ویلا۳۶۰ کلاردشت [مهندسی ساختمانخدمات املاک]

مرداب دریوک کلاردشت

مرداب دریوک کلاردشت

در دل جنگل‌های شمالی کلاردشت، پس از پیاده‌روی نیم ساعته درون جنگل به دریاچه‌ای وهم‌انگیز می‌رسیم

مرداب دریوک از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی کلاردشت است که در میان جنگل‌های سرسبز و انبوه قرار دارد. این مرداب در شمالی‌ترین نقطه شهرستان کلاردشت و در نزدیکی روستای پیمبور واقع شده است. برای رسیدن به دریاچه دَریوک بایستی مسافتی برابر ۲۴ کیلومتر (۵۰ دقیقه) از مرکز شهر کلاردشت شروع کرده و از روستاهای پیشنبور و پیمبور عبور کنید، سپس از اتومبیل پیاده شده وارد جنگل شوید و باقی مسیر ۳ کیلومتری را به صورت پیاده طی نمایید (۶۰ دقیقه) تا سرانجام دریاچه‌ای وهم‌انگیز و خیالی خودش را به شما نشان دهد. مسیر رسیدن به مرداب دریوک بسیار زیبا و جذاب است و شما را از میان درختان پرشاخ و برگ، تنه‌های کهن‌سال و خزه‌های رنگین و صدای پرندگان و چشمه‌ها و آبشارهای کوچک  همراهی می‌کند که خود یک تجربه متفاوت و لذت‌بخش خواهد بود.

مرداب دریوک یکی از شاهکارهای طبیعت ایران است که در این سال‌ها بسیار مورد توجه طبیعت گردان قرار گرفته است. این مرداب با زیبایی اسرارآمیزی خود، منظره‌ای شگفت و فضایی وهم‌انگیز را به نمایش می‌گذارد. درختان بلند و قدیمی جنگل هیرکانی که اطراف مرداب را احاطه کرده‌اند، زیبایی و جلوه‌ای خاص به این مکان بخشیده است. برای رسیدن به مرداب دریوک، باید از مسیری جنگلی و راه‌های پر پیچ و خمی گذشت که خود یک تجربه متفاوت و لذت‌بخش می‌باشد. اگر علاقه‌مند به گردشگری طبیعت و کمپینگ در جنگل هستید، مرداب دریوک از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود.

مرداب دریوک کلاردشت در پاییز

دَریوک به معنای دریای کوچک است، به عبارت دیگر یعنی دریاچه. اگر این دریوک (دریاچه) نامی مخصوص به خود داشت بسیار بهتر بود، با این حال، دریوک یک مرداب و یک آب‌گیر کوچک است که سطح آن پوشیده از خزه و گیاهان کوتاه است. مرداب دریوک در فصول مختلف سال چهره‌های متفاوتی دارد و هر بار زیبایی جدیدی را به نمایش می‌گذارد. در فصل بهار، مرداب دریوک با سبزه‌های تازه و گل‌های رنگین زندگی می‌بخشد و در فصل تابستان، با درخشش آفتاب، شما را به خود جذب می‌کند. در فصل پاییز، مرداب دریوک با رنگ‌های زرد و قرمز برگ‌ها، منظره‌ای رویایی را به وجود می‌آورد و در فصل زمستان، با برف و یخ، شما را به تعجب می‌اندازد.

فضای مخوف دور دریاچه با درختان بی برگ
سطح خزه بسته دریاچه دریوک پیمبور

مرداب دریوک یک مقصد مناسب برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی، جنگل‌نوردی، عکاسی و کمپینگ است. شما می‌توانید در کنار این مرداب بساط پیک‌نیک خود را پهن کنید و از آرامش و خلوت طبیعت لذت ببرید. همچنین می‌توانید چادر بزنید و شب را در این مکان بگذرانید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این مرداب به حدی بکر و دست‌نخورده است که هیچ‌گونه امکانات رفاهی در آن وجود ندارد. بنابراین برای سفر به این مرداب باید تجهیزات کافی و ضروری را به همراه داشته باشید.

