ویلا۳۶۰ کلاردشت [مهندسی ساختمانخدمات املاک]

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت کلاردشت [valasht]، از جاذبه های گردشگری کلاردشت (مرزن آباد)

دریاچه ولشت کجاست؟
دریاچه ولشت یکی از جاهای دیدنی غرب مازندران است که در شمال شرقی کلاردشت معروف به «بیرون بَشم» و نزدیک به شهر مرزن آباد واقع شده است. می‌توان گفت این دریاچه بین کوه‌ها پنهان شده است. یکی از ده دریاچه آب شیرین ایران که آب آن از چشمه‌های زیرزمینی تامین می‌شود. ولشت از جاهای دیدنی کلاردشت محسوب می شود. 
سطح آب این دریاچه در ماه‌های سرد و ماه‌های گرم اندکی بالا و پایین می‌شود و هیچگاه سرریز نمی‌شود. ارتفاع سطح دریاچه از آب‌های آزاد برابر ۹۱۶ متر است. اگر شکل دریاچه را مستطیل فرض کنیم، عرض آن ۴۰۰ متر و طول آن ۸۰۰ متر می‌باشد. مساحت دریاچه ولشت برابر ۲۱۵۰۰۰ مترمربع برابر ۲۱/۵ هکتار است، تقریباً در حدود مساحت محوطه بیضی شکل میدان آزادی تهران. محیط دریاچه ولشت ۲۳۴۰ متر می‌باشد. دور دریاچه خوشبختانه با سرمایه گذاری بخش خصوصی تا حدود زیادی سنگ فرش شده و می‌توان قسمتی از محیط را به راحتی به شکل پیاده و یا با دورچرخه پیمود. حداکثر عمق دریاچه را ۲۲ متر اعلام کرده‌اند که طبق آخرین تحقیقات توسط عمق‌سنجی‌های مبتنی بر تصاویر ماهواره‌ای همین عدد را تایید کرده‌اند.
دریاچه ولشت کلاردشت

در مورد قدمت دریاچه، طبق نظر زمین‌شناسان، سابقه‌ای حدود پانصدهزار ساله دارد. گویا در آن زمان قسمت بزرگی از کوه دچار رانش شده و راه خروج چشمه های بالادست را سد کرده و به این ترتیب این دریاچه شکل گرفته است. امروزه هم با کمی دقت می‌توان مسیر این رانش را دید. این امر نشان می‌دهد که ساختار کوه و جنس خاک این منطقه با کوه‌های سخت و سنگی متفاوت است و پوشش گیاهی نسبتاً ضعیف منطقه در درجه اول به جنس خاک آن مرتبط است. جنس خاکی که اجازه رشد ریشه‌ها را بیشتر از یک عمق مشخص نمی‌دهد و بنابراین پوشش گیاهی قسمت عمده‌ای از منطقه به شکل بوته و درختان کوتاه می‌باشد.

بیشتر گیاهان پیرامون دریاچه به شکل تعداد زیادی گیاه نی بن و بوته‌های کوچک با ریشه‌های ۶ متری به زمین نفوذ کرده‌اند دیده می‌شود.
علت ایجاد دریاچه ولشت
فیلم دریاچه ولشت

در این فیلم دریاچه ولشت به نمایش درآمده است و امکانات گردشگری و قایق سواری مجموعه.

