ویلا۳۶۰ کلاردشت [مهندسی ساختمانخدمات املاک]

شاه علمدار کلاردشت

قله شاه علمدار کلاردشت

 در نوک بالاترین کوه جنوبی کلاردشت مقبره امامزاده‌ای است. دو ساعت پیاده‌روی و چشم‌اندازی بی‌نظیر.

[گروه مهندسی و املاک ویلا۳۶۰ کلاردشت]

به روز رسانی : ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

در کوه‌های جنوب کلاردشت قله‌ای وجود دارد که در نوک آن به ادعای به جا مانده از گذشته امامزاده ای مدفون است به نام شاه علمدار. امروز همگان به سبب چشم انداز قشنگ و وسیع این نقطه، اینجا را برای مقصد کوه‌پیمایی و جنگل‌پیمایی انتخاب می‌کنند. برای تجربه این جاذبه گردشگری کلاردشت یک روز کامل زمان نیاز است. سه ساعت مسیر رفت و سه ساعت مسیر برگشت. مسیر آسانی است و تجربه بسیار خوبی می‌شود. نیاز به راه بلد، اگر نقشه‌خوانی را ندانیم، متصور است. با این حال، جمع‌های پنج نفره از جوانان بار اولی، می‌تواند سفر کوتاه پرماجرا و خاطره‌انگیزی بسازد!

قله شاه علمدار وسیع‌ترین چشم‌انداز را در میان تمامی قلل مختلف منطقه‌ی کلاردشت دارد. ارتفاع این قله حدود ۳۰۲۰ متر است و مسیر پیمایش تا قله حدوداً ۷ کیلومتر می‌باشد. این قله در کوه‌های جنوبی کلاردشت واقع شده و مسیر صعود آن عمدتاً از جبهه شمالی و از روستای مجل (Mejel) کلاردشت می‌باشد. راه دیگر دسترسی به قله، روستای گلامره از توابع بخش مرزن‌آباد می‌باشد که مسیر پیاده‌روی کوتاه‌تر و بسیار سخت‌تری است. قله دیگری که از این قله بلند تر است به نام «کله کت» در فاصله نه چندان دوری در ضلع شمالی قرار دارد. منطقه شاه علمدار به دلیل مسیر آسان و البته طولانی و مناسب برای کوهنوردی و جنگل‌نوردی هر ساله پذیرای صدها گردشگر از سراسر کشور می‌باشد.


ساختمان امامزاده در ۱۳۹۰  بر روی قله ساخته شده است. بنایی ناقص و نسبتاً زشت که به قول بعضی از صاحب‌نظران دلیلی برای ساختن آن احساس نمی‌شود و اگر قرار بود چیزی بنا شود، بایستی صد در صد با مصالح معمولی و طبیعی ساخته می‌شد که بگذریم. این امامزاده ثبت شده نیست اما طبق خاطراتی که در ذهن بزرگسالان است در گذشته احترام بسیار داشته. تا جایی که کشاورزانی که در دل دشت کلاردشت مشغول به کار بودند، لحظه‌ای به سوی قله ایستاده و سلام می‌دادند و ادامه کار و فعالیت. به این خاطر که این قله تقریباً از تمام نقاط دشت کلاردشت دیده می‌شود. 

واوزه پیمبور

برای دسترسی به قله شاه علمدار لازم است به انتهای روستای مجل برویم. آنجا ماشین را پارک کرده و کوله پشتی به پشت،‌راهی سفر می‌شویم. بسته به سرعت حرکت حداقل حدود سه ساعت طول می‌کشد. چون بین راه احتمالاً چای و میوه و چه بسا نان و پنیر و مربایی هم در کار باشد. در این مسیر ۱۳۷۰ متر ارتفاع می‌گیریم. یعنی از ابتدای مجل تا اوج قله، ۱۳۷۰ متر به سمت آسمان می‌رویم. (Elevation Gross) و این یعنی شیب عمومی متوسط مسیر ۱۹.۱ درصد است و این ایده‌آل ترین شیب ممکن برای پیاده‌روی در جنگل است. یک شیب ملایم با چشم انداز های جنگلی فوق العاده زیبا. به عبارت دیگر، لذت ارتفاع گیری و افزایش چشم‌انداز با هر قدم حس می‌شود، در عین اینکه این شیب چیزی نیست که ما را چندان به نفس نفس بیاندازد. در هفتاد درصد مسیر درخت وجود دارد و می‌توان به سایه آن پناه برد.