دریاچه سبز رنگ شده است
جنگل تاریک و درختان بلند پیرامون مرداب

در جنگل‌های کلاردشت گل و گیاهان دارویی متعددی را می‌توان یافت.

گیاهان دارویی پیمبور
پوست درخت در جنگل پیبمور و اطراف دریاچه

مرداب دریوک یکی از شاهکارهای طبیعت ایران است که به تازگی کشف شده است. این مرداب با زیبایی و اسرارآمیزی خود، شما را به تماشا دعوت می‌کند. اگر به دنبال یک تجربه جدید و متفاوت از طبیعت هستید، پیشنهاد می‌دهیم مرداب دریوک را از دست ندهید.


چشمه های منتهی به دریاچه
هوای مه آلود سطح دریاچه
درختان و ریشه های آن در داخل دریاچه
مسیر ورودی نهر به دریاچه و خروجی آن

تور گردشگری مرداب دریوک

اگر قصد دارید به مرداب دریوک سفر کنید، می‌توانید از تورهای گردشگری مختلفی که برای این مقصد ارائه می‌شوند، استفاده کنید. تورهای یک یا چند روزه متعددی وجود دارد که می‌توانید در اینترنت بجویید و خواهید یافت. این تورها معمولاً به صورت «دوستانه» یا «خانوادگی» و غیره تفکیک می‌شوند و در تاریخی مشخص به کلاردشت آمده و وسیله نقلیه، اقامت، صبحانه، بیمه، راهنما و تیم اجرایی و غیره را شامل می‌شوند. اگر قصد بر بازگشت در همان روز نباشد، علاقمندان به طبیعت کمپینگ و شب را در جنگل اقامت می‌کنند. بازدید از دریاچه و اطراف آن،‌ مانند «چشم‌انداز واوزه»، عکس‌برداری از جنگل و مرداب، گذر از قلب جنگل و پیاده‌روی‌های بکر آن چیزی است که می‌توان در این تورهای یکروزه تجربه کرد. لذت جمع‌های دوستانه در کنار تجربه جدید و متفاوت از طبیعت ماحصل این گشت و گذار دلچسب است. ⛺برای راهنمایی بیشتر با شماره  ۰۹۱۱۳۶۸۲۵۰۰ تماس بگیرید.

کمپینگ در کنار دریاچه زمان خوردن ناهار
مسافران در مسیر رسیدن به دریاچه
پیاده روی به سوی مرداب دریوک
عبور از کنار روستای پیمبور
چشم انداز کلاردشت و طبیعت گردان دریوک
کادر راهپیمایی به سوی شمال کلاردشت
جنگل زرد شده و عاشقان زیبایی طبیعت
پیاده روی با تجهیزات لازم در مسیر دریاچه کلاردشت

در مسیر رسیدن به دریوک

علاوه بر زیبایی‌های خود مرداب، مسیر رسیدن به آن نیز خودش به تنهایی به عنوان یک مقصد گردشگری کافی است! چند نمونه از زیبایی های مسیر را با هم ببینیم. در مسیر رسیدن به دریوک از مرتع پلت چشمه و از کنار طویله‌های بین راه عبور می‌کنید. جای خوبی است برای عکس یادگاری.

ابتدای مسیر و لحظه خروج از روستای پیمبور
مسیر پاییزی منتهی به جنگل
نهرهای مسیر
مرتع پلت چشمه در دل جنگل پیمبور

مشخصات دریاچه دریوک

دریوک درواقع آبگیری است که به سبب شکل زمین ایجاد شده است. همانطور که تصویر توپوگرافی می‌بینید، در سراشیب کوه، دوباره شیب مثبت شده و این چاله قیف مانند مقداری از آب چشمه‌های بالادست را نگاه می‌دارند. از این درست دریاچه‌ها در مازندران فراوان است. که حداقل پنج تا از بزرگ‌ترین آنها نیز «دریوک» نام دارند! دریوک کلاردشت، در بهار که سطح آب بالاتر از همیشه است نزدیک به شانزده هزار مترمربع مساحت و نزدیک به ششصد متر محیط دریاچه است. ارتفاع دریاچه از سطح آب های آزاد برابر ۱۳۵۰ متر می‌باشد. در زمستان مقداری سطح آب پایین می‌آید که ناشی از ورودی کمتر به دریاچه است. 

