ویلا۳۶۰ کلاردشت [مهندسی ساختمانخدمات املاک]

مازیچال کلاردشت

مازیچال

مازیچال کلاردشت، ییلاقی درون جنگل بر فراز ابرها

ییلاق مازیچال

مازیچال ییلاقی است در نزدیکی کلاردشت در استان مازندران. یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین جاذبه‌های گردشگری شمال ایران که به سبب ارتفاع بلند و چشم انداز وسیع می توانید دریایی از ابرها را در پایین دست خود مشاهده کنید. نام مازیچال به دلیل پوشش جنگلی منطقه از درختان بلوط است. بنابراین مازیچال یعنی دره بلوط! کلبه‌ها و خانه‌های موجود در مازیچال در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا واقع شده‌اند و در بالای تپه مشرف به روستا به ۲۶۰۰ متر می‌رسد. در تابستان دارای آب و هوای خنک و مطبوع و در زمستان دارای آب و هوای سرد و برفی است.

مازیچال کلاردشت

مازیچال مقصدی محبوب برای دوستداران طبیعت و کمپینگ‌هایی است که می‌توانند از چادر به پا کننده، آتش کنند و آنگاه از هوای تازه، جنگل بلوط و چشم‌انداز وسیع لذت ببرند. از مازیچال حدود پنجاه کیلومتر از خط ساحلی دریای خزر را می‌توان مشاهده کرد (از کلارآباد گرفته تا عباس آباد و تنکابن و رامسر). مازیچال همچنین مکانی عالی برای پیاده روی و عکاسی است، زیرا منظره خیره کننده ای از اقیانوس ابر و جنگل‌های اطراف را در قالب عکس خواهیم داشت. مازیچال به ویژه در صبح و عصر، زمانی که خورشید بر فراز ابرها طلوع و غروب می کند، بینهایت زیبا است و مناظری جادویی را خلق می‌کند. روی هم رفته، مازیچال جایی است که به ما کمک می‌کند نگرانی ها و مشکلات را فراموش کنیم و اقیانوس آرامش همراه شویم، جایی که همواره دوست داریم دوباره از آن دیدن کنیم.

مازیچال در بهار

در مازیچال اوج شکوه و زیبایی طبیعت در بهار به اوج خود می‌رسد. در اردیبهشت، ارتفاعات پوشیده از گل های بهاری به همراه مناظر برفی قله های اطراف جلوه نمایی می‌کند. مخصوصا در انتهای اردیبهشت که گل های بنفش وحشی قسمت‌هایی از دامنه را می‌پوشاند و گیاهان دارویی جنگلی نیز بسیاری را برای چیدن آن به سوی خود می‌کشد. از گونه های گل های شگفت انگیز این منطقه می توان به "سوسن چلچراغ" نام برد که با پوشش وسیع در اطراف دهکده منطره ای تماشایی می آفریند. از دیگر انواع گل ها می توان به انواع گل های دارویی، زرشک، گل گاو زبان نام برد. در هوای دلپذیر کوهستانی،‌ ترکیب مناظر زیبای جنگل و نمای دریای ابر، تصاویری بهشتی از آفرینش خدا را به نمایش می‌گذارد.

مازیچال در بهار
مازیچال در تابستان

تابستان دیگر خبری از آن گل‌های رنگارنگ نیست. اما و صد اما. که همه چیز دیگر همچنان بر سر جای خودش است. سرسبزی و درختان پربرگ و چشم انداز وسیع و زیبا. کل فصل تابستان، به راحتی می‌توان به مازیچال رفت و چادر زد و شب خوابید. فقط شب سرد می‌شود و به تجربه ما که مدعیان و حافظان آتش حداکثر سه صبح دیگر خوابشان برده است! و بایستی اگر در چادر نمی‌خوابیم، با لباس گرم خود را به خوبی پوشانده باشیم. فوق اش اگر یخ زده باشیم، ساعتی از صبح که می‌گذرد دوباره آفتاب جان دوباره به ما عاشقان طبیعت می‌بخشد!

مازیچال در شهریور تابستان
مازیچال در پاییز

فصل پاییز در مازیچال و در تمامی جنگل های پیرامونی کلاردشت واقعا زیبا و رویایی است. جنگل نصیری و مجل و طویدره که نزدیک به مازیچال است و خود مازیچال، زودتر از جنگل های شمالی خزان می‌کند. دو سه هفته ای زودتر. با این حال، حرکت خزان از بالا به پایین را در دامنه جنگل ها می بینیم و صدای خش خش برگ ها را در پای درختان تصور کنید.