امکانات گردشگری و رفاهی دریاچه ولشت
دریاچه ولشت، یکی از جاذبه های تفریحی برای گردشگری موقت و سفرهای یک‌روزه است. دریاچه ولشت هر ساله گردشگران فراوانی را به سوی خود جذب می‌کند. چه آنهایی که اولین بار است به این نواحی سفر می‌کنند، چه آنهایی که با منطقه آشنا هستند و دل‌شان می‌خواهد با این جاذبه گردشگری منطقه آشنا شوند. این منطقه تفریحی در سال ۱۳۸۴ به عنوان منطقه توریستی معرفی شد و از آن پس، امکانات تفریحی و گردشگری بسیاری در آن ساخته شده است. از جمله امکانات رفاهی دریاچه ولشت می‌توان به کافه، رستوران، اسکله رستوران، سوئیت‌های اقامتی، محل برپایی کمپ، سرویس بهداشتی، نمازخانه، تفریحات آبی، زمین والیبال، بوفه و سوپرمارکت اشاره کرد. 
امکانات توریستی ولشت
اقامت در دریاچه ولشت
بازدید از دریاچه ولشت در شب، یک تجربه خاص و به‌یادماندنی است. پیشنهاد می‌کنم طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید حداقل یک شب در اطراف دریاچه اقامت کنید و از چشم‌ انداز سحرانگیز این دریاچه در طول شب لذت ببرید. برای اقامت در دریاچه ولشت، در نظر داشته باشید که در اطراف دریاچه هیچ هتلی وجود ندارد و اقامتگاه‌هایی که وجود دارد بسیار محدود است. نزدیک‌ترین هتل در روستای سنار وجود دارد و معمولاً برای اقامت از ویلاهای اجاره شبانه استفاده می‌شود. 
اگر قصد دارید شب را در اطراف دریاچه بمانید، می‌توانید به اصطلاح کمپ کنید، بهتر است چادرهای ضد آب به همراه داشته باشید؛ زیرا  امکان بارندگی وجود دارد و آب به چادر نفوذ خواهد کرد. در ضمن، حتما لباس گرم به همراه داشته باشید. برای کمپینگ در منطقه دریاچه ولشت، باید مبلغی را پرداخت کنید.
راه دیگر،  شب خواب شناور است. یک گزینه مخصوص برای اقامات در دریاچه ولشت . ین یعنی شما می‌توانید سوار شناور‌های مخصوصی شوید که روی آب دریاچه قرار می‌گیرند و تا صبح بر روی آب شناورند! البته این گزینه برای کسانی که ترس از آب دارند و قادر به شنا نیستند، توصیه نمی‌شود. شما با سوار شدن بر شناوری مخصوص به میان آب می‌روید و شب را در دریاچه سپری می‌کنید. هزینه شب خواب شناور بستگی دارند ولی ارزان است.
راه دیگر استفاده از ویلاهای اجاره ای است که می‌توانید از طریق بخش اجاره ویلا۳۶۰ و یا هر راهی که خودتان می‌شناسید، رزرو نمایید. 
علت ایجاد دریاچه ولشت
بهترین زمان دیدن دریاچه ولشت

فصل‌های بهار و تابستان برای سفرهای خانوادگی بسیار مناسب هستند. مسیر دسترسی در این فصل مساعد می‌باشد. مخصوصا در فصل بهار طبیعت پیرامون دریاچه پرنشاط می‌شود و تمام دامنه سرسبز و زنده است. اما در تابستان به سمت خشکی می‌رود. اما در فصل زمستان، اگر برف باشد، رفتن به دریاچه ولشت چندان توصیه نمی‌شود، البته سلیقه‌ای است، گاهی سطح دریاچه یخ می‌بندد ولی به هر حال وضعیت جاده دسترسی مطلوب نیست و مسیر صعب العبور خواهد بود و نیاز به احتیاط بسیار است.

آرامش در کنار دریاچه
نکاتی که در سفر به دریاچه ولشت باید دانست!

اگر قصد دارید بدون وسیله نقلیه شخصی به دریاچه ولشت سفر کنید، باید بدانید که یک مسیر طولانی پیاده روی در انتظار شما است؛ پس با آمادگی کامل به این منطقه بروید.
راه‌های خاکی دریاچه ولشت در روزهای بارانی، ناجور می‌شوند! پس اگر قرار است با وسیله نقلیه شخصی به دریاچه بروید، بهتر است از سفر در روزهای بارانی پرهیز کنید.
می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را از قبل تهیه کنید.

همراه داشتن لباس گرم را به هیچ ‌وجه فراموش نکنید. هوای دریاچه به خصوص در شب، بسیار خنک است.

دریاچه ولشت در یک منطقه کوهستانی قرار دارد و بهتر است که در نیمه دوم بهار و کل فصل تابستان به آنجا سفر کنید.

آرامش در کنار دریاچه
پیاده روی در ولشت
دریاچه ولشت در محاصره کوه‌های عظیم و زیبا با چشم‌اندازی مسحورکننده و جادویی، مکانی فوق‌العاده برای پیاده‌روی و قدم زدن با دوستان و عزیزان یا حتی تنها است. اگر در مسیر خسته شدید، می‌توانید در سایه معدود درختان اطراف دریاچه کمی استراحت کنید و دوباره به قدم زدن ادامه دهید. دور تا دور دریاچه نیز مسیرهایی برای پیاده روی وجود دارد که می‌توانید با خیال راحت در آن پیاده‌ روی کنید.