توپورگرافی دریاچه دریوک
تصویر سه بعدی گوگل ارث دریاچه

این فیلم نمایشی است از موقعیت مرداب دریوک کلاردشت بر روی نقشه گوگل ارث. فیلم‌های جالب دیگری زیادی را در اینترنت می‌توانید بیابید.

تور مجازی ۳۶۰ درجه دور دریاچه را مشاهده می‌کنید. بهترین راه شناخت سریع از حال و هوای مرداب دریوک همین است.

🔍 لطفاً «تمام صفحه» کنید. (دبل کلیک هر جای تصویر)

بهترین زمان سفر به مرداب دریوک تیر و آبان می‌باشد. یکی در بهار و دیگری در پاییز. آنان که عاشق سرسبزی و نشاط بهاری هستند، اوج ش را در تیرماه می‌بینند. و آنان که مسحور خش خش برگ‌های پاییزی می‌شوند، پاییز دریوک را بیشتر می‌پسندند.

راه خاکی و درختان دو سمت مسیر
کنده درخت مرده درون دریاچه محل عکسبرداری زیاد
دختری زیبا کنار دریاچه
ماشین نیسان برای حمل مسافران و وسایل ایشان
تنه درخت و دختری نشسته بر روی آن کنار دریوک کلاردشت
عکسی زیبا و حرفه ای سطح آب دریوک

می‌دانیم که در مسیر رسیدن به مرداب دریوک بایستی از میان درختان تنومند و مه‌آلود پیاده‌روی کنید. برای سفر به مرداب دریوک، لازم است که تجهیزات مناسبی را به‌همراه داشته باشید. از جمله لوازم ضروری می‌توان به کفش مناسب پیاده‌روی، دوربین عکاسی، کوله پشتی با تمامی تجهیزات و یک دست لباس اضافه اشاره کرد. اگر قصد کمپ زدن در اطراف مرداب را دارید، باید چادر، کیسه خواب، غذا و آب آشامیدنی نیز داشته باشید. 

نکته اساسی اینجاست که اصلی‌ترین تجهیزات سفر، ذهنی است که قدر زمان را بداند. باقی تجهیزات به راحتی جور می‌شود. و می‌دانیم که باید به حفظ طبیعت و محیط‌زیست این منطقه توجه کنیم و هیچ‌گونه زباله‌ای را در جنگل یا مرداب رها نکنیم و مراقب آتشی که برپا می‌کنیم نیز باشیم 🔥

وسایل لازم. مانند قوری و ظروف غذا
تدارک آتش برای پختن غذا در کمپینگ
دریوک در شب و فضای ترسناک
عکس عریض از زیبایی دریاچه دریوک

در نقشه موقعیت دریاچه دریوک یا همان مرداب دریوک کلاردشت مشخص شده است.

می‌توان از دکمه زیر برای نمایش مسیر رسیدن به دریوک استفاده کرد. بر روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین توضیحات ادامه را بخوانید.

مسیر رسیدن به مرداب دریوک کلاردشت نیاز به مقداری پیاده روی دارد. بر خلاف دیگر جاذبه های گردشگری کلاردشت، اینبار اتومبیل نمی‌تواند تا مقصد پا به پای شما را پیش بیاید، اینبار بایستی پیاده روی کنید! ابتدا بایستی به انتهای روستای پیمبور رسید. در نقشه گوگل زیر مشاهده می‌کنید.

باقی مسیر را بایستی به صورت پیاده پیمود. البته و صد البته که اگر مسیر جاده باز باشد، با اتومبیل تا پای دریاچه می‌توان رفت. اما چون این اواخر همیشه مانع می‌شوند برای عبور ماشین‌ها تا دریاچه دریوک، ما مسیری را در اینجا معرفی کردیم که نیاز به پیاده روی دارد. اگر مانعی نبود، که چه عالی و شما با اتومبیل شخصی تا کنار دریاچه می‌توانید بروید و اگر مانع بود، حرف ما درست درمی‌آید و شرمنده نمی‌شویم. به هر حال، اگر شانس بیاورید، نیازی به پیاده روی نخواهید داشت. 

