی را به دیدن و تفریح در این مناطق سپری و سفر را برای خود تکمیل کنید.
اجاره اقامتگاه اطراف «آبشار اکاپل»
می‌توانید از بخش «اجاره شبانه ویلا در کلاردشت» بازدید کنید و رزرو ویلای مورد نظرتان را بیابید. نزدیک ترین روستای کلاردشت به جاده و جنگل عباس آباد، روستای مکارود است. در این روستا نیز نزدیک به بیست خانه وجود دارد که امکان اجاره کوتاه مدت آن وجود دارد.


اقامتگاه اطراف ولشت
املاک فروشی در نزدیکی «ابشار اکاپل»
بازار خرید و فروش زمین در کلاردشت و خرید و فروش ویلا نیز همواره در کلاردشت گرم و جاری است. می‌توان زمین ها و ویلاهای مختلف را بررسی کرد و چه بسا سرمایه گذاری در کلاردشت یک عمل اقتصادی موفق باشد. 
زمین فروشی اطراف ولشت
روستای واحه
روستای مکارود

از آرامش بخش ترین روستاها که مسیر دسترسی دریاچه ولشت از دل آن است

مشاهده
رودخانه سردآبرود کلاردشت
رودخانه سردآبرود

از پنج رودخانه حفاظت شده ایران که از کوسهتان رودبارک سرچشمه می‌گیرد.

مشاهده
دریوک کلاردشت
مرداب دَریوک

با  عبور از درون جنگل های شمالی کلاردشت به این دریاچه‌ای وهم‌انگیز می‌رسیم.

مشاهده
دریاچه ولشت کلاردشت
دریاچه وَلَشت

دریاچه ای با مساحت ۳۰ هکتار که از چشمه‌های زیرزمینی تغذیه می‌کند.

مشاهده

آشنایی با کلاردشت

 ۱۳۸۸ - ۱۴۰۳   |  کلیه حقوق برای ویلا۳۶۰ محفوظ است

⚪ تماس با ما