پیاده روی حاشیه آبگیر
دوچرخه سواری
بسیاری از دوچرخه سواران برای اینکه سفری متفاوت را تجربه کنند در قالب گروه های دوچرخه سواری عازم سفر به این دریاچه می شوند. شما هم می‌توانید با گروه‌های دوچرخه سواری، به این دریاچه سفر کنید و از این ورزش بی‌نظیر در محیطی طبیعی و بسیار دلربا لذت ببرید.

ماهیگیری در ولشت
آبزیانی که در دریاچه ولشت زندگی می‌کنند شامل اردک ماهی، مار ماهی، ماهی سفید، شاه کولی می‌باشد. و البته طبیعی است که هرجا آب است، قورباغه هم باشد! همواره می‌توان تعدادی  ماهیگیر را دید که مشغول صید هستند. آن هم «اردک ماهی» با آن قیافه نامتناسب ش که شاید نمونه‌اش را در دریاچه چیتگر تهران هم دیده باشید با آن فک خطرناک‌اش! به هر حال، ماهیگیری چندان به عنوان جاذبه گردشگری اینجا محسوب نمی‌شود، بیشتر اهالی کلاردشت یا مرزن آباد و حومه سری به دریاچه می‌زنند شانس‌شان را با لنسر و قلاب محک می‌زنند و بعضی‌ها هم که دیگر صاحب تجربه شده‌اند و البته تا حدود زیادی هم گاهی شانس با آنها یار شده است، نتیجه‌های خوبی گرفته‌اند و دست‌شان هنگام برگشت خالی نیست!
ماهیگیری از تفریحات دریاچه ولشت به شمار می‌‌آید و همواره علاقمندانی در این دریاچه به ماهیگیری می‌پردازند. البته باید بدانید که در این دریاچه امکانات ماهیگیری مهیا نشده است و شما باید تجهیزات لازم برای ماهیگیری را همراه خود ببرید. در ضمن به خاطر داشته باشید که برای دریافت مجوز باید به مسئولان مستقر در حوالی دریاچه مراجعه کنید. دریاچه ولشت، محل زندگی آبزیانی چون کولی، اردک ماهی و ماهی سفید است، اما ماهی کپور در این دریاچه زندگی نمی‌کند. پس حتما ابزار ماهیگیری مناسب برای صید این ماهی‌ها را به همراه داشته باشید.
اردک ماهی ولشت
مارماهی ولشت
شنا در ولشت
آنطور که در بیلبورد حاشیه دریاچه می‌خوانیم، شنا در ولشت ممنوع است. به شناگرهای معمولی توصیه می‌شود به شنا در این دریاچه فکر نکنند. ماندن بر روی آب شیرین سخت است. و شناگران حرفه‌ای هم تصمیم با خودشان است. آب دریاچه شفاف نیست و بسیار تیره است، نی‌زار و ریشه‌های گیاهان و افزایش عمق ناگهانی و خالی شدن زیر پا بسیار خطرناک خواهد بود، برای همین است که خیلی نادر است که گردشگران این دریاچه را برای شنا انتخاب کنند. در عمق دو متری، تقریباً هیچ چیزی دیده نمی‌شود. و این یعنی ماجرای این دریاچه با برکه ها و آبگیرهای مرتبط با آب‌های جاری شفاف رودخانه که کف آن را می‌شود حتی از بیرون دید، به فرض آنطور که در «شیرچشمه واحد کلاردشت» شاهد آن هستیم، یا دریا خیلی فرق می‌کند.
اردک ماهی ولشت
قایق سواری در دریاچه ولشت
در دریاچه ولشت می‌توانید سوار قایق شوید و از قایق سواری روی آب‌های فیروزه‌ای این دریاچه آب شیرین لذت ببرید. قایق دونات (قایق‌های گرد با میز وسط)، قایق برقی، پدالی (قو) و قایق موتوری در این دریاچه برای استفاده شما مهیا شده‌اند. برای استفاده از قایق پدالی دو نفره، قایق پدالی چهار نفره و قایق موتوری هر کدام به میزان استفاده، نیم یا یک ساعت، رقم های متفاوت هزینه دارد.