واوزه پیمبور

بهترین زمان سفر به این نقطه، خرداد و تیر است. با این حال در فروردین ماه نیز می‌توان رفت و جایی کنار برف‌هایی که آخرین نقس ها را قبل آب شدن می‌کشند، نشست. مسیر دیگری هم برای رفتن به این قله وجود دارد که از روستای گلامره مرزن‌آباد است. روستایی کوچک و دنج ترین نقطه کهکشان راه شیری که این مسیر بسیار سخت است و البته کوتاه. مرد کوه‌پیمایی می‌خواهد و نفس یک ورزشکار. البته باید راه بلد هم باشیم و اگر جایی پاکوب را گم کردیم، نهراسیم.

واوزه پیمبور

تورهای کوه پیمایی

تورهای کوه پیمایی متعددی برای فتح این قله وجود دارد. در واقع، هر کسی به اسانی می‌تواند به این قله دسترسی داشته باشد، اما شرکت در جمع ها و گفت و شنید و خنده و جلو رفتن چیز دیگری است. گاهی ترساندن همراهی که بگوید نزدیک نهر ها نشویم که خرس های مادر ممکن است احساس خطر کنند برای فرزندشان و حمله کنند، ممکن است ما را قانع کند که نزدیک چشمه ها و نهر ها نشویم. اینکه این جنگل خرس دارد که واضح است، ولی گویا به جماعت انسان‌ها، این خطرناک ترین موجود عالم، نزدیک نمی‌شوند.

نکاتی برای صعود به قله شاه علمدار

به دلیل تغییر ناگهانی آب و هوا در کوهستان، حتماً لباس مناسب و تجهیزات کافی به همراه داشته باشید. قبل از صعود، وضعیت آب و هوا را بررسی کنید. به تنهایی به کوه نروید و حتماً با یک گروه یا همراه باتجربه صعود کنید. از مسیرهای مشخص‌شده عبور کنید و به حریم خصوصی باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی احترام بگذارید. زباله‌های خود را جمع‌آوری کنید و به طبیعت احترام بگذارید.

قله شاه علمدار کلاردشت

در ایران قلل متعددی به نام شاه علمدار وجود دارد. جالب اینکه فرم کوه و پوشش گیاهی برخی از آنها حتی در استان‌های جنوبی کشور بسیار به هم شبیه است. به هر حال مشخص است که سلایق برای محل دفن بزرگان به هم نزدیک بوده. با این حال، مورد کلاردشت مسلماً از زیباترین ها است.

قله شاه علمدار را در میان قلل دیگر منطقه در فیلم تولید شدن توسط گوگل ارث مشاهده می‌کنید. مسیر قرمز رنگ مسیر رسیدن به قله از طریق منطقه «مجل» می‌باشد.

در نقشه موقعیت قله شاه علمدار را مشاهده می‌کنید. 

مسیر رسیدن به قله شاه علمدار را در اینجا مشاهده می‌کنید. طول این مسیر برابر ۷۲۰۰ متر می باشد. و شیب عمومی آن 

شاه علمدار
چمن مکارود کلاردشت
چمن مَکارود

پارک جنگلی مکارود که محل برگزاری دورهمی ها و جشن‌های بسیار است. 

مشاهده
رودخانه سردآبرود کلاردشت
رودخانه سردآبرود

از پنج رودخانه حفاظت شده ایران که از کوسهتان رودبارک سرچشمه می‌گیرد.

مشاهده
حنگل انبوه طویدره کلاردشت
جنگل طُویدره

جنگل به معنای واقعی کلمه. اگر خواهان قدم زدن در دل یک جنگل واقعی هستید.

مشاهده
جاده عباس آباد
جاده عباس آباد

جاده جنگلی کلاردشت به عباس آباد از زیباترین جاده‌های جهان

مشاهده

آشنایی با کلاردشت

 ۱۳۸۸ - ۱۴۰۳   |  کلیه حقوق برای ویلا۳۶۰ محفوظ است

⚪ تماس با ما