مازیچال در پاییز
مازیچال در زمستان

زمستان در مازیچال دیگر سخت است. یک زمستان برف بازی و آدم برفی و این ها نیست. یخ است و مسیرهای صعب و العبور. برای همین تقریباً در فصل زمستان هیچ کس در این روستا زندگی نمی‌کند. یا حداقل بگوییم که تا چند سال قبل اینطور بوده. درها را و پنجره ها را گاهاً فلزی است و حتی گفته شده که از ترس حمله خرس، به خوبی می‌بندند و به عباس آباد و کلاردشت بازمی‌گردند تا در ابتدای فصل بهار دوباره به این دنج ترین نقاط جهان بازگردند.

مازیچال برفی در زمستان

عکس های مازیچال

تصاویری از زیباترین مناظر طبیعت مازیچال کلاردشت

دسترسی به مازیچال

ابتدا باید خودمان به کلاردشت برسانیم. چه از مسیر جاده تهران مرزن آباد چالوس. و چه از جاده عباس آباد. در مرکز کلاردشت از میدان اصلی کلاردشت حدود دو کیلومتر به سمت جاده عباس‌آباد پیش می‌رویم تا به ورودی روستای طویدره برسیم. روستایی در دامنه شیبدار کوه. یک کیلومتر از میان روستای طویدره عبور می‌کنیم. دیگر لازم نیست آدرس بپرسیم. چرا که یک مسیر بیشتر در پیش ما نیست. از ابتدای جاده مازیچال که خاکی است، ۱۴ کیلومتر به سمت ارتفاعات حرکت کرده تا درختان  آرام آرام هنگامی که از تراز ۲۰۰۰ متری بالاتر می‌رویم و تاریکی جنگل را پشت سر می‌گذاریم، جایشان را به بوته می‌دهند.  در واقع دیگر درختان سر به فلک کشیده با تنه‌های قطور کم می‌شوند و به جای آن درختچه‌ها شروع شده د و آنها نیز رفته رفته کم تراکم تر شده تا آنها نیز محو می‌شوند و سرانجام با چمنزار و گیاهان متنوع روبرو می‌شویم که آخرین پوشش گیاهی نقاط بلند کوهستان است. جنگل را به پایان برسانید و به نزدیکی قله و فضای باز مرتع گونه برسید. حالا شما در ارتفاعات مازیچال هستید. نقشه مازیچال را در گوگل مشاهده می‌کنید.

موقعیت مازیچال در نقشه گوگل

پس از گذر از روستای طویدره، هفتاد دقیقه لازم است تا به ییلاق مازیچال برسیم. به ییلاق لیره سر و داکو تنکابن توجه کنید.

پرسش های متداول

راجع به مازیچال کلاردشت

به دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه، برای در امان ماندن از سرما و بارش برف و باران فراوان بهترین زمان برای لذت بردن از طبیعت این منطقه نیمه دوم بهار و تابستان است. در این زمان، زیبایی طبیعت در کنار هوای مطبوع ترکیب دلنشینی برای یک سفر به یادماندنی برای‌تان می‌سازد. مازیچال در پاییز و زمستان نیز زیبایی خاص زمان خود را دارد و اگر سرمای هوا و سختی جاده مانعی برای‌تان ایجاد نکند، تجربه فوق‌العاده‌ای برای‌تان خواهد ساخت.