قایق سواری در ولشت
پرسش های متداول


خیر. از سال ۱۳۹۲ ولشت زیر نظر مرزن آباد است. تقریباً از همین سال امکانات گردشگری نه البته درخور، اما قابل قبولی در پیرامون دریاچه ایجاد شده است. ولشت،‌ در دهه هفتاد شاخص‌ترین جاذبه گردشگری کلاردشت بود. ولی به سبب جاده خاکی و صورت نگرفتن هیچ گونه سرمایه گذاری توریستی و از آن سو، کلاهبرداری های بی‌رحمانه و فجیع در قطعه بندی ها و فروش ناشفاف زمین های پیرامون دریاچه در آن سال‌ها، توسعه این ناحیه زیبا و باپتانسیل را بین ده تا بیست سال عقب انداخت. امروز، مانند بسیاری از مناطق دیگر به سبب رشد آگاهی، وضعیت بسیار مطلوب تر شده و بعید نیست در چند سال آینده شاهد اتفاقات گردشگری جالبی در این منطقه باشیم.

عکس های دریاچه وشت

گالری تصاویر از زیبایی های دریاچه منحصر به فرد ولشت

fas fa-route

مسیر دسترسی به دریاچه ولشت

فاصله کلاردشت تا دریاچه ولشت

فاصله از مرکز شهر کلاردشت (حسن کیف) تا دریاچه ولشت ۲۰ کیلومتر است و ۵۰ دقیقه برای پیمودن این مسیر زمان لازم است. ابتدا از مرکز شهر کلاردشت به روستای کلنو به طول ۱۰ کیلومتر، سپس از کلنو به سمت روستای سنار رفته و از آنجا به سمت دریاچه ولشت می‌رویم که مجموع این مسیر نیز برابر ۱۰ کیلومتر می‌باشد. در کل حدود بیست کیلومتر فاصله داریم که نصف آن آسفالت است و باقی خاکی. بنابراین زمانی در حدود پنجاه دقیقه لازم است تا از مرکز شهر کلاردشت به «دریاچه ولشت» برسیم و در این مسیر هیچگاه ترافیکی وجود ندارد.

توجه داشته باشید که مسیر دسترسی به دریاچه ولشت دشوار می‌باشد.. جاده ولشت کوهستانی و باریک است و در بعضی قسمت‌ها دو خودرو به سختی از کنار هم عبور می‌کنند. به علاوه اینکه یک سمت جاده دره است و استاندارد‌های ایمنی مانند گاردریل در این جاده به خوبی رعایت نشده‌اند و برای سفر زمستان بسیار خطرناک است.  
لرگان به ولشت در بهار
تهران تا دریاچه ولشت

از عوارضی آزادراه تهران شمال که می‌گذریم و مسیر دو یا سه ساعته را طی می‌کنیم و به مرزن آباد می‌رسیم. حالا می‌ماند مسیر مرزن آباد تا دریاچه ولشت. از مرزن آباد شروع می‌کنیم به حرکت به سمت چالوس، ۵ کیلومتر بعد که تقریباً پنج دقیقه طول می‌کشد به سمت جاده قدیم می رویم و آنجا دور می‌زنیم و دوباره به سمت مرزن آباد می‌آییم. سبب این کار این است که موانع بین خط رفت و برگشت نمی‌گذارد که ما وارد مسیر دریاچه ولشت شویم و بایستی برویم جلوتر و دور بزنیم و برگردیم. بعد از برگشت حدود پانصد متر جلوتر فرعی سمت راست را انتخاب می‌کنیم و به سمت روستای سنار می‌رویم و ۶/۵ کیلومتر را طی کرده به سنا می‌رسیم. از روستای سنا هم ۵ کیلومتر در جاده خاکی رانده تا به دریاچه زیبای ولشت می‌رسیم و خوش می‌گذرانیم. فاصله مرزن آباد تا دریاچه ولشت حدود چهل دقیقه است.