مسیر زیر در صورتی است که مانعی در ابتدای جنگل وجود داشته باشد که ماشین ها نتوانند جلوتر بروند. در این صورت نیاز به یک ساعت پیاده روی وجود دارد که البته بسیار فرح بخش و شیرین خواهد بود. از کنار چشمه ها عبور خواهید کرد و در ذهن داشته باشید که لازم نیست میانبر بزنید، بلکه سعی کنید از همان جاده اصلی عبور کرده و مسیر ایمن‌تر را بپیمایید.

آیا دسترسی به دریاچه دریوک سخت است؟

نمی‌شود گفت راحت است. البته سخت هم نیست. قشنگی‌اش به همین سختی ها است. اینکه پس از یک ساعت پیاده‌روی، دریاچه را می‌بینی و خودت را در عمل زیبایی‌های طبیعت حس می‌کنی. وقتی دیواره علم کوه را که یکی از چهار دیواره سخت جهان است بارها فتح می‌کنند، مسلماً رفتن به مرداب دریوک جز لذت چیزی نخواهد بود. در واقع در مسیر پیاده روی یک ساعته که حدود سه کیلومتر را طی می‌کنید، در واقع بایستی به پشت کوه بروید. یعنی ۱۸۳ متر باید به سمت بالا پیاده روی کرده و سپس ۱۷۳ متر به اصطلاح سرپایینی دارد. می‌دانیم که این نوع مسیر که نه فقط سربالایی و نه فقط سرپایینی باشد، بهترین نوع مسیر پیاده‌روی است.

پروفیل طولی پیاده روی به سمت دریاچه
ماشین پرادو لازم برای رفتن به دریاچه در مسیر سنگی و خاکی
نیسان حامل بار و افراد پیش به سوی دریاچه

سخت ترین قسمت سفر، عزم سفر است. که کار هرکسی نیست. ولی شما می‌توانید. 

عکس دسته جمعی خاطره بازدید یک روزه از دریاچه دریوک کلاردشت همه خوشحال
اجاره اقامتگاه اطراف «مرداب دریوک»
می‌توانید از بخش «اجاره شبانه ویلا در کلاردشت» بازدید کنید و رزرو ویلای مورد نظرتان را بیابید. نزدیک ترین روستای کلاردشت به مرداب دریوک، روستای پیمبور است. با این حال در روستای پیمبور اقامتگاه وجود ندارد، و می‌توان در روستای پیشنبور اقامتگاهی یافت و در طول روز به راحتی به سوی دریاچه دریوک رفت.

اقامتگاه اطراف دریاچه دریوک کلاردشت
املاک فروشی در نزدیکی «دریاچه دریوک کلاردشت»
بازار خرید و فروش زمین در کلاردشت و خرید و فروش ویلا نیز همواره در کلاردشت گرم و جاری است. می‌توان زمین ها و ویلاهای مختلف را بررسی کرد و چه بسا سرمایه گذاری در کلاردشت یک عمل اقتصادی موفق باشد. روستاهای شمالی کلاردشت نیز در ده سال اخیر بسیار مورد توجه قرارگرفته‌اند.
زمین فروشی در شمال کلاردشت
روستای پیمبور کلاردشت
روستای پیمبور

شمالی ترین روستای کلاردشت که مسیر مرداب دریوک از میان آن می‌گذرد.

مشاهده
رودخانه سردآبرود کلاردشت
رودخانه سردآبرود

از پنج رودخانه حفاظت شده ایران که از کوسهتان رودبارک سرچشمه می‌گیرد.

مشاهده
شیرچشمه واحد کلاردشت
شیرچشمه واحد

چشمه آب معدنی آب گرم در منطقه واحد که فضای سبز بزرگی در کنار آن است.

مشاهده
دریاچه ولشت کلاردشت
دریاچه وَلَشت

دریاچه ای با مساحت ۳۰ هکتار که از چشمه‌های زیرزمینی تغذیه می‌کند.

مشاهده

آشنایی با کلاردشت

 ۱۳۸۸ - ۱۴۰۳   |  کلیه حقوق برای ویلا۳۶۰ محفوظ است

⚪ تماس با ما