تور مازیچال
مازیچال از پتانسیل گردشگری برخوردار است. آن هم به سبب موقعیت و طبیعت خاص آن. اما خبری از اقامتگاه نیست. خبری از هیچ چیز دیگری نیست. چه هتل، چه امکانات بوم‌گردی و چه ویلاهای اجاره ای. اقامت در مازیچال، چادر است و کیسه خواب. با این وصف، اما سیل علاقمندان و طبیعت گردان مخصوصا در این یکی دو سال اخیر حیرت انگیز است. چه در مسیر رسیدن به مازیچال که مملوء از مسافران و گردشگران است، چه در آن بالا که ماشین های آفرود در تعطیلات خاص هر سال برای یک خودش یک فستیوالی است. چه بهتر که اینقدر طبیعت را خط خطی نکنند و همین کنار جاده بمانند و از طبیعت لذت ببرند.
به هر حال، به دو طریق می‌توان به مازیچال رفت و برگشت. یک از طریق ثبت نام در تورهای گردشگری که برای گشت و گذار در طبیعت کلاردشت و مشاهده جاذبه های گردشگری آن فعالیت می‌کنند. که با جستجو در اینترنت می‌توان همه آنها را یافت. که بیشتر از مبدا تهران به کلاردشت و بازگشت. البته تعداد این تور ها در چند سال اخیر کم شده و در گذشته بیشتر فعال بودند. احتمالا دیگر عزیزان راه را به طریقی آموخته اند و خودشان شخصا اقدام می‌کنند. و این دقیقاً همان راه دوم است. که خودمان با ماشین شخصی خودمان با تجربه خودمان به دامن طبیعت برویم و عشق و حال و صفا و برگردیم. و انتخاب با شماست. به هر حال، به صورت عمده، گردشگران در دشت کلاردشت ویلا رزرو نموده و به صورت آزاد و با برنامه ریزی تخصصی خودشان اقدام به گشتن و لذت بردن از طبیعت می کنند. برای رزرو اینترنتی ویلا در کلاردشت از بخش "اجاره ویلا در کلاردشت" استفاده کنید. بهتر است در شهر کلاردشت ویلایی را اجاره کنید و صبح زود حرکت کرده تا بتوانید طول روز را در مازیچال سپری کنید و پیش از آغاز شب به شهر بازگردید.  
نکاتی در مورد سفر به مازیچال
چرا مازیچال؟ وقتی پرسیده می‌شود که آرامش بخش ترین فضا را در ذهن تصور کنید، یا کنار دریاچه ای را تصور می‌کنیم، یا میان کشتزاری، یا کلبه‌ای در دل جنگل.  این سومی، به یقین با یک یا چند روز اقامت در مازیچال، تجربه ای است که بدست می‌آید. کافی است هواشناسی را در نظر داشته باشیم و حرکت کنیم. مکان مناسبی را پیدا می‌کنیم. آنگاه پیاده روی تا قله و بازگشت به کمپ. یا عبور از روی یال کوه ها و بازگشت. همه اینها می‌تواند بهترین خاطرات گشت و گذار هر انسانی باشد. از دیگر جاذبه‌های این منطقه امکان تجربه جنگل‌پیمایی‌ در میان جنگل‌های شور زمین است که می‌توانید در مسیر آن عطر برگ‌های تازه را تنفس کنید و ریه‌های خود را پر از هوای زندگی کرده و با انرژی‌ وصف‌نشدنی به زندگی خود برگردید. از میان درختان در هم تنیده جنگل که عبور کنید به مراتعی زیبا در ارتفاعات خواهید رسید. این‌جا همان جایی است که می‌توانید چادرهای خود را برپا کنید و شب را با گوش سپردن به صدای جیرجیرک‌ها یا نم‌نم باران سپری کنید و صبح‌هنگام، با صدای دل‌انگیز پرنده‌ها از خواب برخیزید. به یقین که روح از زیبایی اشباع خواهد شد.شنیده‌ایم و دیده‌ایم کمپ‌های دو هفته‌ای بسیاری از بازیگران و هنرمندان مشهور را. که هر روزه مواد لازم از شهر برای ایشان برده می‌شده و می‌شود. این یعنی که خوبان خوب ترین جاها را پیدا کرده اند! قبل از ورود به جنگل با خوش آمدگویی نگهبان منابع طبیعی و محیط زیست روبرو خواهید شد. به شما کیسه زباله ای می دن و از شما خواهش می کنن هنگام بازگشت کیسه زباله را تحویل دهید. 
تور مجازی ۳۶۰ درجه «مازیچال»
با استفاده از این تصاویر می‌توانید با موقعیت مازیچال کلاردشت آشنا شوید. با استفاده تور مجازی می‌توانید به هر سو نظر کنیم.
فیلم جنگل مازیچال

سناریو فیلم برداری از مازیچال و معرفی آن به عالی ترین شکل مطلوب تهیه شده است. به زودی برای برداشت و تدوین و ارایه آن در اینجا اقدام می‌شود. اگر مایلید در اینستاگرام گروه ویلا۳۶۰ عضو شوید که پس از آماده شدن فیلم مطلع گردید.