جاده سنار به ولشت
چالوس تا دریاچه ولشت

از طریق آزادراه تهران شمال به سمت مرزن آباد می‌رویم، ۴۷۰۰ متر مانده به میدان اصلی مرزن آباد، درست پانصد متر بعد از اینکه آزادراه تمام می‌شود، کنار ردیف فروشگاه‌های سوغات، فرعی سمت راست را انتخاب می‌کنیم. این مسیر ما را ۶۵۰۰ متر بعد به روستای سنار می‌رساند. مسیری پر پیچ و خم در میان درختانی که نیم قرن قبل به صورت دستی کاشته شده‌اند، اگر دقت کنیم، احتمالاً خرگوش‌هایی را بتوانیم ببینیم. تا به روستای سنار برسیم. از روستای سنا هم ۵ کیلومتر در جاده خاکی به سمت شمال می‌رویم و به ورودی مجموعه توریستی ولشت خواهیم رسید.

fas fa-map-marker-alt

دریاچه ولشت در نقشه

نقشه گوگل دریاچه ولشت را در زیر مشاهده می‌کنید. از هر جایی که هستید با استفاده از دکمه زیر مسیر رسیدن به این دریاچه را به شما نشان می دهد. چه مسافت و چه زمانی که طبق ترافیک این لحظه برای رسیدن به مقصد نیاز است.

موقعیت ولشت در نقشه گوگل


تور مجازی ۳۶۰ درجه «دریاچه ولشت»
با استفاده از این تصاویر می‌توانید با موقعیت دریاچه ولشت آشنا شوید. روستاهای سما و سرکاء و سنار و چلاجور و دیمو به صورت نقاطی در تصویر نشان داده شده است. با استفاده از این تصاویر بهتر از هر روش دیگری می‌توان با فضای این جاذبه گردشگری آشنا شوید. زیبایی ابرها این تصویر را جادویی کرده است.

اجاره اقامتگاه در کلاردشت
می‌توانید از بخش «اجاره شبانه ویلا در کلاردشت» بازدید کنید و برای رزرو ویلای مورد نظرتان اقدام کنید. می‌دانیم که بسیاری از کسانی که قصد دیدن دریاچه ولشت را دارند، در کلاردشت ویلایی اجاره کرده و یکی از برنامه های تفریحی روز را به رفتن به کنار دریاچه و بازگشتن اختصاص می‌دهند. غیر از اجاره ویلا در کلاردشت، می‌توان در کلنو یا سنار یا مرزن آباد نیز اقامت گزید و از آنجا برای بازدید از دریاچه اقدام کرد. گفته شد که پیرامون دریاچه هیچ اقامتگاهی به شکل هتل یا متل یا ویلا و خانه وجود ندارد. هرچند می‌توان چادر برپا کرد که هزینه ناچیزی دارد.
اقامتگاه اطراف ولشت
زمین فروشی ولشت کلاردشت
تقریباً تمام زمین‌های متصل دور دریاچه جزء منابع ملی است و برای اشخاص نیست. این خبر خوبی است و از شانس هایی است که آورده‌ایم. اما زمین‌های فراوانی وجود دارد که مشرف به دریاچه است. مخصوصا در پایین دست روستای سرکا که البته در این منطقه شهرک ها و مجموعه‌هایی هم ساخته شده است. نکته مهم این است که زمین‌های خالی این مناطق دیگر در محدوده بافت نیست و طبق قانون امکان ساخت وجود ندارد. برای امکان ساخت لازم است به دهداری های روستای مربوطه مراجعه کرد.
زمین فروشی اطراف ولشت
روستای سنار
روستای سنار

از آرامش بخش ترین روستاها که مسیر دسترسی دریاچه ولشت از دل آن است

مشاهده
رودخانه سردآبرود کلاردشت
رودخانه سردآبرود

از پنج رودخانه حفاظت شده ایران که از کوسهتان رودبارک سرچشمه می‌گیرد.

مشاهده
دریوک کلاردشت
مرداب دَریوک

با  عبور از درون جنگل های شمالی کلاردشت به این دریاچه‌ای وهم‌انگیز می‌رسیم.

مشاهده
شیرچشمه واحد کلاردشت
شیرچشمه واحد

چشمه آب معدنی آب گرم در منطقه واحد که فضای سبز بزرگی در کنار آن است.

مشاهده

آشنایی با کلاردشت

 ۱۳۸۸ - ۱۴۰۳   |  کلیه حقوق برای ویلا۳۶۰ محفوظ است

⚪ تماس با ما