مازیچال  |  روستا یا مرتع ؟
  • واقعیت این است که مازیچال یک روستا نیست، چرا که تقریباً در شش ماه سال خالی از سکنه است. در حالی که به دلیل برف و سرما و یخبندان شد در پاییز و زمستان دسترسی به روستا عملاً بسیار سخت و ناممکن می‌باشد. می دانیم طبق تعریف روستا محلی است که ساکنان دائمی داشته باشد. همچنین، مرتع جایی است که دامداران در فصول بهار و تابستان از ارتفاعات بالاتر از تراز جنگل انبوه به منظور چرای دام شان استفاده می کنند.
    علاوه بر این، بسیاری از دوستداران طبیعت و علاقمندان به حفاظت از جنگل ها و مراتع طبیعی بر این دغدغه اند که مبادا با پرونده سازی های کاذب و کاغذبازی های دروغین نام روستا را بر این مرتع بگذارند و برای روستای خالی از سکنه، صندوق رأی قرار برند و بخواهند به منابع طبیعی تعرض کرده و آن را به مالکیت اشخاص درآورند و سرانجام شروع کنند به ساخت ساز. و این چیزی نیست جز تخریب طبیعیت. آنچه مشخص است، حدود ۲۵۰۰۰ متر از اراضی مازیچال طبق قوانین اصلاحات ارضی متعلق به اشخاص است و به اصطلاح مستثنی است. و مابقی منابع ملی است و متعلق به تک تک ایرانیان عزیز خواهد بود. تمامی ساکنان فصلی مازیچال، شغل شان دامداری است و این ییلاق از امکانات روستایی مانند برق و گاز و آب و بهره‌مند نیست و طبیعی است بهره‌مند نباشد.

    از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلاردشت در برخی اوقات نامه‌هایی با موضوع "غیرمجاز دانستن تررد خودروهای افزود offroad در اراضی ملی" خطاب به فرمانداری کلاردشت نوشته شده است، و رونوشت آن به دادگستری و دیگر دستگاه های مرتبط ارسال شده است. برای مدتی جلو ماشین‌های آفرود گرفته می‌شود برای جلوگیری از تخریب طبیعت بکر و زیبای مازیچال و خط خطی نکردن تپه ها! بنابراین گاهی از ورود خودروهای آفرود (جفت دیفرانسیل) که از مراجع ذیربط (مرجع صدور تورهای گردشگری) مجوز قانونی دریافت نکرده اند در نگهبانی ورودی جنگل حوزه استحفاظی کلاردشت جلوگیری به عمل آید. کار بدی نیست. اما یادمان باشد که ممانعت ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین راهکاری است که به ذهن می‌رسد. به امید روزی که برای شکار و آفرود و کارهای دیگر، بستری درآمد زا ایجاد شود که در عین حفظ پایداری طبیعت به تولید ثروت و شادی و رشد کیفیت زندگی کمک کند.

حافظ طبیعت باشیم!

بیاییم بکوشیم که طبیعت زیبا را حفظ کنیم. در طبیعت قدم بزنیم، کیف کنیم، لذت ببریم، و سعی کنیم آن را آلوده نکنیم. با سپاس فراوان. 

حنگل انبوه طویدره کلاردشت
جنگل طُویدره

جنگل به معنای واقعی کلمه. اگر خواهان قدم زدن در دل یک جنگل واقعی هستید.

مشاهده
ییلاقات کلاردشت
ییلاقات کلاردشت

به جای خنک در تموز تابستان می‌گویند ییلاق. مانند رودبارک کلاردشت.

مشاهده
دریوک کلاردشت
مرداب دَریوک

با  عبور از درون جنگل های شمالی کلاردشت به این دریاچه‌ای وهم‌انگیز می‌رسیم.

مشاهده
شاه عَلَم دار
شاه عَلَم دار

در بلندترین کوه جنوبی کلاردشت مقبره امامزاده‌ای است نیاز به دو ساعت پیاده‌روی.

مشاهده

آشنایی با کلاردشت

 ۱۳۸۸ - ۱۴۰۳   |  کلیه حقوق برای ویلا۳۶۰ محفوظ است

⚪ تماس با ما